Hledání

Hledání https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278938/mid_hledani-loa-278938.jpg 4 2 3

Kromě zkoumání forem života ve velkých hloubkách, ověřování teorie o geologii mořského dna a objevu hydrotermálních pramenů je popisován i triumf při objevení vraku Titaniku, nález válečné lodi Bismarck.

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Oldag

Explorations My Quest for Adventure and Discovery Under the sea , 1995

12.03.2016 5 z 5

Tajemná chobotnice žije v kilometrových hloubkách světových oceánů. Říká se jí "Dumbo" Setkat se sní je vyjímečná událost.
Posádce Nautila, výzkumné lodi se kterou provádí R.Ballard výzkumné práce a hledal i Titanic, se to podařilo v přímém přenosu. Jsou momenty, kdy to opravdu stojí za to, a náhodné rande dálkově ovládané ponorky s obzvláště rostlým exemplářem rodu Grimpoteuthis bylo jedním z nich. Souhra ideální viditelnosti a dobře naladěné chobotnice dala vzniknout unikátním záběrům, ve kterých se mořské „slůně“ ukázalo v celé své kráse.

12.03.2016 5 z 5

Americký oceánolog Ballard našel kromě Titaniku například v roce 1989 i vrak německé válečné lodi Bismarck, kterou britské loďstvo potopilo v Atlantském oceánu v květnu 1941, v roce 1998 objevil vrak letadlové lodi Yorktown, potopené japonskou ponorkou v bitvě o Midway, či v roce 2002 vrak torpédoborce PT-109, jehož potopení japonskou válečnou lodí Amagiri 2. srpna 1943 přežil John F. Kennedy.

12.03.2016 5 z 5

Dr. Robert Ballard je významný oceánograf, v současné době je ředitelem Centra pro výzkum moří při Oceánografickém institutu Woods Hole (WHOI). Kniha popisuje životní dráhu Dr. Ballarda od roku 1967, kdy ho US NAVY povolala do služby jako styčného důstojníka u WHOI, do roku 1994, kdy se rozhodl skončit v roce 1997 práci ve WHOI a věnovat se novému Institutu pro výzkum, který je součástí Mystic Marinelife Aquaria.
Knihu doplňuje spousta fotografií a kreseb popisovaných nálezů i použité techniky.
Kniha skvěle popisuje historii celého moderního výzkumu mořských hlubin. První ponory s hloubkovou výzkumnou ponorkou Alvin, průzkumné systémy ANGUS a Argo-Jason. Popisuje nalezení vraků atomové útočné ponorky Thresher (červenec 1984), Titaniku (1. září 1985, 65 minut po půlnoci), Bismarka (červen 1989).
Všem kdo se zajímá o podmořské výzkumy doporučuji.

moře a oceány oceánografie

Autorovy knížky