Hitlerove posvätné relikvie

Hitlerove posvätné relikvie https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99080/hitlerove-posvatne-r-99080.jpg 4 10 3

Spojenecké spravodajské služby vedeli ešte pred druhou svetovou vojnou, že Hitler a ďalší vysokopostavení nacisti sú posadnutí okultizmom a niektorým historickým relikviám prikladajú nielen mimoriadne veľký symbolický význam, ale priam mystickú moc. Nacistickí dôstojníci zhabali počas vojny obrovské množstvo umeleckých predmetov a mnohé ukryli do veľkých podzemných bunkrov po celom Nemecku. Keď sa začiatkom roka 1945 tretia ríša rozpadla, spravodajská služba 3. americkej armády poverila Waltera Horna, v civilnom živote významného nemeckého historika umenia, aby vypočul zajatých nemeckých vojakov. Pri naoko rutinných výsluchoch vyšlo najavo, že jeden takýto bunker sa nachádzal aj v Norimbergu a že z neho zmizli niektoré artefakty nevyčísliteľnej hodnoty. Horn napísal o tom správu a na jeho veľké prekvapenie ho vymenujú do čela tímu, ktorý ich má nájsť. Medzi týmito predmetmi sú aj korunovačné klenoty Svätej rímskej ríše – kráľovská koruna, žezlo a dva meče. Pred našimi očami sa rozvíja hotový detektívny príbeh plný nečakaných zvratov a odhalení. Pritom nejde o príbeh vycucaný z prsta; autor dlhé roky zhromažďoval a skúmal množstvo nepublikovaných výsluchov a spravodajských správ, ako aj denníkových záznamov a listov Waltera Horna a iných dôstojníkov v Spojených štátoch amerických a Nemecku.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Ikar (SK)

Hitler's Holy Relics , 2010

DriftBooks
30.11.2017 3 z 5

Nedávno jsem zhlédl film „Památkáři“. Líbil se mi, protože jsem nad válkou podobným způsobem nepřemýšlel. Kniha Hitlerovy svaté relikvie mi obzor v této oblasti ještě rozšířila. Samotný příběh klenotů i ostatních artefaktů je zajímavý. Nacismus jim dodal další rozměr. Kniha je překvapivě svižná, téměř beletristická. Bavilo mě to a bavilo mě nahlédnout i na tuto stránku nedávné historie. Se spoustou věcí jsem se potkal v různých spiscích zabývajících se konspirační historií a okultismem. Kirkpatrik nabízí příběh víceméně čirý a oproštěn od podobných nánosů. Jako nadhodnotu navíc nabízí panoramatický obrázek rozvrácené Evropy a rozvrácených mezilidských vztahů na konci války.

Algren
06.04.2013 3 z 5

Kto si myslí, že v tejto knihe bude pátranie po klenotoch tretej ríše napínavé ako v knihách Dana Browna, rozhodne by ju nemal čítať. Rovnako by ju nemal čítať ten, ktorý od nej očakáva náučnú historickú literatúru. Je to niečo medzi týmito dvoma formami ale ani jednej sa nedá poriadne prikloniť.

Úvodné kapitoly ma nebavili a knihu som odložil na dva mesiace. Po tejto dobe som sa k nej vrátil. Samotné vyšetrovanie a pátranie po klenotoch sa odohrávalo zhruba v piatich kapitolách. Ostatné 24 kapitoly boli opisy a konšpirácie medzi Hitlerovou ríšou a z čias Ježiša Krista, ktoré ma nezaujímali.

basset
12.01.2012

nie je to román, nie je to odborná literatúra, je to niečo medzi tým. Dobrá kniha. Veľa podrobných informácií z histórie od Ježiša po Hitlera.
Neviem,či všetko sú fakty, alebo fantázia autora. Niektoré detaily sú dosť neuveriteľné. Treba asi čítať s odstupom. Dobrá kniha.

Sidney Kirkpatrick
americká, 1955
2012  86%Hitlerovy svaté relikvie
2013  90%Edgar Cayce: americký prorok

Kniha Hitlerove posvätné relikvie je v