Hitlerove deti

Hitlerove deti https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467091/bmid_hitlerove-deti-1MP-467091.jpg 4 22 7

V roku 1991 boli Hitlerove deti jednou z prvých kníh, ktoré sa zaoberali potomkami nacistických zločincov. Boli tiež prvou knihou, kde všetky deti, ktoré prehovorili, tak urobili pod svojimi skutočnými menami a ich otcovia boli jasne identifikovaní. Samozrejme, nejde o žiadnu vybranú skupinu ľudí, sú to iba tí potomkovia, ktorí sa rozhodli prehovoriť a súhlasili s tým, že ich rozprávanie bude nahrávané. Predstavujú však zaujímavý prierez Treťou ríšou. Medzi ich rodičmi je päť hlavných architektov nacizmu, z nich všetci boli obžalovaní v hlavnom Norimberskom procese. Dvaja z nich (Göring a Frank) boli usvedčení a odsúdení na trest smrti obesením; jeden (Hess) bol odsúdený na doživotie a zomrel v roku 1987 vo väzení Spandau; ďalší (Dönitz) bol odsúdený na desať rokov a bol prepustený v roku 1956; a jeden (Schacht) bol prepustený. Pokiaľ ide o rodičov ostatných detí, Stauffenberga nechal Hitler popraviť ešte počas vojny; Mengele bol na úteku až do svojej smrti v Brazílii v roku 1979; Drexel bol v roku 1975 odsúdený za vraždu; Saur a Mochar, hoci boli horlivými nacistami, nikdy neboli za svoje zločiny obvinení a odsúdení. Sužujúce vojnové spomienky synov a dcér prominentných nacistov sú dôraznou pripomienkou, že Hitlerove zločiny si vyžiadali veľa obetí. Jednotlivé príbehy nám poskytujú zriedkavý pohľad na to, čo si o konečnom riešení a úlohe svojich otcov v Tisícročnej ríši myslia potomkovia príslušníkov nacistických jednotiek SS a nemeckých vojakov, ktorí za svoje zločiny nikdy neboli súdení. Počas druhej svetovej vojny nacisti s nadšením prijali najsmrteľnejší nástup nekontrolovaného antisemitizmu. K oživeniu antisemitizmu v Európe došlo čiastočne preto, že ponaučenie z holokaustu vybledlo a nové generácie sa snažia zbaviť viny. Príbehy, vyrozprávané v tejto knihe z pohľadu detí, sú desivou pripomienkou smrteľných dôsledkov, ktoré umožňujú antisemitizmu prekvitať bez akýchkoľvek problémov a pochybností. Robíme tak na vlastné riziko.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Citadella (SK)

Hitler's Children: Sons and Daughters of Third Reich Leaders , 1993

vvikingg
03.12.2023 3 z 5

Celkově průměrné čtení, místy záživné, místy ne z mnoha chybami autora , například uvedl Göring měřil 152 cm a vážil 130 kg , nevím kde na to přišel, říšský maršál, když padl do amerického zajetí měřil 178 cm a vážil 140 kg a připomínal nafouknutou vzducholoď ( cituji J.K. Lattimer, americký lékař, který měl na starosti Göringa před Norimberském procesem). Z kovaných nacistů uvedených v knize je snad nejvěrohodnější charakteristika admirála Dönitze, ponorkového Führera, jak byl od roku 1935 v říši nazývaný. Jeho životní příběh vypráví dcera Ursula, Dönitz měl velkou důvěru u Hitlera a 30. dubna jej jmenoval novým vůdcem Třetí říše, Himmler a jeho SS zradily , Göring s jeho Luftwaffe zklamal také, námořnictvo mělo důvěru. Mnohem lepší je kniha se stejným tématem Nosíš mé jméno N.S. Lebert Ikar 2001

Baja333
28.02.2021 4 z 5

Zajímavý pohled na nacistické pohlaváře očima jejich dětí. Zajímavě a čtivě napsáno.

Janadvorackova
25.09.2019 5 z 5

Už se v tomhle tématu plácám poměrně dlouho. Netušila jsem, že by mě ještě něco dokázalo překvapit.
Zpovědi děti odhalují mnohdy zajímavé informace a nečekané myšlenky (nikoli ve prospěch nacistů), i když někteří potomci své otce obdivovali právě pro to, čím byli. Některé ne.

pavlikberan
11.02.2019 5 z 5

Detaily rozváděné jen částěčně. Jinak to beru jedním dechem

milan.krimsky
24.02.2016 3 z 5

Velmi zajímavé čtení o pohlavárů třetí říše očima jejich potomků

catahoulas
05.02.2016 5 z 5

velmi zajímavé čtení výpovědí potomků nacistických pohlavárů, knihu jsem četla již 2x za posledních 10 let a vždy v ní najdu něco nového, určitě pokud se někdo zajímá o toto období tak ho zaujme pohled dětí na vlastní rodiče významných nacistů

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tahle kniha je skutečně pro nadšence a stojí za to ji přečíst. Je sice už krapánek starší, tuším rok 1959 nebo tak nějak, ale ty výpovědi zůstávají nesmrtelné. Kvůli téhle knize jsem si vysloužila pohoršené pohledy lidí okolo.
Doporučuji všem,kteří si chtějí udělat ucelenější obrázek o chování nacistických pohlavárů k jejich rodinám.

nacismus nacisté

Gerald Posner