Himálajský deník - První Češka na Everestu

Himálajský deník - První Češka na Everestu https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97111/bmid_himalajsky-denik-prvni-ceska-na-eve-3K0-97111.jpg 3 16 3

Klára Poláčková se šestnáct let po vůbec prvním úspěšném českém výstupu na Mt. Everest (8 848 m n.m.) v květnu 2007 stala první Češkou na himálajském vrcholu světa. V této vizuálně atraktivní knize máme možnost zblízka sledovat přípravy předcházející tomuto náročnému sportovnímu výkonu, zahrnující mimo jiné výstup na nejvyšší horu Ameriky, Aconcaguu (6 962 m n.m.), a také na himálajskou osmitisícovku Čho Oju (8 201 m n.m.), ležící čtyřicet kilometrů západně od nejvyšší hory Země. Zároveň tu poprvé vychází přepis autentického deníku, dovolující nahlédnout do nejintimnějších myšlenek a pocitů, spojených s nelehkým dvouměsíčním výstupem. CITÁT: „Hele, celej ten výstup není žádná sranda, je to dřina. Občas to bude nepříjemný, bude to bolet. Až to ale budeš mít za sebou, budeš silnější do dalšího života v normálním světě. Pak to doceníš.“ Tashi Tenzing... celý text

Auto999
29.04.2020 4 z 5

Velmi krátká kniha o cestě na Everest s mnoho fotkami.

valda
28.04.2014 2 z 5

Klára Poláčková je po Renatě Chlumské (u které je to s tou národností trochu zmatenější) první Češka, která vylezla na Mt. Everest. A když je někdo první, a na hoře, která je nejvyšší, tak se po něm samozřejmě očekává, že mimo spousty jiných věcí, o tom taky napíše knížku. Aspoň tak na mě text působil, že autorka vlastně ani moc nevěděla o čem psát. Knihu máte nejpozději do hodiny přečtenou. Klára vylezla s kyslíkem a s pomocí Šerpů. Což vzhledem k tomu, jak je celá cesta až na vrchol Everestu zajištěná, není dnes příliš pozoruhodný výkon. Na druhou stranu mě ale pobavilo Klářino vypravování, které oproti jiným Bémům, zase působí až moc pohodově. Nakladatel se nejspíš na poslední chvíli lekl, a rozhodl vše zachránit přidáním odborné kapitoly o nebezpečích při takových výstupech, a o tom, že to prostě není zas taková sranda. A je opravdu potřeba se aklimatizovat, mít skvělou kondici, a teprve když trefíte formu a počasí, tak je šance, že se vrátíte do BC živí. Protože po přečtení Klářiných zápisků, jsem si docela dobře představil dialog: "Mámo, co takhle, že bysme tento rok místo Sněžky vyrazili s děckama na Everest, je to sice trochu dražší, ale jsou tam lepší výhledy, a ještě ti vezmou batoh."

puplik
24.09.2013 3 z 5

Kniha mě moc neokouzlila,ale jako výhodu jsem bral,že je velmi krátká :) fotografie stojí za prohlédnutí

horolezectví Himálaje Mount Everest (osmitisícovka)

2008  63%Himálajský deník - První Češka na Everestu
2022  85%Nahoře fouká