Heráci

Marku Rentonovi neschází vůbec nic: dobře vypadá, má krásnou přítelkyni, studuje na univerzitě. Ale v Británii 80. let pro něj není místo. Vláda Margaret Thatcherové ničí dělnické komunity po celé zemi, a poválečné jistoty v podobě zaměstnání, vzdělání a sociálního státu jsou minulostí. Když se Markova rodina začne rozpadat, jeho život se mu vymkne z rukou a on se uchýlí k poraženectví. Cestou ven je heroin. Irvine Welsh v tomto románě dopodrobna mapuje události, které vedly k drogovému bezčasí legendárního Trainspottingu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204237/heraci-uon-204237.jpg 4.656

Trainspotting (1.)

Skagboys (2012)

Vydáno:, Argo

hmyzák

Románová retrospektiva Trainspottingu. Vrátíme se do časů přelomu 70. a 80. let za vlády Margaret Thatcher, bojů odborů za práci, rekordní nezaměstnanosti a Edinburgu - světové centrum AIDS. Herák se začíná šířit jako lavina, Spud, Alison, Sifon, Renton do něj vlítnou. Osobní traumata jsou spouštěčem stejně jako nuda a nemožnost najít práci. Herák má přednost před budoucností a plánováním.
Kombinovaní ich-formy a er-formy, skládání příběhu a odkazy na Trainspotting. Tragikomický ráz vyhrávají sbalení Spuda populární zpěvačkou a večer Alison a Sifona. Tragický ráz jednoznačně Mark a Fiona.
Chladné i veselé, volnomyšlenkářské i pravdivě drtivé.

FMMMM
25.09.2016

„Tak ja sam nevim, jakože kniha se četla dobře, fakt chapeš ne? Ten kočičák Welsh musel asi něco z toho prožit nebo někoho s těma zkušenostma musel fakt znat, páč nevěřim, že by to psal jen tak, jako z hlavy, no ne? A asi taky musel zatnout svy psaci drapky dost hluboko do svy hlavy a buh vi estli to nebylo něco vostřejšiho, když ta jeho kniha se tak dobře čte a nějaky ty chechtaky taky mu to asi hodilo, jako že viš o čem mluvim, ne? Ti povim, že toto čist, musel bejt jednim z nich, abych věděl co a jak psat, kua no ne? Ten popis těch stavu a jako těch požitku, musí bejt skoro jako opravdovy a ten upadek, jak bych viděl některy časti naši matičky země stověžaty, jako chapeš co myslim ten sever a krutej vychod, no ne? Páč ti povim, že podkat tu partu s Glasgowa, Renta, Spud, Kejta, Sifon a hlavně ten vymaštěnej Begbie, asi bych se zdejchnul do vedlejši putyky, čekal co ten Kočičak Irvine se s něma bude dělat dal, páč myslim, že tobude mit určitě ještě pokračovnani, jako chápeš, jak to myslim, ne …“
Knihu určitě čít, ale ne jako doporučenou literaturu na ZŠ, možná by to někoho negativně ovlivnilo. -)

misantroop
21.04.2016

Příběh o partiččce kámošů co spolu vyrůstali a protloukli se do dospělosti v dělnické části Edingburghu. Dělnický původ, policie rozhánějící demonstrace na povel Margaret Thatcherové, muzika, balení holek na jednu noc, fotbal, rvačky, pití, drogy. Někdo našel smysl života a vymanil se ze všeho k čemu směřuje paneláčnická nuda, nezaměstnanost a touha po lepšímu náhledu na vlastní život, když realita je šedivá a oprýskaná jak betonové sídliště. Jiní skončili u drog a postupně se propracovávali až k heráku a ke všem těm věcem co s ním souvisí, od dysfunkčních vztahů v rodinách, partičkách, sídlištních realitách až k totálnímu dnu. První část knihy mě bavila protože mi hrdinové jednoduše byli částečně blízcí a mám rád ostrovní atmosféru a mentalitu, ať už Skorů, Irů nebo Angličanů. V druhé části knihy se ze všeho stává zoufalý, odporný a prohraný boj se závislostí na heráku, ztrátou sebeúcty a rezignací na všechno s nutností sehnat dalším dávku.

fish33
13.11.2015

Nikterak převratné dílo. Jak lze u autora čekat kniha je čtivá a vtipná a až syrově realistická. Bohužel touha těžit ze stále stejných hrdinů dostává pomalu, ale jistě trhliny a evidentně už z toho tolik vyždímat nejde. Rozhodně zaostává za díly jako Trainspotting, či Porno, které alespoň nabídlo posun hrdinů "vpřed". Nabízí podobnou tématiku jako Lepidlo, které bych osobně hodnotil jako nejlepší autorovo dílo, ale jeho kvalit zdaleka nedosahuje. Příběhy nemají takový šmrnc, často se opakují a autor už nepřichází s ničím neotřelým. Na druhou stranu se v knize projevuje jeho literární vyzrálost a posun, což je patrné z odkazů na jiná literární díla, či přílišného míchání politiky. Bohužel ani to tomuto žánru na kvalitách nijak nepřidává.
Fanouškům nemohu nedoporučit, ale těm, kteří se s autorem chtějí seznámit bych doporučil shlédnout Trainspotting od Boylea a přečíst si Porno jakožto volné pokračování jejich osudů. Řadím to spíše mezi jeho průměrné knihy.

Enforcer
26.10.2015

Podle mého soudu ještě lepší a závažnější kniha než Trainspotting. Jednak se zde čtenář seznámí s genezí postav a jednak má tento díl i důležité politické poselství. Ne, svět který na jedné straně toleruje továrnu s velkovýrobu morfia a na stranu druhou přímo před ní nechá chcípat desítky mladých lidí na AIDS, skutečně není v pořádku.

hocikto
27.04.2015

Na tuto knihu jsem narazil čistě náhodou a popravdě jsem neznal ani autora tohoto díla. Našel jsem si ho na internetu a jelikož všichni šíleli z knihy Trainspotting, tak jsem si jí prostě musel přečíst. Trainspotting neměli, tak jsem si pořídil knihu Heráci. Naprosto skvělá kniha, která mě bavila od první stránky až po tu úplně poslední. Něco podobného jsem hledal dlouhou dobu a už i přestával věřit, že nějaká podobná existuje. Vymyká se pravidlům a to mě na ní baví. Téma naprosto dokonalé, člověk by ani neřekl, jak zajímavý příběh, může takový feťák zažívat. Napsáno bez servítek a přesně tak, jak to prostě v realném životě je. Doporučuji přečíst i těm, kteří už před nějakým časem četli Trainspotting a nebo viděli film.

bivkova
26.03.2015