Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie

Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516417/bmid_helgoland-o-vzniku-a-smyslu-kvantov-FcZ-516417.jpeg 4 17 7

Známý soudobý teoretický fyzik a nadšený popularizátor vědy Carlo Rovelli se ve své knize zaměřuje na zrod a interpretaci snad nejpozoruhodnější fyzikální teorie všech dob – kvantové mechaniky. Její základy položil Werner Heisenberg na odloučeném ostrově Helgoland v polovině 20. let minulého století a poznatky teorie se dodnes vymykají našim zažitým představám o fungování fyzikálního světa. Vědci se snažili vypořádat s podivuhodností kvantové mechaniky různými způsoby, například zaváděním nekonečného množství paralelních vesmírů, skrytých proměnných nebo předpovídáním dosud nepozorovaných fyzikálních mechanismů. Ani s jedním z těchto řešení se však Rovelli neztotožňuje a tvrdí, že k pochopení teorie je nutné opustit myšlenkové mantinely klasické fyziky a zásadně proměnit způsob, jakým nahlížíme na realitu a naše místo v ní. Rovelli znovu dokazuje, že dokáže poutavě, napínavě a srozumitelně líčit složitá témata pohybující se na pomezí fyziky a filozofie.... celý text

Literatura naučná Technika a elektro
Vydáno: , Dokořán , Argo

Helgoland , 2020

Ence
26.01.2024 2 z 5

Po nadějném úvodu přišlo blábolení o významu významu a relevantních relativních informacích, jehož smysl mi unikl.

horrigan
29.10.2023 3 z 5

Zajímavé myšlenky, ale osobně si myslím, že by knize neuškodil větší rozsah, zaostření na detail a provázanost myšlenek. Takto mi přišlo, že autor poněkud skáče od jednoho k druhému. Ostatní jeho knihy mi v tomto ohledu přišly lepší. Ale i tak stojí za přečtení.

Gimli
18.09.2023 5 z 5

Byl jsem osvícen!

Adam84
08.09.2023 5 z 5

Ze všech autorů knih o kvantové mechanice, které jsem měl tu možnost číst, má jen Carlo Rovelli talent proměnit svou kvantovou teorii v kouzelný svět, který je pro mne snadno uchopitelný a ve kterém dokonce i Schrödingerova kočka v superpozici nezemře, a to vše za použití opravdu nevelkého počtu stránek.

Ale musím se přiznat, že jsem ten filozofický přesah v druhé půlce knihy vůbec nečekal, nějak mi v tom anotace nenapověděla či co a já si byl tedy jist, že se autor bude pohybovat, z vědeckého pohledu, výhradně na poli fyziky. Takže, když padly jména Bogdanov či Nágárdžuna, trochu mne to rozhodilo, ale nakonec se vše ukázalo, z čtenářova pohledu, jako nezbytné pro pochopení toho, co vše lze, v tomhle magickém, světlem prozářeném kaleidoskopu, který nazýváme svět, relační interpretací uchopit.

Nu dobrá, nezbyde než odsunout filozofii hledající pevné výchozí body stranou a přestat přizpůsobovat naši vědu naší filozofii, ale přizpůsobit naši filozofii naší vědě.

los
07.09.2023 5 z 5

Rovelliho Helgoland je pro mne událost roku!

jako by "relační interpretace kvantové teorie" byla tím pomyslným posledním kamínkem skládanky, po jehož doplnění se mi najednou vyjevil celý obraz a jeho smysl, že jsem z toho večer nedokázal usnout = pokud máte tak jako já problém s teorií paralelních světů, pak doporučuju zamyslet se nad tímto geniálně jednoduchým, neintuitivním pojetím kvantové fyziky, které snad vůbec poprvé "funguje" i pro makrosvět

a to není vše, Rovelli vykročí ze svého oboru a fundovaně přesáhne do biochemie, neurologie, matematiky, do historie, lingvistiky i filozofie

kolik už jsem četl odpovědí na otázku, co je to vědomí? tak ode dneška už se nepotřebuju ptát!

witiko
06.09.2023 5 z 5

Tato kniha mi připomněla, že když jsem byl kluk, občas jsem si pohrával s myšlenkou, jak vypadá můj dětský pokoj, a jestli vůbec existuje, když z něj odejdu a zavřu dveře, případně jak rychle bych se musel klíčovou dírkou podívat, abych ho spatřil nespatřený... Pokud si neumíte představit, že lze o fyzice psát srdečně, vroucně a se zápalem, tak tato kniha je toho příkladem. Je výborně napsaná a vyargumentovaná, výklad je postupný, srozumitelný a inteligentně formulovaný. Občas jsem se sice dostal do situace, kdy jsem navzdory plné pozornosti ztratil nit (a měl jsem chuť se přihlásit a zvolat "počkejte, pane profesore, jak to myslíte...?), ale základní myšlenka, kterou je velmi inovativní tzv. relační interpretace kvantové fyziky, je zcela jasná. Srozumitelných a dobře napsaných knih o kvantové fyzice je jistě celá řada, tato je ale výjimečná tím, že se zabývá i tím, "co s tím", neboli co vlastně obraz světa, podaný kvantovou fyzikou, znamená, co z toho vyplývá a jaké je místo našeho vědomí a mysli v něm. Kniha významně přesahuje do filosofie, a to nejen západní (např. Ernst Mach), ale i východní (Nágárdžuna), také ale do kognitivní vědy a neurovědy. A to hlavní - váš obraz světa po přečtení určitě nezůstane stejný, kniha opravdu zásadně mění způsob pohledu, jak se svět (a my v něm) sám sobě vyjevuje. V zásadě je to kniha nejen vědecká, ale i mystická a poetická. Dává klíč k novému porozumění, teď už jen zbývá vstřebat to a naučit se ten klíček používat... Na závěr jedna z nejasností, která mě zarazila (třeba bude někdo vědět a napíše to do Diskuze): Autor formuluje známý paradox Schrödingerovy kočky tak, že tzv. kvantová superpozice znamená, že (s. 54) dokud neotevřeme krabici, je kočka v ní spící i bdící zároveň (nahrazuje původní verzi "mrtvá i živá" touto humánnější variantou), ale o kus dál (s. 76) tuto superpozici formuluje tak, že kočka "není ani spící ani bdící". U všech všudy, je to totéž, nebo ne?! Nebo ano i ne, nebo ani ano ani ne? :-)

gutman
13.06.2023 5 z 5

Velmi úsporně a přitom srozumitelně napsáno. Momentálně asi nejlepší čtení v tomto oboru.

Carlo Rovelli
italská, 1956