Hanácká sága

Hanácká sága https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121940/hanacka-saga-121940.jpg 3 5 2

Příběh významné hanácké rodiny Svozilů, která měla na Moravě vliv politický i hospodářský, od konce 19. století do poloviny minulého století. Vyprávění spisovatelky Hermy Svozilové-Johnové o rodině svých předků, jejichž život byl spjat s úrodnou Hanou. Informace čerpala z rodových zápisků, dopisů a zejména ze svého archivu, který obsahoval četná alba fotografií a její deníky. První část vzpomínek je věnována širokému rodinnému společenství, rodičům a zástupu tet, strýců, bratranců a sestřenic včetně chůvy Andělky. V ukázkách z korespondence a výpovědích, líčí příběh vlastního života, kdy se vnuk a vnučka Josefa Svozila (zakladatele rodu) do sebe zamilují a založí rodinu. Poslední část je věnována autorčině životu po boku manžela, prostějovského starosty v letech 1937-39, vězněného účastníka odboje a exponovaného poválečného politika. ... celý text

Evina.Cetba
02.11.2018 3 z 5

Líbí se mi knihy, které vypráví skutečné životní příběhy lidí, různých profesí a z různých dob a ne vymýšlené, nereálné báchorky. Bývají to memoáry zajímavých osobností, o těch nejprostších lidech se nepíše, což je někdy na škodu, ale chápu, že všední profese a osobnost by tolik čtenářů nedokázalo upoutat. I v prostotě je však krása.
KONKRÉTNĚ K TÉTO KNIZE: Je to rodová kronika. Autorka vzpomíná na život na Hané a na svůj rod, včetně ostatních lidí, které prošli jejím životem od konce 19.století až k počátku 50.let. Z tohoto rodu vzešly pozoruhodné osobnosti (například Josef Svozil, poslanec, který založil pivovar). V druhém díle této knihy s četnými fotografiemi se týkají autorčina života (nejdřív nostalgické vzpomínání na zajímavé dětství, otec byl advokát a politik CyrilSvozil). A politický a bohatý společenský život jí neminul ani po svatbě s dr.O.Johnem, opět politikem, s kterým si prošla obdobím německé okupace i 50.léty. Poznala různé historické osobnosti.
- Svozilová-Johnová není žádná velká spisovatelka, ale to neznamená, že mě kniha nezaujala.

maryzka
01.06.2012 2 z 5

Zajímavý život, pestré osudy rodin Svozilů a Johnů. Jenom škoda, že to skončilo narozením synů- ráda bych znala jejich osudy

Herma Svozilová-Johnová
česká, 1914 - 2009