Grunes gewolbe

Grunes gewolbe https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288686/bmid_grunes-gewolbe-ftT-288686.jpeg 4 3 1

Uvedení do sbírky drahých předmětů (klenotů) v Drážďanech. Obsahuje množství zlatých předmětů, které pochází ze sbírky Augusta Silného, saského kurfiřta, která byla od 18. století jako klenotnice - museum přístupná veřejnosti.

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Národní muzeum

Uvedení do sbírky

xulij01
11.04.2023 4 z 5

Obrazová publikace, která čtenáře seznamuje s největšími skvosty této sbírky. Vesměs se jedná o předměty z drahých kovů, drahokamů a jiných vzácných materiálů. U většiny zobrazených uměleckých děl je popisek s rozměry, autorem, obdobím vzniku, použitým materiálem. Dá se říci, že jen samotná hodnota použitého materiálu je nevyčíslitelná. Sbírka obsahuje šperky, poháry, příbory, misky, sochy, klenotnice, hodiny, skříňky na psací potřeby, módní doplňky

Najdeme v ní třeba i picí nádoby, které vypadají jako soška slepice, pelikána či papouška (coby materiál se využívají i pštrosí vejce, schránka nautiluse), bez popisu by těžko někoho napadlo, že to má být nádoba na pití. U stolních příborů místo rukojeti využili klidně korály. Fantazie tvůrců byla opravdu nevyčerpatelná. Přiznám, že mě ta díla připadají často přeplácaná, na můj vkus mají příliš mnoho drahokamů. Za prolistování knížka ale určitě stojí. Publikace obsahuje pouze barevné fotografie, některé už jsou z dnešního pohledu v horší kvalitě.