Granátový náramek

Granátový náramek https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23006/granatovy-naramek-23006.jpg 4 5 5

Do výboru povídek a novel jsou zařazeny nové překlady nejlepších autorových prací z počátku století. Autor se v nich ujímá drobných, společensky vyděděných lidí, zápasících o holou existenci.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Sobranije sočinenij v devjati tomach

Inutihar
13.06.2023 4 z 5

Pro mě malý literární objev. Kuprinovo Rusko počátku 20. století je země alkoholiků, násilníků, šovinistů a pochybných existencí bez ohledu pohlaví či společenskou vrstvu a jen v málokteré povídce je nějaká postava označitelná za jednoznačně kladnou. I Kuprinův životní příběh alkoholika a emigranta by klidně mohl být další povídkou, která by do sbírky bez problémů zapadla. Autor rozhodně neskrývá svoji skepsi ohledně národní přirozenosti Ruska a Rusů, vztahů Ruska k dalším národům impéria či Evropy i toho, co to vůbec Rusko je. Mnoho povídek má témata značně kontroverzní a dějové zvraty či pointy nečekané i přímo šokující (zde vede Mořská nemoc), v mnoha případech jsem skoro nevěřil jak tomu, co čtu, tak tomu, že kniha vyšla v době vrcholné normalizace (jasně, ukazovala to špatné, zaostalé a ošklivé carské Rusko, v SSSR se takové hrozné věci určitě neděly, že?).

Alexandr Ivanovič Kuprin
ruská, 1870 - 1938