Gorila a já

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Hlavní hrdinkou knihy je osmiletá Jonna, která žije v dětském domově. Ředitelka ji nemá ráda a ochotně ji předá k adopci děsivé Gorile, která do domova jednoho dne přijede v otlučeném Volvu. Gorila žije na skládce a živí se prodejem šrotu. Jonna se nejprve Gorily bojí, myslí si, že ji chce sníst, ale postupně se s ní spřátelí. Ukáže se, že Gorila – mimochodem horlivá čtenářka, jejíž nejoblíbenější knihou je Oliver Twist – sice žije v nepředstavitelném nepořádku, ale dokáže Jonně poskytnout lásku a pocit bezpečí, které jí v dětském domově chyběly. Pořídí jí kolo, nakoupí jí oblečení a Jonna pochopí, že v životě tolik nezáleží na tom, zda má čisté ruce a upravené vlasy, pokud najde někoho, komu na ní skutečně záleží, kdo se dokáže vcítit do jejích potřeb. Nad nově vzniklou idylou se však začnou stahovat mračna......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/244042/gorila-a-ja-65t-244042.jpg 4.633
Literatura světová, Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno, Portál

Apstjärnan, 2010

Kniha Gorila a já

petrarka72
02.10.2019

Parádní a silná kniha o jinakosti, o tom, že nic není takové, jak se na první pohled zdá, o tom, že když se chce, všechno jde, i když je třeba celý svět proti tomu... Gorila adoptuje malou Jonnu z dětského domova, bydlí spolu ve sběrném dvoře a po počátečním odstupu se z nich pomalu, ale jistě stává tým. A čtenář se postupně dozvídá, jak prodat hliníkovou kliku za dvě stovky, aby bylo na volská oka, proč je mezi třemi tisíci knihami nejlepší Oliver Twist, jak poznat Opičí hvězdu, která ukazuje těm, kdo o to stojí, cestu a jak vypéct "Pokrokové město", aby člověk... nebo lidoop a člověk mohli žít po svém. Je to zábava - a zároveň trochu smutný a promyšlený příběh, jenž svá tajemství vyjevuje postupně. Takže - "žádnou paniku na Titaniku".

Terka_Bohmova
14.06.2019

Holčička bydlí v dětském domově, ale pak do dětského domu přijde Gorila a rozhodne se, že jedno dítě adoptuje, a vybere si právě holčičku… Nejdřív se Gorili bojí, ale pak se jí v domě Gorili žije jako ve snu, nemusí si čistit zuby a česat si vlasy, naučí se řídit auto a jezdit na kole. Nakonec si Gorilu zamiluje, ale jejich přátelství brání různí lidé.
Moc se mi to líbilo, bylo to velice napínavé, často i vtipné. Nejnapínavější bylo, když začali jejich nepřátelé vyhrávat.

vaci.nka
09.05.2019

Něco opravdu úžasného. Chtěla jsem pořád jen číst a číst a mrzelo mě, že knížka není nekonečná. Upřímně a vtipně napsané, spolu s krásnými ilustracemi to opravdu tvoří jeden velký skvost.
Jistě není jen pro děti. Ale bude to jedna z prvních knih, kterou koupím svému synovi a těším se, až mu budu předčítat.

bubka
21.09.2018

četla jsem opakovaně, skvělá

bookwoman
07.06.2018

Wow! Opravdu úžasný příběh, a i když toto je dětská knížka, tak klidně doporučuji všem.Strašně moc se mi líbily ty ilustrace. Dojímavé, vtipné, opravdu moc povedené.

Jolina
28.02.2018

Milá knížka, která asi svým silnějším tématem nezaujme úplně malé děti (tedy ty mé nezaujala, báli se, jak to dopadne..), ale já jsem si ji musela dočíst. Poselství nese hluboké a k přemýšlení. Silné přátelství, které nebylo jednoduché získat a ještě těžší bylo ho obhájit. Doporučuji.

Taťka Hraboš
04.12.2017

Originální nápad, který se podařilo vtělit i do velmi pěkného příběhu. Určitě to není knížka pro ty nejmenší - s ohledem na téma i některé emocionálně docela vypjaté situace, jejichž pochopení by těm menším mohlo ještě dělat problémy. Koneckonců to i přes relativně dobrý konec není knížka nijak zvlášť veselá - situaci dětí v dětském domově a po jeho opuštění lze přece jen stěží podat nějak optimisticky, aniž by se nemístně bagatelizovalo.

smrtonos4157
25.09.2017

Skvěle výtvarně zpracováno, dobře napsaný příběh . Jen si říkám , že pro děti se píšou čím dál tím drsnější témata .