Gorila a já

Hlavní hrdinkou knihy je osmiletá Jonna, která žije v dětském domově. Ředitelka ji nemá ráda a ochotně ji předá k adopci děsivé Gorile, která do domova jednoho dne přijede v otlučeném Volvu. Gorila žije na skládce a živí se prodejem šrotu. Jonna se nejprve Gorily bojí, myslí si, že ji chce sníst, ale postupně se s ní spřátelí. Ukáže se, že Gorila – mimochodem horlivá čtenářka, jejíž nejoblíbenější knihou je Oliver Twist – sice žije v nepředstavitelném nepořádku, ale dokáže Jonně poskytnout lásku a pocit bezpečí, které jí v dětském domově chyběly. Pořídí jí kolo, nakoupí jí oblečení a Jonna pochopí, že v životě tolik nezáleží na tom, zda má čisté ruce a upravené vlasy, pokud najde někoho, komu na ní skutečně záleží, kdo se dokáže vcítit do jejích potřeb. Nad nově vzniklou idylou se však začnou stahovat mračna......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244042/gorila-a-ja-65t-244042.jpg 4.743
Literatura světová, Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno, Portál

Apstjärnan, 2010

Kniha Gorila a já

Frida12

No, knihy jsem se trochu obávala. Zaujala mě také tím, že se autorka křestním jménem jmenuje stejně jako já. Nakonec jsem ráda že jsem si jí přečetla, ale nějak úplně mě neoslovila. Vícekrát si jí asi nepřečtu.

Štěpinambura

To nevymyslíš! Gorila si adoptovala dítě. Zábavné, plné překvapení - To není dobrá kniha, to je bezvadná kniha.

EmaKnizkova

Tuhle knihu jsme poslouchali a byla zábavná!

Evina74
17.08.2020

Knížka Gorila a já chytne za srdce. Pobavila jsem se při čtení a přitom ocenila "dahlovský" příběh, kde nic není takové jak se zdá.

Greena
29.05.2020

Jonna žije v dětském domově. Ředitelka Jonnu nemá ráda. Když jí je devět let, tak ji adoptuje Gorila. Gorila je velká, děsivě vypadající a je dost ošklivá. Gorila je taky ale laskavá, milující a láskyplná. Je to dospělá žena, která má jedno velké tajemství. Žije na smetišti, kde také pracuje, nemá žádný smysl pro pořádek, miluje knihy a rozhodne se pro adoptivní rodičovství. To, že je Gorila nevzhledná, však neznamená, že není hodná a úžasná. Jonně s ní bude fajn. Knížka od Fridy Nilsson je skvěle napsaná. Plyne z ní poučení, že nemáme dát jen na fyzický vzhled, ale podívat se na lidi hlouběji, na to jací doopravdy jsou. Máte přítele, který podobně klame tělem…

petrarka72
02.10.2019

Parádní a silná kniha o jinakosti, o tom, že nic není takové, jak se na první pohled zdá, o tom, že když se chce, všechno jde, i když je třeba celý svět proti tomu... Gorila adoptuje malou Jonnu z dětského domova, bydlí spolu ve sběrném dvoře a po počátečním odstupu se z nich pomalu, ale jistě stává tým. A čtenář se postupně dozvídá, jak prodat hliníkovou kliku za dvě stovky, aby bylo na volská oka, proč je mezi třemi tisíci knihami nejlepší Oliver Twist, jak poznat Opičí hvězdu, která ukazuje těm, kdo o to stojí, cestu a jak vypéct "Pokrokové město", aby člověk... nebo lidoop a člověk mohli žít po svém. Je to zábava - a zároveň trochu smutný a promyšlený příběh, jenž svá tajemství vyjevuje postupně. Takže - "žádnou paniku na Titaniku".

Terka_Bohmova
14.06.2019

Holčička bydlí v dětském domově, ale pak do dětského domu přijde Gorila a rozhodne se, že jedno dítě adoptuje, a vybere si právě holčičku… Nejdřív se Gorili bojí, ale pak se jí v domě Gorili žije jako ve snu, nemusí si čistit zuby a česat si vlasy, naučí se řídit auto a jezdit na kole. Nakonec si Gorilu zamiluje, ale jejich přátelství brání různí lidé.
Moc se mi to líbilo, bylo to velice napínavé, často i vtipné. Nejnapínavější bylo, když začali jejich nepřátelé vyhrávat.

vaci.nka
09.05.2019

Něco opravdu úžasného. Chtěla jsem pořád jen číst a číst a mrzelo mě, že knížka není nekonečná. Upřímně a vtipně napsané, spolu s krásnými ilustracemi to opravdu tvoří jeden velký skvost.
Jistě není jen pro děti. Ale bude to jedna z prvních knih, kterou koupím svému synovi a těším se, až mu budu předčítat.