Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2379 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

black.susi
07.09.2012 5 z 5

Film jsem už několikrát viděla a dost se mi líbil, když jsem zjistila, že je podle knížky, bylo mi hned jasné, že si knížku budu muset přečíst. A dobře jsem udělala, knížka je taktéž výborná. I když se tam toho "moc neděje" já jsem prostě knížku nemohla odložit. I přesto, že mě, stejně jako ve filmu, události během války a po ní už tak moc nebavily, jsem z knížky prostě nadšená. A nedá mi to, abych se nepodívala na film ještě jednou.

mynonka
19.08.2012 5 z 5

Film jsem viděla tak dávno, že jsem si jen matně vzpomínala, co se tam dělo, takže to pro mě bylo, jako by mě někdo s tím příběhem seznamoval poprvé. Ale jednu věc si z filmu pamatuju a i v knize jsem měla stejný pocit - bylo mi hrozně líto Nobua. Kniha je to ale krásná a patří do každé knihovny.

dark.ma93
08.08.2012 5 z 5

Byla jsem okouzlená tou tajemnou atmosférou. Svět gejš je tak tajemný a krásný. Příběh Čijo byl smutný, napínavý a nakonec měl šťastný konec. Knížka je prostě skvělá!

fons
29.07.2012 5 z 5

Z celé mé knihovny je tento román asi můj nejoblíbenější. Jeho čtení beru jako určitý druh rituálu, vždy k němu musím mít konvičku s čajem. Miluju ten příběh, úžasně propracovaný děj a atmosféru. Musím i přiznat, že je to jedna z mála knih, co se nemusí stydět za svojí filmovou adaptaci, která se dle mě dostatečně drží děje a je neméně kvalitní. Gejšu mám přečtenou již několikrát a v blízké době se na ní znovu chystám!

eniete
24.07.2012 5 z 5

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Na konci knihy jsem měla pocit jako bych si život Sajuri sama prožila- což je z části pravda. Je to vážně úžasná knížka, kterou si s radostí přečtu i několikrát.

Verrrunka
21.07.2012 4 z 5

Už dlouho ve mě žádná kniha nevyvolávala takové silné pocity. Celá kniha je napsaná velmi čtivě, je zde spousta detailů, ale každý má svůj důvod. Bylo velmi zajímavé poznávat tuto část japonské kultury, musím uznat, že i já jsem měla o gejšách zkreslené představy. Jen mě trochu mrzí, že postavy byly tak černobílé, během celého příběhu mě nikdo nijak výrazně nepřekvapil, charaktery se moc nevyvíjely. Ale jinak skvělé počtení, myslím, že to ocení více ženy, ale třeba bych byla překvapená :-)

Dandy1
05.07.2012 5 z 5

První jsem viděla film, ale jako vždy, kniha je mnohem lepší.

Zuzvil
26.06.2012 5 z 5

Tuto knížku jsem četla vícekrát a mám ráda i její filmové zpracování. Pro mě velmi zajímavý (a romantický) příběh z japonského prostředí začátku minulého století, kdy autor velmi objektivně a hezky popisuje jednotlivé postavy. Samotný příběh krásně popisuje těžkost "zaměstnání" gejši, jak s nimi bylo zacházeno, jak v kladném tak záporném smyslu slova. Závěrečná romantika ale vše překoná. Určitě tuto knihu doporučuji.

yanishca
07.05.2012 5 z 5

Po přečtení téhle knížky na mě padla tíha, jako bych právě prožila jeden život. (Není to román, je to příběh a to je na tom až mrazivé.) Nechápu názor těch z vás, kteří tvrdí, že film byl lepší. Dovoluji si nesouhlasit. A to dost důrazně. Knížka je dokonalá. Kouzelná. S jazykem který má přesně ty krásné něžné japonské křivky a křehkosti, jenž mají vlastní smysl v jiném světě, než je ten náš Evropský. Celou knížkou vás provází ohromná naivita a krása. - Pro mě rozhodně srdcovka.

Kat123
12.03.2012 5 z 5

Zajímavá, poutavá a místy i vtipna kniha, některé pasáže bych ale vypustila.

Michalala
16.02.2012 5 z 5

Knižku som prečítala v origináli, angličtine, a nikdy by som originál nezmenila, ako vo filme, tak aj v knihe.

Lenka 13
09.02.2012 4 z 5

Kniha pěkná,víc se ale mi líbil film.

danyda
14.12.2011

Knížka je moc pěkná. Čtivá, kvalitně napsaná, kvalitně přeložená. Čtení ke kávičce pro ženy pro chvilky pohody. I film je dobře udělaný. Ale knížka je detailnější. A ve filmu mě moc nezaujala herečka, která ztvárňovala Čijo. Já bych vybrala jinou herečku. Ale to je jen můj názor :o)

petahor
26.11.2011 5 z 5

Miluji Tu knihu, miluji ten film, miluji ten děj :) Kniha s filmem se nedá sice srovnat, ale i tak byl film velmi kvalitně zpracován :) super :)

Bowle
05.11.2011 5 z 5

jen málo knížek mě zaujme, ale tahle to dokázala

Barbanka
26.10.2011 3 z 5

Od knihy jsem čekala víc., Ale určitě je moc hezky napsaná.

pet-kyval
12.09.2011 5 z 5

[092/11] Mezi knihou a filmem není téměř žádná odchylka v ději, ale na rozdíl od knihy se film snaží působit převážně dramaticky a diváka má přivést k slzám, což se u psané formy jednoduše říci nedá. Slabší povahy snad některé z pasáží mohou dojmout, ale i když se tak nestane, svou práci to dokáže odvézt i bez větších emočních výkyvů. Je to napsáno stylem vzpomínající staré ženy, která s někým sedí u stolku s čajem a o své minulosti sentimentálně hovoří.

(351) ,,Být oblíbená a mít skutečné přátele ochotné pomoci jsou dvě velmi rozdílné věci."

Trošku jsem se obávala, že kniha pojme daleko více emocí a daleko více popisů z války. Ne že by mi válečná literatura vadila, ale tady jsem neměla tu potřebu doprovodné téma prostředí přílišně zviditelňovat. Léta ve „vyhnanství“ z Gijonu jsou popsána dostatečně a i přes svoji strohost člověk má tu možnost pochopit útrapy, které přinesla válka s USA a tehdejší myšlení vůdců císařství.

(165) ,,Oči jsou nejvýmluvnější část ženina těla."

Konfrontace s Hacumomo splnily svůj účel a s potěšením jsem si uvědomila, že mi film čtení nedokázal pokazit. Sice jsem si nedokázala v jednotlivých rolích představit nikoho jiného než jejich živoucí představitele, ale i když všichni nejsou ani zdaleka Japonci, nijak moc mě to nezarmoutilo. Spíše naopak. I když se ve filmu nachází scény, které v knize nejsou a já je marně hledala, nejsem zklamána. A nejsem zklamaná ani z toho, že byl scénář opět sestříhán, protože to co v knize není, to opravdu ani nestojí za řeč. Snad jen, že ani skvělé ztvárnění hlavní hrdinky pomocí Ziyi Zhang nepomohlo hlouběji vstoupit divákovi do mysli malé Čijo. Většinu knihy totiž tvoří právě ty myšlenky osobní pohledy a názory, což se beze slov ztvárňuje opravdu těžko a pokud se vyloženě nesoustředíte na mimiku, nejspíše ani hloubku nepochopíte.

(109) Žijeme své životy jako voda, která stéká z kopce, stále stejným směrem, dokud nenarazíme na něco, co nás donutí hledat jinou cestu.

Jediné co mi vadilo, tak práce korektora. V první půlce knihy převládalo zapomínání na SE a v druhé zase vynechávání písmen a nebo podivné koncovky. Někdy opravdu nechápu, jak k takové chybě může dojít a navíc v takovém množství. Za co ti lidé jsou vlastně placení… ? … I když se to četlo opravdu dobře, docela i chápu, když to někoho příliš neosloví, protože je to ten druh literatury, kde se vlastně celou dobu nic moc neděje. A když se zrovna něco dít začne, není to napsáno nevkusně dramaticky, ale spíše realisticky a člověk docela dost dobře může i uvěřit, že se něco takového opravdu mohlo stát a že někdo takový život byl schopen prožít.

(234) Divila jsem se v duchu, jestli jsou muži opravdu tak zaslepeni krásou, že by považovali za nejvyšší čest svého života, kdyby jim bylo dovoleno žít s ďáblem, pokud by ten ďábel byl krásný.

maruna
07.09.2011 5 z 5

Moc krásná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem.

1alena1
10.08.2011 5 z 5

Úžasná kniha !! Velmi jsem se bála jejího zfilmování, protože je napsaná tak perfektně detailně, že jsem netušila, jak toto nafilmovat. Kniha je kniha, ale film byl udělán naprosto perfektně - přestože tam samozřejmě nemůže být úplně všechno.
Doporučuji knihu i film, stojí za to.

Kordula 111
04.08.2011 5 z 5

Krásná kniha. Určitě doporučuji. Kniha je mnohem lepší než film.