Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2379 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

Wanderer
04.08.2013 4 z 5

Krásny príbeh o živote gejší z pera amerického spisovateľa Arthura Goldena, ktorý má svoju hĺbku. Na to, že je spisovateľ mužského pohlavia, dosť vierohodne opísal ženskú postavu Sajuri s jej problémami a taktiež život gejší, kde detailne zachytil ich náročnú prácu.
Sajuri nie je typická hrdinka, ktorá zachraňuje svet, vrazí do pohľadného mladíka a obaja sa do seba zamilujú, no objavuje sa tretia strana trojuholníka a všetko sa začne komplikovať. Nie. Sajuri rozpráva o svojom živote, ktorý nie vždy bol ľahký a veselý, no prejde si typickým vývojom a z malého ustráchaného dievčatka sa stáva silná a krásna žena, ktorá vie, čo chce a ktorá bojuje proti svojej "súperke" Hacumomo. Obe majú niečo spoločné. Obe boli veľmi silné ženy. Obe niečo chceli a obe si za tým išli odlišnými spôsobmi – intrigami, klamstvami, prefíkanými plánmi... .
Hlavná myšlienka celej knihy je krásna a určite dokáže zaujať.

whitelilith
03.08.2013 5 z 5

Krásně čtivá poutavá kniha. Asi spíš pro ženy, které se dokáží více vcítit do příběhu. Film už mě natolik nezaujal, ani jsem jej nedokoukala do konce.

Eliškam
26.07.2013 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem knížku četla ještě před tím, než jsem shlédla film. Protože nevím, neví , zda bych pak níku četla,. Kniha je mnohem poutavější a "plnější", postavy lépe vykreslené. Z příběhu jsem byla opravdu nadšená. Z pravidla se moc k přečteným titulům už nevracím, ale tohla je jedna z výjimek!

Lady Dracula
18.06.2013 4 z 5

Mamina mi dokola opakovala jak se jí film Gejša líbil,takže jsem zašla do knihovny a půjčila si knihu. Četla jsem to jedním dechem,je to napsáno jednoduchým a čitelným stylem, takže se v tom neztratíte. Ani těch japonských názvů tam moc není. Takže opravdu dost dobrá kniha, která mě pobavila i rozesmutnila. Doporučuji.

bobina58
18.06.2013

Tuto knihu mám velice ráda,stejně tak i film.Krásný i smutný příběh malé ČÍJO,kterou rodiče prodali a která se svým usilím dopracovala až k roli krásné a tajemné Gejši.

BooksLucyKing
08.06.2013 5 z 5

Nádherný příběh. Už film mám velice ráda a můžu se na něj dívat pořád dokola, ale kniha je prostě kniha. Až tady všechno do sebe zapadá. Kniha má kompletní příběh, obohacen o spoustu informací ohledně tejdejší japonské kultury a prostě celý příběh Sajuri a všech ostatních, kteří ji běhom toho života doprovázeli, je prostě úžasný, pohlcující, okouzlující.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Nádherný životný príbeh malej Čijo a jej strastiplná cesta k premene na Gejšu Sajuri. Krásne napísaná kniha, ktorá predovšetkým pútavo poukazuje na život gejš vo vtedajšom Japonsku. Ich kultúra, zvyky a spôsob života, je pre nás "nezasvätených," niečím veľmi príťažlivým a obdivuhodným.
O tom, kto je vlastne gejša som vedela len povrchne, ale vďaka tejto knihe, som mala možnosť nahliadnuť do hĺbky tohoto tradičného japonského umenia.
Príbeh Sajuri a jej vzťah k Predsedovi je veľmi silným prvkom knihy. Golden ho vykreslil dokonalo, bez lacných scénok, či gýčovej romantiky, až vyvolával pocity beznádeje a smútku. A tak som až do konca verila a dúfala, že si k sebe nájdu cestu. Či sa tak stalo neprezradím, ale každopádne odporúčam a hodnotím 4,5 hviezdami.

"Nu, možná že byste se občas měla na sebe podívat do zrcadla, Sajuri. Zvlášť, když máte oči mokré od slz, protože to jsou...Nedovedu to vysvětlit. Myslel jsem, že jimi vidím až na dno vaší duše. Víte, trávím hodně času hovorem s lidmi, kteří mi nikdy neříkají úplnou pravdu, a najednou tu byla dívenka, která mě nikdy předtím neviděla, a přesto mě nechala nahlédnout do srdce."

zoew
06.06.2013 5 z 5

Knihu jsem četla až po zhlédnutí filmu, který se mi moc líbil a ani kniha mě nezklamala. Četla jsem jí na dovolené, takže jsem si jí mohla pěkně vychutnat. Mohu všem vřele doporučit.

Barbiti
14.05.2013 5 z 5

Jako první jsem viděla film, a zhodnotila jej jako naprosto úžasný. Pak jsem četla knihu a film jsem zhodnotila jako úžasný...knihu jako naprosto úžasnou.
Film narozdíl od knihy vynechal strastiplnou cestu životem gejši poté, co odpravdu dostala to, po čem toužila. Film končí jako typický happyend, kdežto kniha ne tak úplně. Proto jsem to nazvala poněkud nereálnou pohádkou, ale kniha samotná...té už bych i věřila, že se opravdu něco takového stalo. Každopádně je skvěle a poměrně jednoduše napsaná a velice dobře se čte. Vtáhne vás do děje, že tomu ani nestihnete zabránit. Nezdržují vás žádné sáhodlouhé popisy kytičky, ale prakticky jde přímo k věci. Bylo úžasné zjistit, jaké tehdy Japonsko doopravdy bylo a jaký byl život gejši. A když jsem knihu odložila jako přečtenou, měla jsem pocit, jako bych ten příběh prožila sama.
Rozhodně doporučuju a jsem ráda, že jsem se dokopala k přečtení. A taky jse mzjistila ,že to není ten typ knihy co si stačí přečíst dvě kapitoly před spaním. To pak z toho nic není. Tohle se musí přelouskat během jednoho nebo dvou dnů.

manaj
04.05.2013 5 z 5

Krásná kniha, která mne uchvátila, ráda se k ní budu vracet.

shortik
02.04.2013 5 z 5

Skvělý příběh a poutavý děj zasazený do pro nás hodně vzdálené japonské kultury. Nemůžu nedoporučit!

Kamilajznik
06.03.2013 5 z 5

Zajímavá kniha, ale film mě zaujal více.

hojchna
22.02.2013 4 z 5

Musím nejdřív podotknout, že první jsem viděla filmové zpracování knihy a až pak jsem se dostala ke knižní formě. Kniha mně celkem bavila, jen ke konci to trošku drhlo..

Leskodka
07.02.2013 3 z 5

Kniha mě poněkud zklamala, čekala jsem něco víc, ale určitě stojí za přečtení.

Kůstka
02.02.2013 4 z 5

Příběh Čijo byl rozhodně zajímavý a po celou dobu dost nejistý, čekala jsem jak se to teda nakonec vyvrbí.. Ale Japonci a jejich zacházení se ženami, jejich chování, jejich zvyky, to opravdu nikdy nepochopím, nemohla bych tam žít.. Podobný komentář jsem psala už u knížky Suši v duši od slovenské autorky, tam mě to chování Japonců pěkně nakrklo. Ale jsem ráda, že jsem si díky téhle knize rozšířila znalosti o gejšách, do teď jsem možná tak tušila, že jsou to Japonky, nalévají čaj a na obličeji mají bílý make-up :))

Petruše90
29.01.2013 5 z 5

Další životní příběh, naprosto úžasný. Popis prostředí, postav, životních zvyků Gejši, dějové linie... Silný příběh, mě se moc líbila, doporučuji :)

Ormos Atalia
11.01.2013 5 z 5

Nádherný příběh, který vás naprosto vtáhne do děje a všude kolem sebe si představujete krásné dívky v kimonech, jež tančí, servírují čaj nebo hrají na šamisen... :-) Doporučuji knihu přečíst zejména díky jejímu exotickému prostředí děje.

Majulinek
07.01.2013 4 z 5

Kniha má velmi silný příběh. Moc se mi líbila, jen ze začátku jsem měla trochu problém se začíst.

Petratra
30.10.2012 5 z 5

Pěkné, čtivé, odpočinkové a přesto silné.

xxiixxi
28.10.2012 5 z 5

Knížka měla moc krásnou tajemnou atmosféru a přinesla pohled do japonské kultury pro nás velice exotické. Úplně mne to vtáhlo do děje a prožívala jsem všechny strasti s hlavní hrdinkou. Příběh na mne udělal veliký dojem a na konci jsem si připadala, jako když něco velkého skončí. Uvědomila jsem si, jak je lidský osud nevyzpytatelný.