Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2379 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

moonchild
01.03.2014 5 z 5

Kniha se mi líbí více než film.Zbožňuji jí.

liskarysava
25.02.2014 5 z 5

Zbožňuji tuto knížku i film

Mrazulka
22.02.2014 5 z 5

Myslím, že tato kniha nepotřebuje jiný komentář než - krása.
Gejša mě skutečně dostala a přečetla jsem jí jedním dechem.

Ravabi
19.02.2014 5 z 5

Dech beroucí příběh, který se skutečně stal. Postavy zajímavé, události ještě zajímavější. Jen těžko uvěřit, že tohle někdo prožil. Sentiment se mnou během čtení cloumal opravdu hodně. Krásné bylo i to, že jsem nahlédla do japonské kultury a byla podrobněji zasvěcena do jejich zvyků.

BUBINA1971
15.02.2014 5 z 5

Dočteno!Jedním slovem prostě nádhera.U mě tato kniha změnila pohled na gejši,a celkově na Japonsko.Hodně mi přiblížila i japonskou kulturu a zvyky.I slzu jsem uronila.Ach Sajuri,jsem ráda,že se ti splnil Tvůj sen.

Miš
07.02.2014 5 z 5

Moje první knížka přečtená v angličtině. Pustila jsem se do ní před státnicemi a slupla jsem ji jako malinu. Nečekala jsem, že bude tak čtivá a že mi to tak půjde. Rychle mě vtáhla do děje a nepustila. Určitě ji za pár let vytáhnu a přečtu si ji znova.

Morgause
04.02.2014 4 z 5

Na knize oceňuji především možnost nahlédnout do světa Japonska těsně před, v průběhu a těsně po druhé světové válce. Nádherný popis japonských reálií, zvyků a tradic... Čtenář se ale může projít i "podpalubím" té krásné lodi zvané Kjóto, které je plné špíny, závisti a zmařených snů.
Dívenka Čijo se v příběhu stává obětí světa intrik a obchodu s ženami, na jehož vrcholu by se však mohla stát uznávanou (a bohatou) společnicí v nádherném hedvábném kimonu... Ta cesta pochmurným pozlátkem kjótské čtvrti gejš ale bude pro Čijo tvrdá, a když už bude vše vypadat téměř v pořádku, přijde válka a Japonsko se změní téměř k nepoznání. Z gejš se stanou atrakce pro americké vojáky. Čijo - Sajuri již nebude malou ztracenou holčičkou ani nádhernou cílevědomou gejšou, ale ženou poznamenanou válkou; a opět se bude muset poprat s nepřízní osudu.
Co víc říci, Gejša vypráví čtenáři svůj poutavý příběh, v němž ale bylo na můj vkus až příliš moc sladkých náhod a následné "vanilky".

pipetion
30.01.2014 4 z 5

Knížka mě přenesla do Japonska a nenáročnou formou mi osvětlila spoustu reálií. Čtivá a zajímavá s docela optimistickým koncem. Film byl vizuálně pěkný, ale knížka je barvitější.

tany9
18.01.2014 5 z 5

Fascinující i když pro Evropana nepochopitelná kultura.Pěkně zpracované a čtivé.

mončičáček
11.01.2014 5 z 5

Gejša je nejen poutavý příběh života jedné ženy, ale také zajímavý exkurz do japonské kultury a tradic. Seznámí čtenáře s jedním ze symbolů Japonska - gejšou, která je v očích Evropanů stále vnímána dost povrchně a zkresleně jako "lehká žena". Po přečtení téhle knihy se všem, kteří podlehli tomuto klamu, určitě rozsvítí :-) Jedna z nejhezčích knih, které jsem četla...I když nemám ráda žebříčky typu "100 knih, které by měl každý přečíst", Gejša tam určitě má svoje místo.

vaili
23.12.2013 5 z 5

Je to vynikající kniha s krásnými popisy míst a neuvěřitelným příběhem. Pro mě jsou naprosto nepochopitelné japonské zvyky i když je pravda, že je to psáno z doby více jak 70 let zpátky. . . a nejlepší na tom všem je, že je to skutečný popis života jedné ženy.

KattyV.
13.12.2013 4 z 5

Kniha se mi velice líbila, film mne zklamal.

AnDyB
03.12.2013 5 z 5

Nádherná kniha plna emocí moc se mi líbila

Katuska88
01.12.2013 5 z 5

Kniha mne velmi zaujala. Také jsem nebyla nadšená z filmu, oproti tomu kniha je mnohem zajímavější.

Daffodila
24.11.2013 5 z 5

Z filmu jsem nadšená moc nebyla, za to kniha mě naprosto uchvátila! Skvěle napsaný příběh, dobře se čte. Nádherná kniha, zajímavý příběh.

Atuin
29.09.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha, není psána nijak komplikovaně zato jv sobě nese komplikací až dost, a to těch osudových, jako každý lidský příběh.

monushka
25.09.2013 5 z 5

Úžasná kniha!! Budu si jí pamatovat hodně dlouho. Strašně se mi líbily detailní popisy v knize, například, jak vypadá kimono gejši a jak se která jeho část nazývá. Viděla jsem i filmovou verzi, ale ta mě nenadchla tolik jako kniha.

Ivaksa
09.09.2013 3 z 5

Kniha se mi líbila.Sice trochu slohově jednoduší,ale tím pádem nenáročná,dala se přečíst rychle.Co se příběhu týče,bylo fascinující prožívat s malým děvčátkem jeho neuvěřitelný osud.Zároven' mě to také velmi obohatilo.
Hned po přečtení jsem si pustila film a ani jsem nečekala zázraky.No a také se nekonaly.Japonky herečky sice potěšily oko,ale mam pocit,že kdybych nečetla knihu,spoustu věcí bych nějak nepochopila.Chyběl mi doktor Krab se svými kouzelnými lahvičkami a proč měl Nobu-san dvě ruce?Kam zmizela babička během filmu a proč ve větru zmizel kapesník?Chápu,že filmové potřeby jsou trochu jiné,ale...no.Mám ale zde hodnotit knihu.Tak ta byla mnohem lepší než film,takže pěkná.Doporučuju romantičkám.
PS: a nevěřte,že Sajuri zradilo vlastní srdce,naopak,zavedlo jí tam kam toužila.

anez66
15.08.2013 5 z 5

Neskutečný příběh. Mám ráda jak knihu, tak i film.

sunnypeth
11.08.2013 5 z 5

Velmi pěkná, výpravná a dobře čtivá kniha, která nenudí. Několikrát jsem viděla i filmové zpracování z roku 2005, které se mi také líbí, ale v knize je toho mnohem a mnohem víc. Možná jsem udělala dobře, že jsem nejdříve viděla film a poté četla knihu, protože kdybych to udělala naopak, nejspíš bych byla z filmového zpracování zklamaná.