Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2370 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

Olous1
25.09.2022 5 z 5

Knihu jsem si zakoupila už hodně dávno v levných knihách. Teď se mi hodila do čtenářské výzvy. Velmi dojemný a krásný příběh. Japonsko se mi líbí, zajímavé zvyky. Další pěkný kousek v mé knihovně.95%.

Pes Filipes
25.09.2022 5 z 5

„Nepřízeň osudu je jako silný vítr. Nemyslím tím je to, že nám brání jít tam, kam bychom jinak šli. Také nám vyrve všechno kromě toho, co se nedá odervat, a my se pak vidíme takoví, jací doopravdy jsme, ne jak bychom se rádi viděli.“
str. 361
„Ale teď, vím, že náš svět není o nic trvalejší než pouhá vlna vzdouvající se v oceánu. Ať jsou naše zápasy a vítězství jakékoliv, ať se s nimi tak či onak dokážeme vyrovnat, stejně se až příliš rychle rozplynou a vyblednou jako rozředěná tuš na papíře.“
str. 446

ElikaS
22.09.2022 5 z 5

K této audioknize jsem se dostala po poslechu audioknih Čajová dívka z Kolibříkové ulice a Ostrov moře žen. Obě tyto knížky pro mě byly o trošku lepší než Gejša, protože vzbuzovaly víc emocí. I tak je ale Gejša velmi příjemnou audioknihou. Oceňuji především to, že se v zajímavém příběhu dozvíme spoustu zajímavostí ze života gejš i z japonské kultury minulého století. Mám ráda, když knížka přinese kromě zajímavého příběhu i reálie, ze kterých se něco dozvím. To se tady stalo.
Každopádně po poslechu této knihy mám pocit, že Japonci jsou zvláštní národ, kterému nikdy neporozumím.
Co se týče samotného příběhu - jednalo se o takovou Popelku pro dospělé. Takže knížka potěšila a rozhodně mohu doporučit romantickým duším, které se rádi něco dozví o gejšách i Japonsku.

annes
16.08.2022 5 z 5

Film už jsem skoro zapomněla...ale tahle kniha mě vážně chytla a prožila jsem s malou Čijo naprosto vše. Jen už nechci číst tak "silné" příběhy.

nai.ivka
30.07.2022 4 z 5

Knihu jsem skoro nemohla odložit, ani mi nepřišlo, že ji napsal muž. Možné vysvětlení jsem hledala až po dočtení. Zajímalo by mě jak je to doopravdy. Autor prý ten příběh pozměnil, bulvarizoval. Proto dávám o hvězdičku méně.

Malýmedvěd
25.07.2022 5 z 5

Výborná kniha, která otvírá nové dveře a dovolí vám poznat nové světy. Zde tedy staré zaniklé světy, ale hlavně nabízí něco jiného, než známe, než žijeme. Umí to podat pro Evropana tak, že tomu rozumíte, že se můžete vžít a pochopit jinou mentalitu, jinou kulturu. Četl jsem i kritiky, že autor něco podal špatně, něco dezinterpretoval, ale za mne otevřel dveře, nabídl nám mnohá téma k dalšímu studiu, k dalšímu zájmu. Co na tom, že základní myšlenka je pohádková a možná právě proto se to bude líbit širokému publiku. Pro mě to bulo obohacující a celek zaslouží velikou pochvalu. Namlsán knihou, jsem si pustil film, ale nešlo to dokoukat, protože tam, kde kniha vysvětluje, tam film zkracuje a zjednodušuje. Jednoznačně doporučuji, sáhněte raději po knize.

klaraj093
07.07.2022 5 z 5

Jedním slovem nádhera. Viděla jsem první tedy film ,ale pocity z knihy mám naprosto fantastické. V knize bylo obsaženo tolik věcí kterých ve filmu nebylo, jsem z toho naprosto nadšená. Líbil se mi závěr, kde je vlastně popsáno co dělala Sajuri po skončení kariéry gejši. Kniha se četla velmi příjemně.

iveta3689
04.07.2022 4 z 5

Krásně napsané, něžné, poetické. Připsala bych velké plus překladatelce, protože tady je vidět kus práce. Příběh se čte jedním dechem.

Čmeláček
18.06.2022 5 z 5

Paní knihovnice mi tuhle knihu doporučila, protože normálně tenhle žánr nečtu. Ale fakt to nebylo vůbec špatný! Zajímavý pohled na život gejši, i když si myslím, že si autor taky trochu vymýšlel :).

jitka7047
02.06.2022 5 z 5

Mozna proto, že to jsou memoary, kniha nevazne. Však si taky pamatujeme jen to důležité, ať dobré či špatné. Milníky našeho života. A taková kniha je. Tam kdy na obzoru nejsou zadne zvraty, roky plynou jak voda a naopak jindy jeden rok zabere celou věčnost. A proto pribeh plyne v prubehu casu stale svyznym tempem. Nebyl čas na odpočinek. Krásně poeticky napsáno....jen mě to utvrzuje v tom, že kniha je vždy lepší než film.

Spoiler......

Jak je se těžko věří, že je příběh skutečný, když má happy end.

Mandy412
02.06.2022 3 z 5

Krásně napsaný bříběh ze světa, který je nám opravdu vzdálený.

Pog
28.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Neuvěřitelný příběh neuvěřitelné ženy. Od začátku knihy až po chvíli, kdy začala válka, jsem knihu hltala jedním dechem, pak mě to už moc nebavilo. Nicméně jsem pak hledala na internetu a dozvěděla jsem se, že ačkoli se autor dušoval, že je příběh pravdivý, není tomu tak. Velká škoda, příběh pro mne tímto ztratil na své původní atraktivitě.
Moc se mi ale líbilo vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami a jejich vývoj (hlavně Dýně, ta prošla asi největší proměnou osobnosti) nebo vysvětlení mnoha pojmů a reálií světa starého Japonska.
Hlavní hrdinka krásná, milá, chytrá, vtipná Mary Sue, ale i přesto jsem si ji vcelku oblíbila. Co mi vadilo, bylo její jednání na konci příběhu, kdy (SPOILER) zradila Nobua tak ohavným způsobem jen proto, aby mohla být s mužem, který jí kdysi dávno koupil zmrzlinu...ach jo. Každopádně Nobu mi byl protivný svým chováním taky :D

martin6849
26.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Jo, gejša, ta tvrdý rýžový koláček má...
Kniha se mi opravdu líbila. Nikdy jsem se o gejši nijak moc nezajímal, ale nahlédnutí do jejich života bylo opravdu zajímavé a čtivé. Trošku škoda toho přeslazeného závěru.
A je mi jasné, že je to fikce (i když založená na rozhovorech se skutečnými gejšami), navíc psaná Američanem, takže v úplnou 100% věrnost bych nevěřil.

PlaszCZ
25.03.2022 5 z 5

Kniha mě nadchla. Je v ní více informací než ve filmu. Kniha navíc - oproti filmu, zahrnuje i příběh Sajuri po skončení kariéry geiši. Zajímavé, napínavé a velmi čtivé!

essterkaa
24.03.2022 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Jsem taky ráda, že jsem se dozvěděla spoustu nového o japonské kultuře a gejšách celkově. Morálně s knihou nesouzním, avšak čistě z literárního a informativního hlediska byla kniha skvělá. Taková příjemná oddechovka.

brunettlibrary
04.02.2022 5 z 5

Tohle chytne za srdce. Čtivý příběh podle skutečné události, který čtete se zahájením dechem. Hlavní hrdince držíte palce od začátku do konce. Dozvíte se o pravidlech tehdejší společnosti a historické události starého Japonska, což je dokresluje významnost samotné knihy. Film miluju už dlouho a kniha je skvělá úplně stejně!

Marki019
31.01.2022 5 z 5

Jako u většiny zfilmovaných knih jsem viděla prvně film, takže z čtení knihy jsem měla trochu obavy. Kniha je mnohem lepší, už jen v tom, že je tam mnohé vysvětleno, jak fungoval život gejši. Za mě prostě super kniha.

Burák
25.01.2022 5 z 5

Kniha od které jsem si moc neslibovala, která mi ale připravila skvělé čtecí chvíle a připomněla mi, proč tak strašně ráda čtu. Filmovou verzi jsem viděla ještě jako dítě a musím říct, že ve mně žádný hluboký dojem nezanechala. Proto pro mě vlastně bylo překvapení, že jsem sáhla po literární předloze. V každém případě to doporučuji i vám.
Dovíte se toho tolik o japonské kultuře a historii! Všechno je skvěle vysvětlené a velmi citlivě zakomponované do životního příběhu dívky Čijo, která se vlivem různých událostí stane váženou gejšou Sajuri.  Čtení jsem si moc užívala a opravdu mi bylo líto, když jsem knihu dočetla do konce.

Skvělá volba!

Žhy
08.01.2022 5 z 5

Věrohodné nahlédnutí do japonské kultury a pohled jejíma očima na okolní svět. Čtivě napsané, klidně by mohl být děj pomalejší.

Danka22
07.01.2022 4 z 5

Příběh mladé dívky, která se stala gejšou. Kniha byla i zdárně zfilmovaná, proto už delší dobu jsem po ní pošilhávala. Stalo se a jsem spokojená. Osud hlavní hrdinky, která zůstala sama a vypracovala se na jednu z nejvyhledávanějších gejš své doby, mě nadchl. Tím, jak je kniha krásně napsaná, tak máte pocit, že v Japonsku i jste. Prožíváte s ní její smutky i radosti. Není to žádná červená knihovna, naopak. Popisuje i hrubé chování a intriky, které mezi sebou gejši měly. O to víc je kniha hezčí a lákavější. Vždyť, kdo by nechtěl zkusit jejich čajový obřad? Už jenom ta vůně čaje mě láká. Kniha Gejša je totiž voňavá, svůdná a lahodná, stejně jako ten gejšou podávaný čaj.