Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2371 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

kaja77
29.05.2016 5 z 5

Bylo to bezvadné čtení, úplně jiná kultura, zvyky. moje fantazie jela na plné obrátky, když jsem četla o kimonech, která si gejši oblékají, o svátku sakur, o Gionu .. z mně paráda mohu jen doporučit

Natyna3
22.05.2016 5 z 5

Kniha, která mě velmi příjemně překvapila. Nevím proč, ale stále jsem nevěřila, že by to opravdu mohlo skončit tak, jak to nakonec skončilo.
Opravdu krásná, čtivá kniha. Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.

technolog
16.05.2016 4 z 5

Kniha me bavila od začátku až do konce.

koniklecka
12.05.2016 5 z 5

Ze začátku jsem měla asi prvních 20 stran problém se začíst, ale pak mě kniha pohltila. Často jsem o ní přemýšlela, i když jsem ji nečetla. Za měsíc se chystám do Japonska a tak jsem ji plánovaně četla nyní, abych nadýchala trochu té atmosféry a abych pak v Japonsku byla o něco znalejší. Nejvíce se těším do Kjóta a díky knize snad ještě více. Konec je velmi silný a ač je už vše hodně zkrácené, docela mě dostal.

hradil
03.04.2016 5 z 5

Myslím, že komentovat tuhle knihu ani nemá cenu. Musíte si ji přečíst, prožít příběh s Čijo, cítit tu atmosféru Japonska...
Gejša je pro mě zatím nejsilnějším knižním zážitkem.

(Film byl na druhou stranu největším zklamáním, vůbec nevyužil potenciál takto úžasné knihy.)

veronie
15.03.2016 5 z 5

Tuto knížku řadím do sbírky těch nejlepších co jsem četla. Strhující příběh, děj, spousta emocí a zajímavostí co se týká jiné kultury a nelehkého života gejši. S tímto příběhem jsem se nejprve setkala ve filmové verzi, která měla nádherné zpracování a také si zaslouží nejvyšší hodnocení.

marimari
13.03.2016 5 z 5

Když jsem se rozhodovala v rámci čtenářské výzvy v kategorii nejlépe hodnocených knih, sáhla jsem znovu po mé oblíbené. Myslím, že taková sebekázeň a síla, vytrvalost, odvaha a cílevědomost, kterou hlavní hrdinka prokázala zasluhuje obdiv a úctu.

Lukyn96
24.02.2016 5 z 5

Aby si zvykla na život v rušném velkoměstě. Aby to Hacumomo pořádně nandala. Aby se stala respektovanou gejšou. V tomto a v mnohém jiném jsem Čijo fandil a byl jsem zvědavý, jak to všechno zvládne. Všem doporučuji přečíst si tento poutavý příběh z Japonska 20. století.

daniela7015
21.02.2016 5 z 5

Líbila se mi čtivost tohoto díla a to lidské podání. Zajímavé zpracování přepisováním vyprávění hlavní hrdinky s tím, že hlavní hrdinka zpětně hodnotí konkrétní životní kroky. Zajímavá pěkná knížka o životě jedné úspěšné Gejši. Doporučuji k přečtení :-) Musím říci, že se mi moc líbilo i filmové zpracování, na které jsem se po přečtení podívala a to se opravdu většinou neděje. Z filmu jsem většinou otrávená, ale toto (http://www.csfd.cz/film/194895-gejsa/prehled/ ) se povedlo, i když jsem si Sajuri představovala krásnější ;-) .

Teninka
11.02.2016 5 z 5

Výborná knížka, která byla pro mě něčím úplně novým. Jiné místo, jiná společnost ... určitě DOPORUČUJI ke čtení, já se toho o gejšách díky této knížce mnoho dozvěděla a po přečtení knížky jsem se podívala i na film :-) SUPER!!!

kdu
06.02.2016 5 z 5

Strhující příběh! Vždy jsem milovala film a tak jsem od knihy očekávala totéž, ale zamilovala jsem se do ní ještě více než do filmu! Obsahuje mnoho věcí navíc a člověka nutí přemýšlet, jak jsou některé věci vůbec možné? V mnoha místech mě kniha donutila se zamyslet, milovat i nenávidět některé postavy a vůbec vžít se do příběhu malé holčičky, která se postupně vyklubala jako motýl v úžasnou ženu, která překonala nejednu překážku. Příběh o to víc mrazí, jelikož jde o skutečný příběh. Šest hvězdiček z pěti!

hanka616
02.02.2016 5 z 5

Jedna z nejhezčích knih co jsem kdy četla, nemohla jsem se odtrhnout.

Salchicha
18.01.2016 5 z 5

Perfektna knizka! Ledva som sa od nej odtrhla, s napatim som prezivala vsetky strasti hlavnej hrdinky a ked sa postupne stavala gejsou tak som zatuzila aj ja aby ma obliekli do kimona :)) Velmi krasne

kata5121
10.01.2016 4 z 5

Další knížka, ke které se moc ráda vrátím - když o tom tak přemýšlím, asi hodně brzy.

zmiaz
05.01.2016 5 z 5

Tato kniha je pro mě zařící klenot mezi knihami.

Slovem nedokážu povědět, jak moc mě dokáže pohltit pokaždé, když si jí přečtu.
Jedna z mála knih, ke které se vracím a vracet budu.

Způsob, jakým je příběh vylíčen je tak citlivý a dojemný, až je to neuvěřitelné. Slovní obraty a přirovnání jsou tak neuvěřitelně trefné, až je to geniální.

Osud Čijo byl smutný a dojemný. Její neustálý boj proti nepřízni osudu, její snaha, její sny a nenaplněné touhy nutí člověka zamyslet se nad vlastním životem. Občas si skutečně nevážíme toho, co máme a neuvědomujeme si, v jaké době jsme se narodily. Její boj a vůle je pro mě inspirací.

Gejša Hacumomo je brilantní a uvěřitelná záporná postava, která kdysi měla také sny a přání, ale krutý osud z ní udělal zlou a nenávistnou ženu. Konkurenci v Čijo poznala dříve, nežli se samotná malá opuštěná dívenka vůbec rozhodla, o co bude chtít v životě bojovat.

Oproti filmové verzi na mě závěr knihy působí velmi hořko-sladce, což oceňuji. Je to pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem za svůj život četla.

Závěr: kniha i film jsou famózní, nezavrhla bych ani jednu z možností. Ale samozřejmě kniha nabízí o dost více, máte v ní podrobněji rozepsáno, co všechno gejši musely dělat a jak trpěly pro své umění, máte v ní myšlenky a informace, které se s filmu nedozvíte. Snad pro vás tato kniha po přečtení bude znamenat to, co znamená pro mě :)

RobertRoberts
01.01.2016 3 z 5

Filmové zpracování této knihy jsem viděl nesčetněkrát a nezastírám, že jde o mou doslova srdeční záležitost. Jedná se o audiovizuální orgasmus (ne nadarmo obržel tři! Oskary - za kostýmy, kameru, výpravu) navíc s jedním z nejkrásnějších soundtracků jaké kdy spatřili světlo tohoto světa a i proto jsem ke knize kterou jsem se odvážil vzít do ruky až po dlouhých deseti letech od jeho premiéry přistupoval s mírnou skepsí. A bohužel jsem se nemýlil. Snažit se totiž pouze slovy vykreslit všechny ty nádherné scenérie světa ve kterém Gejši žijí, jenž jsou doslova pastvou pro oči je totiž téměř nemožné. (Byť třeba jen dechberoucí záběry japonských reálií či pestrobarevných kimon které Gejši oblékají). Tenhle svět totiž musíte vidět na vlastní oči, nestačí o něm jen číst. A pokud ho jednou spatříte tak cokoliv jiného bude v porovnání s tím pouze lacinou kopií. Pakliže zachycení tohoto světa pomocí slov možné je, tak si bohužel konkrétně tento autor dle mého ukrojil až příliš velké sousto. (Doslova mistryní v popisování reálií a vytváření takříkajíc živých obrazů za pomoci pouhých slov je např. spisovatelka Jarmila Loukotková). Bohužel mu nepomohlo ani jeho studium umění se specializací na Japonsko kde dokonce i nějakou dobu pobýval. Tohle je přesně ten případ kdy film předčil knihu a to ve všech ohledech. Ale kniha napsána špatně rozhodně není, to určitě ne... Btw: S Japonci mám jedno společné. Stejně jako oni šílím z odhalené ženské šíje..

„Nemůžeš si říkat pravá Gejša, dokud nedokážeš zastavit muže jediným pohledem..“

„Oslavuj tento okamžik Sayuri. Dnes v noci všechna světla v Hanamachi svítí pro tebe..“

adikpav
16.12.2015 5 z 5

Taková pěkná pohádka. Dobře se četlo a ještě dlouho ve mě příběh zůstal.

Elisabeth9
02.12.2015 4 z 5

Poutavé a podrobné vyprávění jedné Gejši, skoro těžko uvěřit, že to takhle mohlo být.

mekkejla
25.10.2015 5 z 5

Naprosto dokonalé! Četla jsem ji dřív, než jsem viděla film a musím říct, že ani ten mě nezklamal.

Shui-Xian
06.10.2015 4 z 5

Nebýt filmu, zřejmě by mě samotná kniha nezlákala. Když jsem se ale se Sayuri, Mamehou, Ředitelem a dalšími seznámila už skrze filmové zpracování, které mi učarovalo, zatoužila jsem po bohatším obsahu a dalších detailech příběhu. Nebyla jsem zklamaná - kniha je výborná a svět japonských společnic vykresluje se vším jeho kouzlem i realistickou střízlivostí. Pročítala jsem se pasážemi, které mě nepříjemně zasáhly, i těmi, kdy jsem podléhala výjevům plné křehké krásy. Goldon zvolil nesmírně přitažlivé téma a pohrál si s ním na výbornou: jeho gejša je autentická, oduševnělá, výpravná i teskná. Ráda se k ní budu vracet...
...
(Jediné, co by mi případně kazilo dojem, je právě srovnání s filmem - knize jsem občas nevěřila, že je Sayuri tak mladá: jevila se mi skrze své vyprávění mnohem méně dívčí a jemná než v podání Zhang Ziyi. A Mameze, hrané Michelle Yeoh, její silná, vyrovnaná krása slušela podle mě lépe než porcelánový půvab "slečny Dokonalé".)