Gabra a Málinka 1. a 2. díl

Gabra a Málinka 1. a 2. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83544/mid_gabra-a-malinka-1-a-2-dil-Tsy-83544.jpg 5 330 47

Autobiografické vyprávění přibližuje šťastné dětství dvou sester Gabry a Málinky, a to s neopakovatelným humorem a jadrným nářečím. Kterak dcerky študovaly, jak pásly kozy, učily se latině a co prožily v „čarovné zemi“, kam odjely i s kozami na prázdniny. 1. díl - Gabra a Málinka povedené dcerky 2. díl - Gabra a Málinka ve městě... celý text

RyonMathrin
19.08.2018 4 z 5

Moc hezké a hezky napsané. Vím, že dnes už bych si to asi nepřečetl, ale kdysi se mi to líbilo a vzpomínám na knihu rád. Některé příhody jsou nezapomenutelné (vždyť se skutečně staly :-) )

Jana283
25.06.2018 5 z 5

Co byl pro mou maminku Kája Mařík (kterému jsem nikdy nepřišla na chuť), to jsou pro mne tyhle dvě "dcérky". A je zajímavé, že jsem je zdědila po tatínkovi, který je také miloval. Co májí Kája a Gabra s Málinkou společného, proč se k nim tak rádi vracíme, je ta pohoda, iluze šťastného dětství, bezpečí, bezstarostnost, pohlazení duše...

Roanna
10.02.2018 5 z 5

Kniha psaná srdcem, opravdová, upřímná, laskavá a vtipná, plná krásných vzpomínek na dětství - pamatuji si, jak mě dojala příhoda, kdy Málinka koupila mamince na pouti kvasnice. Miluju tuhle knížku, je důkazem, že ty nejlepší příběhy píše sám život. A miluju valašské nářečí. Kdybych mohla, dala bych i šest hvězdiček.

Věrka B
01.12.2017 5 z 5

Oblíbená kniha mého dětství - každé prázdniny jsem si ji z babiččiny knihovny vytáhla a s radostí znovu přečetla. Teď jsem se k ní po letech znovu vrátila a pořád má pro mě stejné kouzlo. Překvapilo mě, že jsem si všechny příběhy dobře pamatovala... :-)

ditul
28.11.2017 5 z 5

Tato knížka je krásná vzpomínka na mé dětství, kdy jsem ji četla jako malá své babičce. Dnes jsem si ji po čase přečetla a vnímala ji z pohledu matky, ne té malé holčičky.. a už ji chápu, že si sem tam zamáčkla slzičku....
Příběh Gabry a Málinky neztratil ani po čase kousíček ze svého kouzla! ;)

Baiba
26.10.2017 5 z 5

Kniha mého dětství, ke které jsem se vrátila díky své dceři. Trochu jsem se bála, že na ni bude moc archaická, a to nemluvím o valašském nářečí, takže jsem při čtení zpočátku tak trochu "překládala". Nakonec už ale překlad nepotřebovala a kouzlu příběhů "povedených dcerek", které prožily nádherné dětství (nebo aspoň tak, jak jej autorka prezentuje) ve stínu Radhoště, podlehl i můj severočeský manžel :) Krásná věc, škoda, že v Čechách téměř neznámá.

85098211
15.07.2017 5 z 5

Nádherná kniha mého raného mládí. Vzpomínám si, jak jsem se u ní nasmála a četla ji stále dokola. Moc se mi líbila. A svojí mladší sestře jsem od té doby říkala "cérečko" :-).

Corinne11
07.07.2017 5 z 5

Knihy mého dětství :o)

Evkam
13.04.2017

Gabru a Málinku mám ráda odmalička. Minulý týden jsem si na burze knih pořídila všechny díly - ještě nové, neočtené - a lituji!!! Je to nějaké nové vydání z devadesátých let, spousta věcí je tam jinak, něco chybí (např. latinské písničky, které dcerky zpívaly na Majáles - zůstalo tam jenom Gaudeamus igitur; nebo třeba cedulky, které G. a M. psaly na krk kozám, aby se neztratily ve vlaku - je tam jen ta Gabřina a ještě s jiným textem, atd.)... nechápu vydavatelský záměr.

Leňa287
09.03.2017 5 z 5

Gabra a Málinka to jsou knihy mého dětství. Vždy mě Gabra i Málinka zaujaly a pobavily. Teď se mi dostala do rukou kniha Okolo Gabry a Málinky, kde jsou i fotografie.

Janule164
31.12.2016 4 z 5

Kupodivu stejně dobré a vtipné, jako když jsem ji četla kdysi :)

Hrdlička1
28.09.2016 5 z 5

Je to oblíbená kniha mého dětství. Co kapitola, to lumpačina. A jako matka to vnímám úplně jinak, než jako dítě. Myslím, že teď jsem měla v očích slzy častěji, než jako vrstevník Gabry a Málinky. Kdy to bylo prostě "jen" zábavné.

Madlenka_Knihy
16.08.2016 5 z 5

V této knize, i v dalších, je vidět, jakou lásku měla Amálie Kutinová ke svému rodnému kraji. Líčí spoustu veselých příhod i zklamání. Gabra je na pohled plna kuráže, je zkrátka neohrožená. Ale když na to přijde, dokáže litovat, snad si i poplakat. Málinka je hodné děvče od srdíčka. Nade vše miluje zvířátka. Jde to poznat na první pohled, s jakým zaujetím sledovala "brablence".
Velice důležitou postavu zde hraje kromě Tauberových také Fanúšek Macek. Fanúška si "cérky" oblíbily na první pohled. Z textu jsem to pochopila tak, že snad mají Fanúška raději než svou sestru Valču.
V 2.díle se mi nejvíce líbil → Výlet na Radhošť. Pocházím blízko odtamtud, odkud byla spisovatelka, a tak mi tato kniha velice moc říká.Tato kniha si zaslouží → ******************........
Líbí se mi, že v této knize je přímá řeč většinou psána nářečím. Kdyby tam nářečí nebylo, nebyla by ke kraji, odkud pochází, tak vázaná. Můj komentář se váže ke všem dílům.

AllyKumari
11.07.2016 5 z 5

Kam se hrabe Kája Mařík. Proti němu jsou "cérečky" jako Zorro Mstitel samé "ekšn ekšn ekšn"! Jedna z mých absolutně nejmilovanějších knih, ani mi nevadilo nářečí, které se tak často objevovalo v přímé řeči, spíše naopak, i když některá slova jsem takzvaně "nepobírala". Jsem šťastná, že se mi po předlouhém hledání podařilo po antikvariátech (a na zdejším bazaru) sehnat všech šest dílů s původními ilustracemi. Protože věřte, že to vůbec není jednoduché!

Eumenida
02.04.2016 5 z 5

Jedny z nejoblíbenějších knih mého dětství. Historky cérek, jejich vzájemná rivalita, ale i náklonnost, neskutečné eskapády vynalézavé Gabry a nebeská trpělivost a naivita Málinky, to se kouzelně doplňovaly. Gabra byla rarášek a Málinka, s prominutím, ňouma - ale Málinka díky Gabře se trochu zocelila, a Gabra měla občas taky svoje dobré chvilky. Líbil se mi styl a jazyk, kterým byla kniha psaná, velmi živé popisky okolí, viděla jsem cérky i ogary jako ve skutečnosti, když dělali ohníčky a dolovali kořeny, aby si je mohly opéct. Kostelníka, který je zlobil, a kterého zlobily, a hlavně ustaranou maminku, která, viděna pozdějšími dospěláckými brýlemi, by si zasloužila svatozář.
Vážně, bezvadné knížky! A krásné ilustrace.

vikaa
01.02.2016 5 z 5

Knížka mého dětství, pamatuji se, že jsem netrpělivě čekala na další díly a nemohla jsem se dočkat pokračování idylického života dvou sester, které se přes všechny nedobroty a schválnosti měly moc rády. Měla jsem radši energickou Gabru, ale Málinky mě někdy pro její naivitu bylo upřímně líto. Už se těším na "zopáknutí" dalších dvou dílů, abych si potom mohla přečíst i poslední dva, které v době normalizace už nemohly vyjít a já na pokračování osudu valašských "cérek" čekala marně.

Luccy78
05.09.2015 5 z 5

Nádherné povídání o dvou sestrách, kdy jedna je milá a hodná a s druhou šijou všichni čerti, vymýšlí jen samé lotroviny, ale přitom mají obě dobrá srdíčka :-) Jedna z mých nejmilejších knih.

Barunka_riot
29.07.2015 5 z 5

Vidím v tom sebe a svou mladší sestřičku. Je krása číst o svém rodném kraji, obě se k této knize vracíme pravidelně a doufám, že v tom budou jednou pokračovat i mé děti :)

Luccy78
04.06.2015 5 z 5

nemer
30.12.2014 5 z 5

Osudy Gabry a Málinky jsou nádhernou četbou pro děti, četla jsem je jako dítě (stejně jako moji rodiče) a neznám nikoho, koho by dobrodružství nezvedených cérek nenadchla :) Běžně si nepamatuju okolnosti čtení, ale je zajímavé, že Gabra s Málinkou se mi spjaly s obdobím dětství stejně konkrétně, jako když se propojí určitá vzpomínka s určitou vůní nebo melodií, málokteré knihy mají takovou vzácnou moc. Pokud vás Gabra s Málinkou doposud míjely, vřele doporučuji předčítat alespoň vlastním dětem, věřte, že stojí za to :)

Část díla

Amálie Kutinová