FREUD a osudová žena

FREUD a osudová žena https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516533/bmid_freud-a-osudova-zena-jDi-516533.jpg 3 2 2

Spekulativní fikce, romantický příběh pro přemýšlivé. Život a dílo zakladatele psychoanalýzy bylo popsáno v mnoha knihách. Žádná z nich se ale nezabývá podrobněji jeho prvními erotickými zážitky v dětství, ani jeho milostnými zkušenostmi v letech dospívání. Přitom právě tato dvě období formují nejvýrazněji osobnost jedince i jeho vztah k lidem a světu. Sigmund Freud se narodil v Příboru na Moravě a prožil tam první šťastné roky dětství. V šestnácti, na vrcholu puberty, se vrátil do rodného města na několik týdnů prázdnin. V devětadvaceti spálil všechny své dopisy a deníky, jako by v tušení budoucí velikosti chtěl zahladit stopy pošetilosti mládí. Spekulativní fikce, podložená nemnoha dostupnými fakty, ale mnoha náznaky zašifrovanými ve Freudově pozdějším díle, je v zájmu čtivosti odvážnější verzí "Jak to mohlo být." Přibyla jedna postava, nepravděpodobná, ale možná, jinak popisy prostředí, osob a situací vycházejí ze skutečnosti. Slavný lékař duše, který dokázal vytěsnit minulost v druhých i v sobě, tvrdíval že pubertu neprožil, protože ji promyslel.. Opravdu? Setkání s někdejší chůvou, a co následovalo, je ryze freudovský příběh, s příčinami a pokračováním do dalších let. Osudovou ženou nemusí být uhrančivá kráska. Osudy druhých může měnit i vroucná bytost s mimořádnou schopností empatie.... celý text

Romain123
31.01.2024 4 z 5

Podle mého názoru po všech stránkách velice kvalitní kniha, nabízející nejen příjemné čtenářské zážitky, ale i spoustu zajímavých informací a faktů ze života a vědecké praxe zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Obě linie, dějová i faktografická, se velmi citlivě prolínají a na své si přijdou milovníci téměř romantických příběhů i čtenáři, zajímající se o zmíněný vědecký obor. Vyprávěný příběh by určité mohl být podkladem pro filmový scénář. Rozhodně doporučuji k přečtení

Thatisawesome
27.12.2023

Kniha, velmi příjemným a čtivým způsobem, popisuje život známého rakouského lékaře, psychologa a zakladatele psychoanalýzy - Sikmunda Freuda. Ze začátku jsem měla trochu problém se vyznat v datech a stylu, v jakém je kniha psána. O pár stran později vše do sebe začalo postupně zapadat. Kniha obsahuje daná fakta o jeho životě, ale také dějovou linii, ve které autor popisuje jeho psychické a fyzické dospívání - vztahy s rodinou, přáteli, jeho lásky a první erotické zážitky. Jakým způsobem ženy ovlivnily jeho život po milostné i vědecké rovině. A kdo je vlastně ta osudová žena?
Velmi sympatické mi bylo zmínění významných postav - Jung, Oscar Wilde aj.
Kniha jednoznačně stojí za přečtení. Dá se u ní hezky přemýšlet, ale zároveň odpočinout.

Evžen Vítkovský
česká, 1944
2007  52%Sámova říše žen
2007  65%Poločas najád
2007  20%Legendy mladé Libuše
2023  60%FREUD a osudová žena
2015  40%Scénáře budoucnosti

Kniha FREUD a osudová žena je v