Freska

Freska https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302115/bmid_freska-5uE-302115.jpg 5 2 2

Novela čelné představitelky soudobé maďarské prózy. Na různých životních osudech příslušníků několika generačních vrstev, kteří se shromáždili na pohřbu pastorovy ženy v malém městečku, zachycuje autorka ústup starého a nástup nového světa pod vlivem změny společenského zřízení

Vydáno: , Československý spisovatel

Freskó , 1958

Koka
23.07.2021 5 z 5

M.S. dovedla pitvat rodinné vztahy, jak nikdo jiný. Doba, do níž se narodila, přelomové události, které byla nucena zažívat, lokální specifika jejího rodiště - to vše jí nabízelo náměty, které dovedla úžasně vnímat, se smyslem pro detail analyzovat a následně literárně velmi přitažlivě, s obrovským talentem pro slovní vyjádření pocitů, nálad, popisů prostředí a osob, zpracovat.
Četla jsem to napjatě, jak nejnapínavější detektivku.
Román Freska je údajně její debut! Přitom vykazuje kvality, k nimž se naprostá většina dnešních spisovatelů "nepropíše" ani u svého dvacátého díla!
Freska by si plně zasloužila nové vydání (sehnat tu 60 let starou knížku, to dá fušku!), v ideálním případě i v novém překladu.
Doporučuji.

čika
26.06.2016 5 z 5

mimoriadna knizka pre szabo-istov, nakolko je to prvotina, ktora sa /zrejme/ nedockala reedicie a zozeniete ak tak v antikoch alebo milosrdnejsich knizniciach. genius szaboovej rozpravacstva sa tu prejavuje v celej svojej parade, vyborne rozhohrana psychologicka studia rozkladu jednej ery a jednej rodiny.

Magda Szabó
maďarská, 1917 - 2007