Francouzská nemoc v radách lékařů 16. století

Francouzská nemoc v radách lékařů 16. století https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416245/bmid_francouzska-nemoc-v-radach-lekaru-1-5ul-416245.png 4 2 2

Vznik a vývoj konsiliární literatury na příkladech francouzských, italských a německých představitelů medicíny. Konsilia tvořila důležitou součást středověké i raně novověké odborné lékařské literatury. Literární konsilium obsahovalo písemné vylíčení jednoho konkrétního případu pacienta a lékařovu radu na léčebný postup. Konsiliární literatura byla v 16. století běžnou součástí praxe mnohých významných lékařů a dnes je neprávem opomíjeným pramenem k dějinám medicíny. Tato skutečnost je doložena na prozkoumání obsahu dvaceti dvou sbírek konsilií patnácti vybraných lékařů, jejichž pacienti trpěli jednou z nejděsivějších chorob raného novověku — „francouzskou nemocí“, jíž je v knize věnována zvláštní pozornost.... celý text

Fidelnifion
26.10.2020 4 z 5

Kniha byla poměrně čtivá, což není u odborné literatury rozhodně pravidlo. Do čtení knihy jsem se pustil v domnění, že se dozvím něco více o francouzské nemocni, a stalo se. Jaké to bylo pro mě překvapení, když jsem zjistil, že francouzské nemoci se kniha věnuje až druhotně, neboť hlavním tématem je konsiliární literatura, o které jsem neměl žádné povědomí. Kniha mi však rozšířila obzory. Nyní už alespoň něco o konsiliární literatuře vím :-) Celkově vzato, to bylo až překvapivě zajímavé čtení.

Lenka4
15.12.2019 3 z 5

Existence historických lékařských konsilií není všeobecně známá. Připomenutí těchto textů je největším přínosem publikace. Zaměření na francouzskou nemoc se jeví jako druhotné téma. Knížka sama budí dojem úvodu k edici, takže určitým zklamáním je, že obsahuje pouze jediné celé konsilium.

16. století dějiny lékařství

Bohdana Divišová
česká, 1971
2018  70%Francouzská nemoc v radách lékařů 16. století
2023  0%Mezi Markem Marci a Löwem z Erlsfeldu: Myšlení a výuka na pražské lékařské fakultě v době barokní

Kniha Francouzská nemoc v radách lékařů 16. století je v