Temná studna

kniha od:

Temná studna obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Tristan Kendrick, čerstvě korunovaný král Ffolků, musí utužit alianci mezi rozdílnými národy žijícími na Ostrovech. Druidka Robyn musí čelit zlu, které zamořilo samotnou zemi. A společně se musí rozhodnout, jestli se postaví vstříc budoucnosti jako král a královna – nebo jako vzájemní nepřátelé oddělení navždy díky selhání a nedůvěře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127741/temna-studna-127741.jpg 3.412
Série

Forgotten Realms - Moonshae 3.

Žánr
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Návrat
Orig. název

Darkwell, 1989

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Temná studna

Gordonlord
09.09.2017

Po třetí a v českém překladu naposledy, se setkáváme s králem Ffolků Tristanem, druidkou Robyn, zábavným dráčkem Newtem, lovčím Darythem a hrabivým půlčíkem Pawldem. Po delší době se opět setkáme i s Brigit a její družinou bojovných rytířek z Cydorie. Naše družina tentokráte musí zabránit zlotřilému plánu boha Baala a zvrátit zkázu druidského údolí Myrloch a znečištění temné studny zlými silami a zklamaná druidka Robyn se zároveň musí vyrovnat s nevěrou svého milého Tristana. Všichni dohromady se potom musí smířit i s velkými ztrátami, ke kterým jejich cesta za porážkou zla nevyhnutelně povede.

Během svého putování jsou pronásledováni pokroucenými zrůdami - supi s kostlivou, parohatou hlavou jelenů, medvěda se soví hlavou a přemísťujícím se netvorem, s kterými bojují a před kterými zároveň utíkají zničenou krajinou, posázenou pouze plesnivými ohořelými pozůstatky stromů, trhlinami v zemi, z kterých stoupá vražedná záplava smrtících plynů, tohle všechno uprostřed zimy a sněhových závějí, pokrývajících kdysi posvátnou půdu Matky země - nyní již mrtvé bohyně.

Spolu se skřítkem Yazilicklikem se podíváme i do roviny pohádkových bytostí - Faerie a v rámci nápaditě provedených, zákulisních "božských vstupů" i do roviny zla Gehenny a do roviny přírodní bohyně.

Opět jako vždy zde máme magické artefakty jako je mocný meč Cymrycha Hugha, dřevěná krabička, kterou lze rozložit na plnohodnotnou loď, brýle, kterými lze vidět za roh i pravou podstatu magických věcí a spoustu dalších serepetiček, které k tomuto světu a jeho příběhům tak neodmyslitelně patří.

"Temná studna" přesně odpovídá přísloví, kdo s čím zachází, s tím také schází.
Jako vždy se zde samozřejmě odehrává naprosto Tradiční, pravověrné, nostalgicky devadesátkové old-school fantasy se vším všudy, tak jak to Tolkien kdysi dávno nalajnoval a svět FR rozvedl do naprosté dokonalosti a propracovanosti. Od příběhu nečekejte žádné složité nuance, ani rozpitvávání detailních charakterových aspektů jednotlivých postav, ani složité a zajímavé dějové kotrmelce a dokonce ani mistrovsky napsané gradující napětí. Je to zase jen velice milý, hezký, nostalgický výlet do časů, kdy hrdinové byli silní, morální, vládli magickým mečem, kterým porazili všechny netvory a nakonec sejmuli i samotného boha. Do časů, kdy vládli čarodějové, mocná kouzla, artefakty, druidové byli spjati s přírodou, trpaslíci s hlubinami, půlčíci se svými poklady. Do časů, kdy létali draci, moudře vládli elfové, orci ohrožovaly zemi, družiny dobrodruhů podnikaly své smělé výpravy. A do časů, kdy dobro bylo dobro a zlo bylo zlo. Prostě do zlatých časů klasické fantasy.

Tato kniha prostě není ničím víc, než tímhle vším. Ale také ničím méně.