Fimfárum

Fimfárum
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125558/fimfarum-125558.jpg 5 1839 1839

Fimfárum je sbírka pohádek Jana Wericha, obsahující například pohádky Rozum a štěstí, Lakomá Barka, Fimfárum, Jak vyhynuli obři na Šumavě atd. Kniha je určena nejen pro děti, protože i dospělí v ní najdou jakési Werichovo moudro a jeho osobitý styl humoru.

Nika151
25.04.2022 5 z 5

Fimfárum jsem četla až nyní v dospělosti své dceři. Když jsem často viděla její nechápavý výraz, došlo mi, proč jsem se k tomu vlastně dostala až teď. Pár pohádek (hlavně díky filmovému zpracování) pochopila, ale zbytek je protkán výrazy a politickými narážkami natolik, že to ani pochopit nemůže. Nicméně právě tyto výrazy dost pobavily mě a tolik moudra se skrývá v nenápadnych větách.

“Na světě je zavedeno, ze spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé..”
”Malí se často bojí velkých, ale stojí za úvahu, že velice velcí se skoro vždycky bojí nepatrných.”
”Ono asi přijde na to, z jaké výšky se člověk na věci dívá, pomyslil si Paleček a letěl domů.”

s1ombrehimawari
18.03.2022 4 z 5

Nemůžu vysvětlit, proč ve mně Úsporná pohádka vzbuzuje takovou úzkost.

a304
11.03.2022 5 z 5

Jen pomyšlení na Mistra Wericha ve mně vyvolává extázi, vidím ho a víc neprozradím, nesmí se produkovat myšlení.
Krátce: je to boží.
PS: Ta kniha, /né dnešní doba/.
PS: ...

Štěpničák
31.01.2022 5 z 5

Tato kniha je naprosto úžasná. I teď s odstupem času jako dospělý člověk vnímám kvalitu pohádkových příběhů. I teď po čase mě kniha naprosto dostala. Jsem velmi rád, že jsem ji mohl opět po letech otevřít a nahlédnout do tajů netradičních pohádek. Werich má osobitý styl, který mně velmi vyhovuje. Musím též doporučit filmy (minimálně 1. a 2. díl), který příběhy vtipně doplňuje za pomocí loutkových postav.

Štěpinambura
30.01.2022 5 z 5

Tohle nikdy neomrzí. Pane Werichu, jste génius!

amejzlík
12.01.2022 5 z 5

Poslední kousek do seznamu k maturitě. Krásné pohádky s nezaměnitelným Werichovým stylem vyprávění. Možná mi trochu vadil levicový postoj pana Wericha, který byl z pohádek trochu cítit. Ale to se o něm ví. (Viz. filmy Pekařův císař, Císařův pekař, nebo Byl jednou jeden král) Ráda jsem si pohádky připomněla. Čítávala mi je jako malé babička. Pamatuju si i na kreslený seriál. Miluju pohádky a došlo mi že minimálně dvě jsou úplně stejné jako jejich filmové zpracování. Královna Koloběžka První a Tři veteráni. V hlavě mi během čtení hrály písničky z dílny Svěráka a Uhlíře. Které k nim pro mne už naprosto neodmyslitelně patří.

heavy66
07.01.2022 5 z 5

Jsou pohádky dobré, lepší, skvělé, a pak je Fimfárum! Pohádky, které se musí číst nahlas dětem před spaním. Pohádky, jejichž krásný jazyk se v ústech změní v lahodnou manu, která pomalu, líně steče do vašeho hrdla, uspí vaše děti, a vás probudí jako živá voda!

Len2očka
29.12.2021 5 z 5

Knížka je skvělá,četla jsem ji,už je to dosti let a stále ji mám v živé paměti,leč vlastniti se mi ji z nějakého důvodu nedařilo a nyní jsem ji s láskou darovala pod stromeček mým milým,kde velké a upřimné radosti nadělila.

miša63
29.11.2021 5 z 5

Člověk se pokochá příběhy i pěknou češtinou.

Mánička178
24.11.2021 4 z 5

Nevím, jak k tomu mohlo dojít, ale Fimfárum jsem poznala až v dospělosti, přičemž jsem se s ním prvně setkala ve formě animovaného filmu, ze kterého si pamatuji několik legendárních scén či písníček, proto jsem se na čtení moc těšila. Až u knížky mě překvapilo, že mj. Tři veteráni i Koloběžka první pochází z dílny Jana Wericha, ale když se zamyslím nad vtipem obou pohádek, vlastně mě to na pana Wericha dost sedí :) Musím říct, že psaná forma mě vůbec nezklamala, naopak vyvolala nadšení - díky košatému jazyku vyprávění, díky vsuvkám z moderního světa, díky humoru. Krásné pohádky, které bezpochyby budu číst svým dětem :)

Ana72154
13.11.2021 5 z 5

Fimfárum jsem ráda četla v dětství. Teď jsem se vrátila ke čtení v rámci výzvy.

poiu
01.11.2021 5 z 5

Krásné, jazykově vytříbené pohádky. :-) Dá se číst stále dokola a neomrzí se. :-)

bee88maja
29.10.2021 5 z 5

Klasika všech klasik, když jsme si jednotlivé příběhy/pohádky před spaním předčítali, byla to zábava, a fascinace - s jakou lehkostí Jan Werich používá češtinu, jazyk. :) Obdivuhodné.

andrea7191
16.08.2021 5 z 5

Kdo nečetl, jako by nebyl.....

jajsemenyk
07.07.2021 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát jako malá, moc se mi líbila, ale příběhy jsem spíš brala jako vtipné pohádky. Teď jsem se k ní vrátila díky povinné četbě a už jsem v příbězích vnímala i nějaké ponaučení, která přinášely.

Asi nejvíce se mi vždy líbil příběh Tři sestry a jeden prsten (který jsem měla nejradši i v animované verzi), co se týče jazyka, je pak nejlepší Chlap, děd, vnuk, pes a hrob.

kopeceli
04.07.2021 5 z 5

Mám moc ráda Werichova pohádky, které jsem dřív znala jen z gramofonové desky, takže ne všechny. Pak přibyl animovaný film, ale opět nebyly všechny. A teď je mám knižně a s chutí čtu čas od času podle nálady, jako třeba dnes.

Lucissia
08.06.2021 5 z 5

Prostě nádhera. Kniha i filmové zpracování a teď čtení jsem si naprosto užívala. Moje topky jsou Lakomá Barka a Až opadá listí z dubu. :-)

lordchaos
23.03.2021 5 z 5

Od postaršího člena rodiny, který má jinak Jana Wericha, co se týče umělecké tvorby, v oblibě, jsem slyšel názor, že jeho Fimfárum se mu vůbec nelíbí. Vzal prý krásné známě pohádky, které následně zparchantil a zpitvořil do zrůdné podoby. Sám bych to definoval trochu jinak. Běžnými pohádkami se jistě inspiroval, ale vytvořil naprosto originální pohádky oproštěné o klasickou naivitu a zažitá klišé. Ovšem opřené o důkladnou znalost světa a lidských povah. Vdechl do nich skutečný život ve vší jeho absurdnosti i kráse. Není to školometské, ale přesto poučné. Není to ani smutné (či dokonce depresivní), ale plné srandy!

Ostatně pohádky Jana Wericha považoval, vedle těch Čapkových, za ty nejlepší v české literatuře dokonce i Karel Kryl (více v knize Půlkacíř).

NinaZPohádky
17.03.2021 5 z 5

Nesmrtelná klasika nad kterou není!

apq
06.03.2021 2 z 5

Povinná četba, která me moc nezaujala.