Filosof z předměstí

Filosof z předměstí https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230418/bmid_filosof-z-predmesti-230418.jpg 4 11 11

Málo známý text Ladislava Klímy vydaný na sklonku dvacátých let nejprve jako anonym. Drobná, ale úderná próza, v níž autor vede disputaci nad tématy postavení člověka v kulturním a sociálním prostředí, zaobírá se například kumulací bohatství či nesmyslností válek, hledá směr, kterým se ubírá moderní civilisace. Vede dialog o ničem a o všem a rovnou nabízí své svérázné odpovědi.... celý text

Blebanec
08.05.2024 odpad!

Hanba nakladatelství Pulchra.
Tlačit spisek, co snad měl být satirou na Klímovy texty, znovu ho vydat i po oprávněné kritice, že Klíma není jeho autorem, a ještě s trapně směšným dojmologicko-egoistickým doslovem.
Měla jsem o Pulchře lepší mínění.

"Důkladně vyjasniv vlastní myšlenkovou pozici, pouští se nakonec Martínek do polemiky přímo s Ladislavem Klímou, aby jej nazval „slabochem“, „pozérem“, „zoufalcem“ nebo „stydlivým mladíkem, který nedokázal ani svést milenku“. Na jiném místě pisatel konstatuje, že Klíma byl „politováníhodný a zároveň protivný“. Těmito slovy lze ovšem mnohem spíše eufemisticky charakterizovat doslov samotný – a vlastně nakonec i celý vydavatelský počin z Pulchry."

Jackjelly
16.08.2017

Nejspíš není Klímovo dílo, viz text na :

cawlo
15.04.2016

Pravděpodobně napsáno přítelem Ladislava Klímy Josefem Zlámalem. Teda alespoň podle Eriky Abrams.

KLÍMA, Ladislav, ABRAMS, Erika (ed.). Sebrané spisy. Vyd. 1. Praha: Torst, 2005. ISBN 80-7215-239-4.