Fetisov kontra Tichonov / Z pozadia jedného konfliktu /

Fetisov kontra Tichonov / Z pozadia jedného konfliktu / https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456776/bmid_fetisov-kontra-tichonov-z-pozadia-j-CSq-456776.jpg 4 3 2

Ide o kroniku udalostí, ktoré predchádzali víťazstvu zbornej na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji roku 1989 v Štokholme. Hoci tento šampionát sa vyznačoval dostatočnou dramatickosťou, jeho predhistória bola ešte dramatickejšia. Spôsobil to konflikt medzi oporami CSKA Moskva i zbornej a trénerom oboch týchto tímov Viktorom Vasilievičom Tichonovom.... celý text

Literatura naučná Sport
Vydáno: , Šport

Chronika odnoj pobedy

jan7760
12.04.2022 5 z 5

Zaujímavé čítanie, autori dávajú nahliadnuť do systému, akým spôsobom a čo všetko boli Rusi ochotní podstúpiť, aby ich výkladná skriňa športu bola najlepšia na svete. Politika sa mieša do všetkého, prvoradý je úspech, človek ako taký je až niekde na konci. Z knihy je stále cítiť, že autori si boli vedomí toho, že mohli napísať iba to, čo im niekto dovolil. Práve preto obdivujem Larionova, Fetisova, že si dovolili sa vzoprieť Tichonovovi, ktorý reprezentoval systém.

Oplak
30.06.2021 5 z 5

Hokej bol v ZSSR národným športom.
Samozrejme, rátali sa iba víťazstvá. Byť druhý bol neúspech.
Zbornaja komanda získala 22 titulov majstra sveta (prvýkrát štartovala na MS 1954). Získala 7 olympijských triumfov (nevyhrala turnaj na OH 1960 v Squaw Valley a OH 1980 v Lake Placid).
Autori sa tu venujú známemu sporu medzi trénerom V. Tichonovom a hráčmi, ktorých viedol v CSKA i v reprezentácií. No nielen to, snažia sa o širší pohľad na vec. A tak nám dajú nahliadnuť do zákulisia tohto krásneho športu v Sovietskom zväze, do jeho histórie, venujú sa medziľudským vzťahom a vzájomným súvislostiam.
Poctivá a zaujímavá kniha.

Pre českých hokejových nadšencov by mohlo byť zaujímavé toto:
- Len čo odohrali premiérový ročník ligy a odštartovali druhý, už pocítili potrebu zmerať si sily aspoň v priateľských zápasoch. Pod hlavičkou výberu Moskvy (pochopiteľne, skladal sa z najlepších sovietskych hráčov), zohrali tri zápasy s najsilnejším klubovým tímom Európy, a tým bol pražský LTC. Pripomeňme si, bolo to vo februári 1948 a v tých rokoch sa neprepačovali prehry s nijakým zahraničným súperom. Séria Moskva – LTC Praha sa napokon skončila výsledkami 6:3, 3:5 a 2:2. -

Určite odporúčam pozrieť si aj film Rudá mašina (Red Army, r. Gabe Polsky, 2014).

sport Sovětský svaz lední hokej mistrovství světa

Autorovy knížky

Alexander Nilin