Fasáda - M. N. O. P. Q.

Fasáda - M. N. O. P. Q. https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21611/fasada-m-n-o-p-q-21611.jpg 4 15 3

Román Fasáda, s podtitulem M. N. O. P. Q., vydaný v roce 1987, za který Libuše Moníková obdržela jednu z prestižních německých literárních cen Alfred-Döblin-Preis, je jejím nejvýznamnějším dílem. Literárním jazykem němčina, tématem Čechy, češství, Češi a jejich místo v Evropě současné i v historii. Román má tři části. Dějištěm první je zámek Frýdlant-Litomyšl, kde čtyři umělci z Prahy originálním způsobem restaurují koncem 70. let, tedy za hluboké normalizace, renesanční sgrafita zámecké fasády. Ve druhé části odjíždějí tři z nich s dvěma dalšími "dočasnými" zámeckými zaměstnanci, historikem Nordancem, Lucemburčanem žijícím v Čechách, a biologem Qvietonem na světovou výstavu do Japonska, kam však nikdy nedorazí.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Argo

Die Fassade , 1987

Belbo
03.07.2018 5 z 5

Ryzí dílo; autorsky pevné a zároveň velmi literárně hravé, originální svou formou variace adaptováním velkých vzorů ... Kafka i Hašek= dva tak blízcí a tak vzdálení Češi a jedna tajemná dáma.

Ony
01.05.2013 4 z 5

Přečíst Fasádu mi trvalo docela dlouho a během přestávek se mi po jejích hrdinech nijak zvlášť nestýskalo, ale vždycky, když už jsem se rozhoupala ji otevřít, jsem měla z toho textu, protkaného nejrůznějšími odkazy a zvláštním humorem, extrémní požitek. (Třeba tu pasáž o s*aní někde těsně před půlkou jsem četla ve vlaku a smála se nahlas jak idiot.) Navíc jsem knihu dočetla 1.5. a její děj končí taktéž 1.5., což je taková hezká náhodička.

pilipp
23.03.2013 odpad!

Tuto knihu bych nedoporučila ani svému nejhoršímu nepříteli. Možná to bylo způsobeno tím, že byla v povinné četbě, ale opravdu mě nebavila :-(

Libuše Moníková
česká, 1945 - 1998