Farma pod eukalypty

Farma pod eukalypty https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129090/farma-pod-eukalypty-129090.jpg 5 4 1

Z obyvatel Adelaide, hlavního města Jižní Austrálie, přežila jen devadesátiletá babička, vracející se z návštěvy syna. Je přinucena opustit svůj domek a vydat se blízkých hor, kde se usadí na malé farmě s vlastní studnou a kamny na dřevo. I když je zpočátku odkázána jen na své síly, dokáže se s nepříznivou situací vyrovnat. Později jí pomáhá domorodý mladík Inape, putující ke svému kmeni, od kterého byl v dětství násilně odvlečen. Po pobytu v misijní škole i v nápravném zařízení hledá ztracený domov. Po babiččině smrti se na farmě postupně sžívá se dvěma českými dětmi, dvanáctiletou dívkou a šestiletým chlapcem, které zachránil v jedné z předměstských čtvrtí, i s domorodým čtyřletým děvčátkem. Když jejich obydlí zničí požár, musejí se vydat pěšky do vnitrozemí, aby nalezli útočiště u Inapeho kmene. Obě bezprostředně na sebe navazující prózy, z nichž "Aperle" vyšla již v roce 1997, vypovídají prostým jazykem a s humorem o lidské odvaze, nezlomnosti a vůli přežít i v extrémně náročných podmínkách, o lidské sounáležitosti, o potřebě vzájemné komunikace a tolerance při konfrontaci odlišných kultur a způsobů života.... celý text

gleti
29.02.2020 4 z 5

Málo knih ve mně vyvolává tak ambivalentní pocity jako kniha Farma pod eukalypty.

Na jedné straně optimistický popsaný příběh o vyrovnávání se s katastrofou čtenáře zaujme.
Na druhé straně chybějící jakákoli citová reakce hrdinů na pohromu apokalyptických rozměrů ho naprosto zmate.
Je zajímavé, jak se hrdinové učí žít v nových podmínkách, ale jejich neuvěřitelně stoický přístup vzbuzuje nedůvěru.

Eva Řehořková
česká, 1933