Farby života

Farby života https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518247/bmid_farby-zivota-6lE-518247.jpg 4 7 4

18-ročný Oliver je večne obklopený priateľmi a dievčatami. Každý ho zbožňuje pre jeho priateľskú povahu, každé dievča ho túži mať pre seba pre jeho príťažlivý zovňajšok. Jeho život je jedna veľká párty. Naproti tomu Elias je utiahnutý chlapec bez priateľov, ktorý prestúpil z inej školy. Napriek tomu, že títo dvaja nemajú absolútne nič spoločné, ich cesty sa jedného dňa pretnú tým najzvláštnejším spôsobom. Oliver sa rozhodne nad večne smutným Eliasom rozprestrieť svoje ochranné krídla a postupom času sa z nich stanú priatelia. Čo ale urobí Oliver, keď sa dozvie pravý dôvod, prečo Elias prestúpil z inej školy? Bude Eliasa nenávidieť rovnako ako ostatní? A môže jeden človek zachrániť iného iba tým, že je? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v príbehu o utrpení, predsudkoch, ale aj o skutočnom priateľstve, láske a nádeji.... celý text

Vlasta71
15.01.2024 4 z 5

Kniha se zabývá těžkým tématem,je plná emocí. Elias je zakřiknutý šikanovaný chlapec, který nemá žádné kamarády a ani u rodičů nemá žádné zastání. Oliver je oblíbený pohodový kluk, který má skvělou mámu a partu kamarádů. Co se stane když se tihle dva potkají? Podrží je okolí a přátelé?

TerkinKnižnySve
07.11.2023 1 z 5

Katarína Bilkovičová - Farby života

Ďalsia štafeta podľa nie môjho gusta :(

Nevadí mi téma a pochopila som i pointu tejto knihy, len ma veľmi ubíjal depresívny Elias. Dostala som sa po 60 stranu a hovorila si prosím ťa máš tam úžasného Olivera, ktorý sa naozaj snaží byť ti priateľom a ty? a ty nič len depresia ...

Mrzi ma to ale túto knihu nie som schopná čítať aj keď môže mať úžasný krásne ladený romantický dej a všetko sa moze v dobre obrátiť a verím, že to tak i bude ale za mňa nie.

Ďakujem za štafetu @knizny.svet.pod.lupou

Štafeta c. 89

Antonacia:

#kniznarecenzia #kniznastafeta #autorskastafeta #farbyzivota #katarinabenkovicova #podporujemeslovenskychautorov

kristy.books
29.08.2023 5 z 5

Farby života je rozkošno-vtipno-smutno-krásny príbeh o láske, sile priateľstva, rodine, vzájomnom rešpekte, životných vzostupoch i pádoch či hľadaní seba samého. Riešilo sa tu viacero závažných tém ako šikana, depresia, sebapoškodzovanie, strata blízkeho človeka, sexuálna orientácia a podobne. Bola to taká menšia emotívna bomba, ktorú som si však maximálne užila. Rozhodne ju môžem zaradiť do zoznamu naj slovenských kníh, ktoré som tento rok prečítala.

Na Eliasa sa to valilo zo všetkých strán, bojoval s mnohými démonmi a mne preňho pukalo srdce. Bol tichý, plachý, bojazlivý, samotársky, nikoho si nepripúšťal bližšie k telu. Miestami by som ho najradšej objala a povedala mu, že všetko bude dobré. Prístup jeho rodičov bol hrozný, asi nikdy nepochopím, ako sa môžu rodičia takto správať k vlastnému dieťaťu. Mnohí cudzí ľudia mu to tiež zrovna neuľahčovali, vždy mi je ľúto, keď vidím, akí vieme byť jeden k druhému krutí. Niektoré pasáže sa mi čítali fakt ťažko.

Kým okolo Eliasa vláda skôr taká temnejšia aura, Oliver bol zasa úplné slniečko a všade okolo seba šíril pozitívnu energiu. Bol to chalan so srdcom na správnom mieste, pre ľudí, ktorých mal rád, by urobil prvé i posledné. Mal síce trochu výbušnú povahu a občas potreboval trochu krotiť, ale inak to bolo zlatíčko. Jeho mama bola úplne skvelú, vo všetkom ho podporovala, mohol sa jej so všetkým zdôveriť, veľmi sa mi páčil ich blízky vzťah. Prekvapili ma aj jeho kamaráti, zo začiatku som z nich mala trochu zmiešané pocity a myslela som si, že v príbehu ešte narobia nejaké problémy, ale zle som ich odhadla.

Už od prvého stretnutia si Oliver zobral Eliasa pod svoje ochranné krídla, snažil sa ho viac spoznať, začleniť ho medzi svojich kamarátov, pomôcť mu s jeho problémami a dostať sa pod hradby, ktoré si okolo seba vystaval. Mal s ním naozaj veľkú trpezlivosť, no časom sa mu to vyplatilo. Romantická linka bola rozkošná, neraz som sa usmievala ako slniečko na hnoji.

Čo sa týka samotného textu, našlo by sa tu pár výhrad, napríklad používanie čechizmov, nesprávny slovosled a podobne. V budúcnosti by bolo tiež dobré dávať si pozor na menšie chybičky krásy ako zbytočne veľké medzery, úvodzovky tam, kam nepatria, prípadne ich absencia tam, kde by mali byť atď. Nemôžem povedať, že by ma to nejak extra rušilo pri čítaní, ale treba sa takýmto chybičkám vyvarovať. Musím pochváliť obálku i ilustrácie vo vnútri knihy, tie boli veľmi pekné.

hromes
20.08.2023 4 z 5

Hezká MM romance z prostředí zjevně americké střední školy. Je mi trochu záhadou záliba českých a slovenských autorů vkládat děj mládežnických zamilovaných příběhů do zahraničních nebo vůbec imaginárních kulis, ale protože už věkově nepatřím do cílové čtenářské skupiny, možná mi jen uniká důvod. Koneckonců, proč ne je to taková pohádka.

pro dospívající mládež (young adult) LGBT, queer, LGBT+

Autorovy knížky