Farářka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Evangelická farářka Liv po studiích získá místo v malé farnosti na severu Norska. Coby duchovní by měla denně ve svých kázáních pociťovat sílu slova, měla by zprostředkovávat a zároveň prožívat pospolitost mezi lidmi, být centrem živé komunity. Místo toho zjišťuje, že při svých pokusech dostat se k někomu skutečně blízko opakovaně ztroskotává. Liv, jejíž jméno v norštině znamená život, nedokáže v rozhodujících okamžicích poznat, že se lidé kolem ní nacházejí v mezní životní situaci. Román Farářka je mistrně komponované dílo, které hledá odpovědi na existenciální otázku, jak žít — sám se sebou i s ostatními....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194076/big_fararka-gHy-194076.jpg 316
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Doplněk
Originální název:

Presten, 2004


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Farářka

haki34
23.03.2022

pořád váhám jak hodnotit..jak píšou i čtenáři předemnou, jde o specifické čtení.. není to román a není pro každého..Liv a její život. Její pochybnosti, které ji i vlastně nasměřovaly na dráhu farářky..ano, to, s čím máme problém, nás přitáhne.
Liv a její život. Pomalý, možná i trochu drsný a temný, jako sever sám. Právě i díky pochybnostem, nejistotě. Liv chce poskytovat pomoc a podporu a sama si uvědomuje, že někde to drhne. Ale kde ? a proč ? a co proto může udělat ? a co může udělat pro sebe ? A kolik toho vlastně děláme pro sebe my sami ? A jak jsme si zvolili naše povolání ? K zamyšlení...a pomalšímu čtení..

purie
18.02.2021

Tak tohle rozhodně není odpočinková a zábavná kniha. Nelze ji číst bez potřebné pozornosti a "držení kroku" s autorkou. Je to poměrně introvertní monolog, nepřerušovaný proud pozorování vlastního vnímání, myšlení a cítění, v kterém se přirozeně, bez planého a hraného mudrování, splétá několik témat resp. otázek, na které přestože je velmi těžké a bolestné hledat odpověď se autorka tvrdošíjně nepřestává ptát. Protože odpověď třeba nelze (aspoň pro teď) nalézt, ale lze se jí aspoň přiblížit. Jak rozumět sobě a pečovat o sebe, abych byl schopen a měl sílu rozumět druhým a pečovat o druhé. Jak se přiblížit druhému a nepopřít sám sebe. Jak najít rovnováhu mezi upřímností a útěchou. ... Každý si může najít a napojit se na téma, které mu je blízké.
Je to kniha o komunikaci, která myslím velmi upřímně, otevřeně, přiznaně a zručně komunikuje se čtenářem.
Podle mne vynikající a dotažená kniha, je dobré a důležité, že se takové píšou.


pajaroh
24.09.2019

Škoda špatného hodnocení této knihy, za mě je to velmi dobré dílo. Nečekejte čtení o Bohu a náboženství, naopak, jde o hledání a těžkém pochybování. Jedná se o záznam životního období ženy, která tápe, snaží se vyrovnat s osobní tragédií i se současnou životní situací a s drsným životem daleko na severu Norska. Utíká do pustiny, mezi uzavřené lidi, kteří nekladou otázky, hledá a nenachází odpovědi ve víře i v osamělosti. A přežívá.
Kniha je výbornou ukázkou severské nekrimi literatury.

MOu598
30.04.2019

V ich formě. Příběh-nepříběh se prolíná se vzpomínkami na kamarádku.
Takové moc na přemýšlení. Život je stálé hledání pravdy. Překvapuje, že i farářka hledá, neví.
Trochu o Sámech a jejich postavení, které v současnosti i v minulosti není-nebylo lehké. Tohle zpracováno zajímavě.
Celkově nic moc, pořád jsem čekala, že něco přijde, nepřišlo.

douchová
15.07.2015

Velké zklamání po předchozích knihách, které byly skvělé.

Jade
15.03.2015odpad!

Opravdu jsem nečekala že to bude ztráta času. Bez děje, zápletky.