Fáma

Fáma https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426942/bmid_fama-8Av-426942.jpg 4 1139 381

Svobodná matka Joanna se z Londýna přestěhovala do přímořského městečka, kde chce začít nanovo. Aby se lépe seznámila s místními, rozhodne se přihlásit do čtenářského kroužku. A právě zde bez nějakého rozmyslu vypustí, co se doslechla: že prý zde žije žena, která jako mladá zabila malého chlapce. Pro ospalé městečko je to velké sousto a jeho obyvatelé začnou okamžitě spekulovat, o koho se jedná. A brzy se také začnou navzájem obviňovat… Mimořádně vyzrálý a do poslední stránky napínavý debut plný falešných stop pro všechny fanoušky Liane Moriarty, Paula Hawkins a Shari Lapeny.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Rumour , 2019

katule1992
17.03.2020 4 z 5

Od Fámy jsem neočekávala příliš a nakonec jsem byla celkem mile překvapena. Novinku bych zařadila spíše do psychologického románu, tedy alespoň její první dvě třetiny, které sledují, co vše může způsobit jedna jediná nepodložená fáma a jaké jsou následky. Poslední třetina by se pak konečně dala označit jako thriller a jež mě vážně nadchla. Ale jestli to stačí proto, aby byla kniha označená jako thriller? Těžko říci. Zvolené pomalejší tempo se drží asi do těch dvou třetin, ve kterých si autorka připravuje půdu pro ten správný thrillerový zážitek u kterého si čtenář již neodpočine.

Lucinky
13.03.2020 3 z 5

Knihu bych si určitě znovu nepřečtla...ze začátku se četla dobře, ale jak příběh postupovala, byla zápletka uměle natahovaná...

kikizubik
11.03.2020 3 z 5

Čtení jsem si užívala až do okamžiku, kdy se odhalila identita vražedkyně, jelikož jsem si tak ze srandy po první kapitole tipla kdo by to tak mohl být a světe div se - měla jsem pravdu. Samozřejmě nám autorka dávala stále nějaké záminky, kdy jsme podezřívali jednu a pak druhou a následně další postavu, zkrátka jsme podezřívali každého kdo do popisu seděl, což bylo prima, kdybych si odzačátku nestála na své jedné jediné...
Zjistila jsem, že nemám ráda, když uhodnu zápletu, jelikož většinou se mi to nestává.

I přes tento jeden malý zádrhel se kniha četla velmi dobře, nedalo se od ní odtrhnout ani ve chvílích, kdy se děj teprve rozjížděl...Určitě jestli budu mít někdy příležitost, tak si od autorky přečtu nějakou další knihu. Snad mě v budoucnu překvapí. ^^

Miluna40
10.03.2020 5 z 5

Ctiva,zajimava...nakonec i k zamysleni a uplny konec-super. Dobre napsane a popsane,co s lidmi udela jeden drb,jedna veta,kterou se chce nekdo zviditelnit. Hlavni hrdinka chce zapadnout,pro sve dite najit kamarady a tak se zachova,da se rici,sobecky. Coz neni nic nepravdepodneho. Zaimave cteni ohledne pocitu lidi zijicich pod cizi identitou. Lehky nastin detskych vrahu...na konci otaznik,mysli to vazne? Byla to nehoda? Umysl? Muze se zmenit dite,ktere zabije?
Pritom neni kniha "tezka" na cteni,pochopeni. Pro mne skvela oddychovka. Rozhodne se mi libila vic nez Divka ve vlaku nebo podobne tema - Sedmilharky.

klarinka9974
09.03.2020 5 z 5

Tato kniha je úžasnou novinkou, která se vážně povedla. Hned od začátku jsem se začetla a při další a další stránce jsem nemohla knihu odložit. Hrozně mě zajímal samotný konec, který mě vážně překvapil a o poslední větě nemluvě. Kniha se mi líbila a nemůžu hodnotit jinak než kladně.

Losteinn
09.03.2020 4 z 5

Tak to bylo něco. Oceňuji téma knihy, s kterým jsem se doposud nesetkala. První polovina knihy byla trošku slabší, proto dávám 4*, ale pak se to rozjelo, že jsem to prostě musela dočíst. :D A ten závěr? Po celém těla jsem měla husí kůži.

evasamankova
08.03.2020 4 z 5

Až na pár hlušších míst jinak velmi čtivá kniha s překvapením v závěru.

kape97
06.03.2020 5 z 5

Obecně se thrillerům vyhýbám. Na tuto knihu došla řada až v rámci MArtinusáckého čtenářského klubu. Ale vůbec nelituji toho, že jsem ji četla. Až do poslední chvíle jsem podezírala každého, jen ne toho, koho jsem měla. Kniha byla skvělou ukázkou toho, jak na malém městě stačí říct jedna věta a hned se toho někdo chytí. Myslím, že téma bylo skvěle vybrané a také skvěle zpracované.

Falda
06.03.2020 4 z 5

Knížka to byla čtivá, námět dobrý. Jen občas trošku chabý děj. Každopádně stála za přečtení.

koki.veru
06.03.2020 5 z 5

Knížka je ze začátku spíše taková oddychová, ale četla se velice dobře. Konec byl ale velice překvapivý, a rozuzlení nečekané. Stejně tak téma docela zajímavé a originální. Pěkná knížka.

slamenka
03.03.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetla během jednoho dne, čtivá je hodně, i když v půlce už jsem si říkala, že by to mohlo směrovat i jinam, než že Joanna bude podezřívat snad každého z městečka. Ano musím uznat, že odhalení identity pro mě bylo překvapením, pak konec už ani tak ne. Téma opravdu zajímavé, jak už to o tajných identitách vrahů, tak i ta banální jako, co dokáže jeden blbej drb v malém městečku. Ale, že by to bylo nějaké WOW jak se propaguje, to zase říct nemůžu. Taková zlatá střední cesta.

klara8886
02.03.2020 5 z 5

Už od první chvíle jsem věděla, že tuto knihu musím mít a jsem velice ráda, že jsem do toho šla. Čtení mne velmi bavilo, zvraty v knize byli překvapivé a nečekané. Není to taková ta kniha, u které už v půlce tušíte co se stane. Velmi mě potěšila.

Adris
29.02.2020 4 z 5

Dočteno.

Tak tento psychothriller nebo rodinné drama, se četl velmi dobře a rychle. Prvních asi 120 stran příběh připomínal spíš román. Zaměřoval se na život matky samoživitelky a jejího volného vztahu s výhodami. Poté se ale začaly rojit spekulace, tajemné chvilky, a bylo to čím dál zajímavější. Podezřele vypadal každý.

Často jsem u knihy přemýšlela, jaký asi musí být život lidí, kteří musí přijmout novou identitu, vybájenou minulost, opustit vše známé. Také se zde probírá psychologický profil malých vrahů - často dětí týraných, zneužívaných, atp... Tato tematika mě zaujala a líbí se mi. Do jaké míry mohou za své skutky, když nepoznali nic jiného, než určitý typ chování/jednání? Určitě bych šla na přednášku, která by se tomu věnovala.

Úplný závěr, doslova poslední strana příběhu mě trochu zaskočila, i když jsem si něco podobného prve myslela. Zajímalo by mě, do jaké míry se takoví lidé dokážou časem změnit.

Celkově v heslech je kniha: čtivá, napínavá, s nápadem, psychologická, rodinná

Bude se líbit čtenářům Rodiny odvedle.

Hope80
29.02.2020 5 z 5

Velmi dobrá kniha, celá se četla moc dobře.

zuzana2599
28.02.2020 5 z 5

Co dokáže jedna pomluva udělat s Joanniným životem ?
Ano, přímořské městečko je vzhůru nohama, když se roznese ta hrozná fáma o dětské vražedkyni. Myslím, že autorka vybrala výborné téma pro knihu. Nezvyklé, neotřelé, ale přitom tak obyčejné a všední. Výborný debut. Mě Fáma chytla hned na začátku a byla to jízda. Žádná hluchá místa, krátké, svižné kapitoly, napětí se dalo krájet.
Dávám plný počet hvězdiček a těším se na podzim, na slibovanou druhou autorčinu knížku. Pst, ale doufám, že ten slib od Ikaru není jenom fáma :-)

Kekik
27.02.2020 4 z 5

Stačí jedna fáma a poklidné městečko Flinstead je vzhůru nohama. Je možné, aby zde žila dětská vražedkyně?

Kniha je psána v poklidnějším tempu, až nakonec vygraduje do napínavého finále.
Čtivý text, zajímavý příběh. Autorka skvěle nastínila otázku: Jak se žije vrahům v anonymitě? Jaký dopad mají (nejen) média na pozůstalé? A jiné.

Těším se na další autorčin počin.

adevis
27.02.2020 5 z 5

Přesně tohle byla kniha, u které jsem se bála zklamání. Určitě všichni tušíte proč. Najednou byla všude. VŠUDE! Když jsem vešla do Luxoru, hrozivě na mě koukala z regálu na míru. No neodolala jsem a to jsem vydržela odolávat asi tak 10 minut, JENOM 10 minut. Vyhrála.
Nakonec to nebylo špatné, vůbec špatné. Skvěle a čtivě napsané. Krátké kapitoly a konce kapitol mi nedaly spát, musela jsem číst a číst. Po dlouhé době jsem knihu přečetla za 3 dny. Takže si 5 hvězd zaslouží.
K ději Vám nic nenapíšu, to nedělám skoro nikdy. Takže si ji určitě přečtěte a udělejte si obrázek sami :))

Hanca91
26.02.2020 3 z 5

Tak já nevím, ale mně vychvalování této knihy přijde jako mnoho povyku pro nic....
Už od začátku jsem měla tušení, jak to asi bude a žádné překvapení se bohužel nekonalo. Malé plus si autorka získala za celkem svižný závěr, ale to je tak všechno. Vlastně jediné u čeho mi spadla brada, byl poslední odstavec a mrzí mě, že se v podobném duchu neodehrávala celá kniha.

cleopatra11
26.02.2020 5 z 5

Vůbec to nebylo špatné. Dobré téma, svižný závěr.

Ajuszka
25.02.2020 5 z 5

Po pár nešťastných zkušenostech s knihami, které byly hojně propagovány, jsem uvažovala, zda do téhle knihy vůbec jít. Reklam a skvělých recenzí jsem na ní viděla dost. Teď musím říct, že se k nadšeným názorům připojuji taky. Kniha vás zaujme na samém začátku. Postupně, stejně jako hlavní hrdinka, začněte podezřívat každého, kdo se v knize mihne. Nicméně konec mě dostal, to mě tedy v nejmenším nenapadlo. Určitě doporučuji, utracených peněz nelituju. Na prvotinu dost slušné