Fáma

Fáma https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426942/bmid_fama-8Av-426942.jpg 4 1139 381

Svobodná matka Joanna se z Londýna přestěhovala do přímořského městečka, kde chce začít nanovo. Aby se lépe seznámila s místními, rozhodne se přihlásit do čtenářského kroužku. A právě zde bez nějakého rozmyslu vypustí, co se doslechla: že prý zde žije žena, která jako mladá zabila malého chlapce. Pro ospalé městečko je to velké sousto a jeho obyvatelé začnou okamžitě spekulovat, o koho se jedná. A brzy se také začnou navzájem obviňovat… Mimořádně vyzrálý a do poslední stránky napínavý debut plný falešných stop pro všechny fanoušky Liane Moriarty, Paula Hawkins a Shari Lapeny.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Rumour , 2019

lenka666
04.04.2020 4 z 5

Kniha mě začala bavit až po půlce. Ale na prvotinu celkem dobré.

Borufka_9
03.04.2020 3 z 5

Přiznávám, že mě namlsala anotace a zejména přirovnání k Liane Moriarty atd. Nebylo to špatné, ale...takové obvyklé, očekávatelné.

honorka
03.04.2020 5 z 5

Zase jedna kniha, kterou jsem zvládla přečíst za jeden večer. Nejsem zrovna trillerový nadšenec, ale tohle mě bavilo. A závěr překvapil.

cornetka
02.04.2020 3 z 5

Knížka byla pro mě zajímavá až v poslední třetině, kde se konečně dělo něco zajímavého. Joanna na mě působila v některých okamžicích jako hysterická a precitlivělá matka. Fáma byla dost zmedialozovaná, zároveň recenze byly střízlivé a ne tak nadšené. Přikláním se k názoru, že se jedná o průměrný thriller, který má ovšem zajímavý konec.

anetka.repova
01.04.2020 2 z 5

Od knihy jsem čekala hodně a byla jsem zklamaná. Čekala jsem více napětí, to se dostavilo až v polovině knihy. První polovinu knihy jsem se nudila a říkala si, kdy se už začne něco dít.
Vše podstatné se odehrávalo v druhé půlce knihy.

Za mě dost průměr. Je to velká škoda, námět skvělý, ale snad v další knize to bude lepší.

vera5841
01.04.2020 5 z 5

Triller není zrovna žánr, který vyhledávám, ale dala jsem na doporučení a dobře jsem udělala. Kniha je svědectví o tom, jak jedna nevině pronesená fáma může zahýbat chodem celého maloměsta i samotným životem hlavní postavy. V knize je tolik podezřelých, že jsem opravdu nevěděla komu věřit a i přesto byl konec nečekaný. (i když musím přiznat, že i tahle možnost mě chvíli napadla).
Líbila se mi i ta romantická linka - miluje ji? Využívá jí? Kdo ví... Nedá se věřit nikomu

Luci-27
01.04.2020 4 z 5

Skvělá a napínavá kniha.
Začátek trošku zdlouhavý ale to mi vůbec nevadilo. Poté kniha byla napínavá a nemohla jsem ji už odložit.
Konec nečekaný. Hlavně ta poslední stránka.

Ivuska.09
31.03.2020 4 z 5

Než jsem se do knihy pustila, byla jsem trochu skeptická, zda to opravdu bude stát za to. Už jsem poučená, že obrovský marketing často znamená spíše slabší příběhy... Ale - jsem příjemně překvapená. Bylo to čtivé, dobře vystavěné, poutavé. Jen ten závěr už byl na můj vkus překombinovaný, ale celkový dojem mi naštěstí nezkazil.

certik003
31.03.2020

Děj se rozjíždí pomalu, zajímavější a napínavější začíná být až v druhé polovině. Joanna vlastně svým způsobem dostala to, co si zasloužila. Zápletka je zajímavá, rozuzlení docela nečekané a samotný závěr mě hodně překvapil. Líbilo se mi, jak autorka zdůraznila, že oběti a jejich rodiny, na rozdíl od pachatelů, mají tu smůlu, že jim senzacechtiví novináři a veřejnost jejich traumata s oblibou připomínají a nikdy je nenechají zapomenout a žít alespoň trochu normální život.  Taky se mi líbilo líčení života v programu na ochranu svědků, bylo to zajímavé. Po scéně, kde Sally líčí, jak k události došlo, jsem jí přála klid. Ovšem jen do přečtení poslední kapitoly.

Market-k-a
30.03.2020 4 z 5

Není to úplně žánr, který si ke čtení vybírám. Takže nějaké extra velké nadšení se nekonalo, zřejmě z velké části z tohoto důvodu. Ale - bylo to pro mě nepředvídatelné, napínavé, překvapivé, to zase ano. Což by asi mělo být. Za mě slabší 4 hvězdičky.
SPOILER: A ten konec? Přemýšlím, co slova "dětské vražedkyně" měla znamenat? Tvrdila, že vše se stalo při hře, ale tady mi přišlo, že to popírá? Brouk v hlavě trošku.

charlizee
30.03.2020 3 z 5

V průběhu čtení jsem udělala pokus. Dvě stránky jsem jenom přeletěla očima. Zachytila jsem pár slov. Když jsem si pak obě stránky přečetla slovo od slova, význam zůstal kupodivu stejný :)
Aneb nečekejte vysokou literaturu (to asi ani u Edice světový bestseller nejde, že?) - smiřte se s vypnutím mozku a odreagováním na pozadí originálního (přitom děsivě pravděpodobného) příběhu.
Za mě je Kara každopádně konzistentnější než (s ní srovnávaná) Lapena a také stylisticky zdatnější...

Mitchie_95
29.03.2020 3 z 5

Na thriller to bylo podle mě málo drsný. Byla to spíš taková odpočinková knížka. Dobře se to četlo, docela i rychle ten děj plynul, žádný zdržovačky a moc dlouhý popisy. Styl psaní se mi líbil, ale prostě nevyvolalo to ve mně asi úplně pocity, co správný thriller dělává. Nicméně se mi to ale i tak vážně líbilo. Takový průměr pěkný, klidné počteníčko na 2 až 3 odpoledne u kávy či čaje.

michaelaaa5
23.03.2020 5 z 5

Kniha velmi podobná thrillerům S.Lapeny. Kniha mě bavila, konec nepředvídatelný, přestože jsem dlouho dumala nad tím, kdo to může být, autorka dokonale vodí za nos až do konce.

85098211
23.03.2020 4 z 5

Kniha má dost dlouhý pomalý rozjezd, než se vůbec něco pořádného začne dít. Navíc já pomluvy a fámy bytostně nesnáším, proto mně bylo i nepříjemné, že někdo něco takového vůbec šíří. A Joanna mi tím byla rázem poměrně nesympatická. Pokud jde o vývoj událostí, tak se něco z toho dalo dost dobře předvídat, takže mne konečné rozuzlení ani moc nepřekvapilo. Zhruba poslední třetina knihy je ale vynikající, čtivě napsaná a napínavá. Proto ve finále ubírám pouze jednu hvězdičku a pokud autorka ještě něco napíše, určitě jí dám šanci ;-).

Atlantis
23.03.2020 4 z 5

Já jsem se bavil. Ano, Fáma mohla být o kapku rychlejší a naplněnější dějem, ale pozvolné tempo bylo asi to hlavní, co na knize oceňuji. Příběh se dopředu sune jaksi organicky a přirozeně, neměl jsem pocit, že by přicházely zvraty odnikud a celou dobu jsem měl pocit, že ano - takhle by se podobná situace mohla zvrhnout i ve skutečnosti. No a opěvovaný závěr? Myslím, že zajímavá tečka, ale upřímně - nečekali jste to trochu?
Fáma překvapila, nálepkou bestseller se dnes pyšní každá druhá kniha, ale tahle si to zaslouží.

blonďatá.luc
21.03.2020 4 z 5

Příběh se odvíjí spíše pomalejším tempem - napřed poznáváme hlavní hrdinku a vypravěčku v jedné osobě, její okolí i její podivný vztah. Zhruba během první třetiny knihy se začíná rozjíždět hlavní námět knihy - a to šíření pomluv, fám. Musím říct, že mi přijde, že je to věrohodně vykreslené - to jak se to šíří, jak lidé reagují, jak to graduje... Přesto se to nadále neslo v poklidném tempu, nebyla jsem nějak extra napjatá, ale na druhou stranu kniha se mi úplně odkládat nechtěla. Pořád jsem se snažila přijít na to, jak by to nakonec mohlo všechno dopadnout - no a byť má čtenář řešení přímo před nosem, nepřišla jsem na to. Posledních několik stran představovalo moc pěkný závěr a poslední stránka mě překvapivě šokovala. Hlavní hrdinku jsem si během čtení oblíbila, její osud mi nebyl lhostejný, ovšem co se vztahových otázek týče, někdy bych s ní nejraději zatřásla - aby se vzpamatovala. Celkově knihu považuji za takový nadprůměr - není to kniha, bez které se nedá žít, ale je to kniha, u které si odpočinete, ponoříte se do života někoho jiného a třeba zapřemýšlíte nad tím, co může jedna věta či jeden okamžik způsobit.

Šánka
20.03.2020 5 z 5

Drby a fámy ráda nemám, ale knižní podoba této fámy mě bavila moc. Líbila se mi originalita námětu i styl psaní, vážně povedený debut !
To je totiž tak, když se celkem nevinně vypuštěná fáma vymkne kontrole, šíří se, žije si svým vlastním životem a může způsobit nenapravitelné škody. Autorka nám krásně až do konce předhazuje dostatečné množství postav na tip....kdo ? A právě pro ten závěr, který byl naprosto senzační, překvapil, tak za ten musím dát plný počet *.

Denisa232623
18.03.2020 2 z 5

Tohle je jasný příklad jak funguje reklama. Nechala jsem se strhnout davem a od knihy čekala něco bomba. Ovšem jsem dost zklamaná. Fáma se čte dobře, začátek mi připomíná Sedmilhářky. Jenže děj postupuje a pro mě se tam neděje nic zajímavého. Čekala jsem minimálně nějaký zajímavý závěr po přečtení komentářů a ten je skoro nudnější než celá kniha. Další kniha, která (minimálně pro mě) není rozhodně označená právem jako BESTSELLER.

AlbionFoxyFox
18.03.2020 4 z 5

Vcelku příjemný thriller, od kterého jsem však čekala poněkud větší napětí - celkový příběh měl dobrý nápad a myšlenku, ale hlouběji mě nezasáhl.

Polinka92
18.03.2020 5 z 5

Překvapilo mě, jak realistický příběh je. Skutečně to tak s fámami funguje. Stačí jedna "nevinná" pomluva a hned je z toho velká pomluva.
Příběh je moc pěkně, čtivě napsaný.
Můžu jen doporučit.