Faktomluva

Faktomluva https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415920/bmid_faktomluva-ot0-415920.png 4 850 204

Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět – dostáváme systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny. Lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling nabízí radikálně nové vysvětletní tohoto jevu. Odhaluje deset instinktů – nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jde například o instinkt propasti (sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory), negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit „teď, nebo nikdy“ nás vede k unáhleným rozhodnutím) či obviňování (hledáme viníky, nikoli příčiny). Soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika. Neznáme-li však své klamné instinkty, nedokážeme se na problémy dívat na základě faktů a soustředit se na to, co nás ohrožuje nejvíc. Inspirující Faktomluva, plná napínavých i dojemných příběhů, je zásadní knihou, která změní způsob vašeho hodnocení světa a vybaví vás schopností správně reagovat na budoucí výzvy.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Factfulness , 2018

NGC6715
16.05.2021 1 z 5

K této knize jsem už sice komentář psal, ale protože se zde opakovaně objevuje zaujetí testem, ve kterém lidé byli poraženi opicemi volícími odpovědi náhodně, pokusím se vysvětlit, proč je to možné. Jedná se o kognitivní zkreslení. Jde o to, že lidé při nedostatku informací vyhodnocují data podvědomě statisticky. Opice tuto funkci nemají, nebo ji alespoň nemají tak rozvinutou. První statistickou věcí je, že extrémní odchylky se vyskytují jen málo. Proto, pokud nevíme, odstraníme extrémní možnosti. Dále pak můžeme předpokládat, že správná odpověď bude spíše u středu škály, z níž vybíráme, protože tato škála je často stanovena z dat, která mají náhodnou odchylku, a proto je pravděpodobné, že budou v obou směrech odchylky podobné (autor testu se zaměřuje spíše na druhou možnost, je méně nápadná). Naše podvědomí to samozřejmě nevyhodnocuje takto logicky, ale často dochází k tomuto výsledku. Ve většině běžných případů to funguje, i když samozřejmě ne vždy – proto jsme se tak evolučně vyvinuli. Pokud však lidé dostanou test, u něhož odpovědi neznají, můžeme ovlivnit jejich výběr tím, že jako správnou odpověď dáme extrémní hodnotu (vzhledem k dalším možnostem – pokud lidé nemají informace, chytí se toho jediného, co je k dispozici, tedy dalších hodnot v možnostech testu), nebo ji prostě jen nedáme do středu škály, která se nabízí. Lidé nejsou hloupí a jejich rozhodování má logiku. Ale každý sebedokonalejší smysl či systém lze oklamat, pokud se na to zaměříme – a právě to autor udělal – otázku je jen, zda to udělal vědomě nebo nevědomě. Všimněte si, že správná odpověď téměř nikdy není prostřední číslo, ale téměř vždy to nejoptimističtější. Pokud se tedy lidé budou podvědomě snažit chytit nějaké střední hodnoty, a navíc budou podvědomě předpokládat trochu rovnoměrnější rozmístění správných výsledků, je výsledek testu možné odhadnout dříve, než jej lidé vůbec začnou vyplňovat. Navíc lidé většinou nemají možnost zvolit přehnaně optimistickou možnost, protože v testu u většiny otázek prostě není. Pak samozřemě výslekdy musí vypadat pesimisticky. Výsledky tohoto testu nemají nic společného s optimismem či pesimismem nebo inteligencí. Úpravou možností v testu můžeme klidně dosáhnout opačného výsledku, než dosáhl autor knihy a „dokázat“ že lidé mají odchylky v odhadech na opačnou stranu. Mnoho otázek je také účelově postavených. Autor například uvádí tři druhy zvířat, které byly ohrožené v roce 1996 a ptá se, kolik z nich je jich dnes ohroženo více. Protože lidé ví, že ohrožení zvířat se zvyšuje, odhadnou, že alespoň některý druh je ohrožen více. Mezi desítkami tisíc známých ohrožených druhů zvířat však není problém vybrat 3, u nichž se stav ohrožení nezhoršil. Spíš mě překvapuje, že autor nenašel alespoň tři, které se zlepšili, i kdyby je však našel, statisticky to nic nedokazuje.

Michal_
16.05.2021 2 z 5

Ano, některým komentářům se lze jen smát... (viz níže). Někteří totiž vůbec nepochopili, že nepochopili, jakým způsobem lze s čísly a statistikou čarovat. Nikdo z kritizujících se zde zajisté neutápí ve zcela negativním pohledu na svět, ale v objektivním názoru na pochybnou exaktnost této knihy. Doporučuji nejen vytahovat paty z naší země, ale také trochu přemýšlet. Jak je z některých komentářů patrno, mnohé (pop)naučné knihy - nyní velmi hojně vydávané - řada lidí přijímá naplno bez zamyšlení se a kritického pohledu. Stačí, že je to čtivé. A na takové tito autoři cílí...

iampatrik
14.05.2021 2 z 5

Úplně stejná kniha mohla vzniknout v opačném znění a fungovalo by to stejně. Určitě nepopírám to, co autor sděluje, ale záleží na úhlu pohledu - jak se grafy a čísla podávají a to jak v TV, novinách, tak v této knize. Nechápejte mě špatně, s autorem souhlasím, ale zároveň jsem toho názoru, že je nutné upozorňovat na "negativa" a mít zdravý rozum a nenechat se oblbnout tlakem masmédií. To už však není na knižní recenzi, ale esej :)

Každopádně musím uznat, že po prvních úvodních stránkách a kvízu si mě autor získal. Poté mi však čtení znechutil. Pořád to stejné, jen s jinými čísly, jinými grafy, trochu jinak podanými větami, jen ty oblasti se měnily. Několikrát jsem knize dával ještě šanci, ale nakonec ji odložil a vracet se k ní určitě nebudu.

MasterKimi
11.05.2021 5 z 5

U některých komentářů se musím smát. Tito lidé zjevně vůbec nepochopili o čem kniha je a co je jejím poselstvím. Chcete-li se nadále utápět v negativitě a depresích ze špatných vyhlídek na budoucnost, z toho jak to jde se světem z kopce, chcete-li slepě věřit vašemu zastaralému světonázoru, vašim milným představám o zlém světě plném násilí, útlaku, chcete-li věřit kdejaké informaci vytržené z kontextu absolutně bez souvislostí a naopak nechcete-li být schopni racionálně posoudit zda je realita opravdu taková, jakou se na první pohled může zdát, pak ano, nemá smysl, abyste se Faktomluvou zabývali. Ale doporučuji alespoň zvednout se z gauče, vytáhnout paty z naší krásné země, podívat se, jak to ve světě opravdu funguje a konfrontovat Váš omezený pohled s realitou. Možná potom pochopíte, jak se věci skutečně mají. Za mě 10/10. Tato kniha má všechno, co mít má. Avšak jak je z komentářů patrno, bohužel se jí ne úplně podařilo přesvědčit právě ty lidi, na které cílí a kteří by to nejvíc potřebovali.

11jana3
07.05.2021 1 z 5

Táto kniha bola pre mňa obrovským sklamaním. Prvýkrát som ju otvorila a po prvej kapitole zatvorila. Potom po kladných recenziách som si povedala, že to ešte vyskúšam, keďže aj môj známy hovoril, že je to kniha, ktorá mu zmenila pohľad na svet. Žiaľ u mňa to vyvolalo skôr opačné pocity, jediné čo viem ohodnotiť kladne na tejto knihe je fakt, že autor tomu venoval celý svoj život a žil v týchto štatistikách. Žiaľ ja sa nedokážem pozerať na veci cez pozitívne štatistiky, keďže pre človeka=jednotlivca je to absolútne nevhodne zovšeobecňovať chudobu, choroby, úmrtnosť, plodnosť. Jeho nezaujíma ako sa majú inde dobre ako spoločnosť napreduje zatiaľ, čo on trpí na tieto problémy. Táto kniha mi osobne nič nepriniesla, nedočítala som sa tam nič nové a popravde ma to skôr nahnevalo. Niektoré myšlienkové pochody ma znervózňovali, niekedy si odporovali. A žiaľ aj niektoré osobné zážitky autora vo mne vyvolali znechutenie(viď st.128, ktorá ma pobúrila). Túto knihu buď milujete alebo nenávidíte. :)

Pralev
02.05.2021 5 z 5

Opravdu extrémně pozitivní a optimistická kniha. Vlastně jen uvádí na pravou míru velmi běžné a rozšířené mystifikace, které ale lidé strašně často v různých argumentacích používají, takže v tomto ohledu je to i nesmírně užitečné dílo. Pro někoho může být neustálé omílání analogie s nahodilým výběrem šimpanzů otravné, ale je strašně důležité - máme naučenou tendenci vnímat svět až příliš negativně. Je to sice logické, člověk musel v divočině okamžitě reagovat na jakoukoli hrozbu, aby přežil, takže negativní události poutají pozornost (proto taky novinové články nepíšou například o tom, jak tento týden nespadlo žádné letadlo), ale dává nám to pak pocit, že toho negativního je všude moc a je to kognitivní zkreslení, se kterým člověk musí bojovat na vědomé úrovni.

Toledo
18.04.2021 5 z 5

Top kniha, která by podle mě měla být povinna pro všechny. Rozbíjí zastaralé stereotypy a nutí vás se zamyslet. Ja jsem si ji opravdu užila a bez váhání doporučuji všem, kdo se zajímá o dění ve světě.

Hnaty
09.04.2021 1 z 5

Já nevím, no. Rozečetla jsem, ale... prostě další z série pseudochytrých knih. Mystifikace, ohromení statistickými údaji a motivujícím stylem jazyka je pro mě spíše balastem než něčím, co by mě přinutilo zamyslet se nad světem. Asi si o něm ráda přemýšlím po svém. Nehodlám dočítat.

MarkCarter
05.04.2021 5 z 5

Ak by som robil zoznam kníh, ktoré mi zmenili pohľad na svet, tak by som s kladným svedomím mohol naň vložiť tuto knihu. Nezhodneme sa 100% so všetkých čo tu bolo napísané, ale to vôbec nevadí a nebolo to ani cieľom knihy. Nové myšlienkové pochody a spôsoby uvažovania - to je to čo Vám môže táto kniha ponúknuť. A ako bonus - budete vyzerať múdro pred kamarátmi.

EliskaD
01.04.2021 2 z 5

Z knihy jsem rozpačitá. Dělá na mě dělá dojem zpopularizované učebnice středoškolské statistiky s již vypočítanými úlohami, které jsou doplněné o příběhy a zážitky autora. Neustálé opakování výsledků z anketních otázek včetně statistik jednotlivých odpovědí v různých státech/profesích/odborných konferencí bylo přímo otravné. Autor na mě působí nabubřele, neustále opakuje, jak se všichni mýlí a mají v anketě horší výsledky než šimpanzi (jejichž výsledky by byli náhodně alespoň přibližně rovnoměrně rozložené mezi nabízené možnosti). Možná je tento dojem způsoben psaním v ich formě (přestože se jedná o práci tří autorů). Zkrátka mě to iritovalo. Samé "já", "já", "já". Ale rozhodně nechci autorovi odepírat zásluhy za veškerou misijní lékařskou práci v nejchudších oblastech světa. Knize dávám hvězdičku navíc za snahu přinést lidem pozitivní pohled na svět.

Kajami
20.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, opravdu by si ji měl přečíst každý. Kniha mně otevřela oči a změnila jsem díky ní názor na "svět". Oceňuji, že jednotlivé kategorie se postupně zabývají jednotlivými mylnými názory.

martin3308
28.02.2021 1 z 5

Mám stejný názor jako los, a to hodně proti proudu. Knihu jsem poslouchal, ale Borek Kapitančik mě otravoval každou mystifikací vybraného faktu a vyprávění příběhu, který mě má přesvědčit o tom že věci jsou na světě jinak než se zdají. VĚTŠINA informací a dat jsou vytažená z kontextu, jak dobového tak věcného. Všechno ve jménu pozitivní psychologie. Nevím čím si zasloužila takový úspěch, budíš jí přán. Práce dala asi hodně..... Mě v žádným případě (bohužel) nepřesvědčila.

Barbanka
25.02.2021 5 z 5

Po přečtení této knihy se už na svět nebudu nikdy dívat tak jako dřív. I přesto, že obsahuje spoustu velmi smutných faktů o dnešním světě se vlastně jedná o velmi pozitivní knihu. Doporučuji každému.....

spikem
19.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která nám ukáže, že se na svět a fakta lze koukat různymi způsoby, a že častokrát máme z běžného pohledu na svět jen omezený přísun informací. Doporučuji. ;)

karelpeter
14.02.2021 3 z 5

Zajímavý přehled, kam se lidstvo posunulo za poslední dekády.

Michal_
13.02.2021 2 z 5

Tak pokud bude číst úplný nezasvěcenec, asi bude po právu nadšen. Pokud bude číst někdo, kdo trochu rozumí statistice a její interpretaci (chce se zamyslet), pak už asi tak moc unešený nebude. Je jasné, že promyšlenou interpretací statistických dat lze ovlivnit jejich vnímání veřejností. Je to přinejmenším k zamyšlení, zda je svět opravdu tak růžový, jak nám jej autor líčí (např. přesvědčil by svými závěry ty stamilióny lidí, kteří žijí v naprosté chudobě, že vlastně rozvojový/"zaostalý" svět neexistuje, že téměř veškeré problémy za posledních 60 let zmizely?; a nebo jak autor naprosto zvrátí závěry dat pouhou změnou měřítka či typu zobrazení grafu - to jako když bude někam daleko cestovat, tak se mu skutečná cesta zkrátí jen pro to, že si v atlase obrátí list s mapou v jiném měřítku?; a takových - ne zcela vždy korektních argumentací autora - najdeme vícero). Nezpochybnitelný a chvályhodný je však impuls, směr, který autor udává - inovovat data, učit se je číst a dávat do souvislostí, jak je předkládat při edukaci. Přečíst ano, zamyslet se ano, poučit se ano, ale ne bezmezně glorifikovat.

PetraKysova
31.01.2021 5 z 5

Túto knihu som mala požičanú, ale už pri čítaní som sa rozhodla, že si ju kúpim. Je to jedna z kníh, ktorú chcem mať doma, pretože je dobré sa ku nej znovu a znovu vracať. Knihu som čítala dlhšie než je u mňa obvyklé, ale bolo to tým, že som sa nad niektorými vecami musela zamyslieť. (Mimochodom dala som 8 otázok v úvodnom teste, som na seba pyšná.)
Zhrnutie faktomluvy som si vyfotila a nalepím si ho v kancelárii. Niekedy si človek proste musí pripomenúť čo sa v tejto knihe naučil. Netvrdím, že okamžite začnem praktitkovať úplne všetko, myslím že to ani nejde. Ale kniha mi dala dosť veľa faktov, ktoré ma prekvapily a úprimne ma aj veľa z nich potešili.
Knihu momentálne posúbam manželovy, ktorému som z nej niektoré pasáže čítala, tak boli dobré.
Rozhodne knihu odporúčam, minimálne vám dá nový pohľad na svet a na to ako sa chováme.

Jenda_985
30.01.2021 5 z 5

Jedna z mála knih, která mi opravdu změnila život a pohled na svět.

Jessica007
20.01.2021 5 z 5

Kniha skvělá. Poskytuje - i na základě faktů - optimističtější pohled na svět i na možná řešení. Velmi mě zaujala. Přivádí k zamyšlení a také i poradí - jak se chovat - nebo nechovat - například teď - a nebo nikdy apod. Upozorňuje, otevírá obzory, pomáhá. Mně pomohla už tím, že jsem ji četla v této době - a nejen tím. Je to úžasná kniha.

lucie.dc
19.01.2021 3 z 5

Zbytecne se tam moc opakuje, zbytecne moc dlouha.

Praci si s tim ale opravdu dali...