Faktomluva

Faktomluva https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415920/bmid_faktomluva-ot0-415920.png 4 850 204

Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět – dostáváme systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny. Lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling nabízí radikálně nové vysvětletní tohoto jevu. Odhaluje deset instinktů – nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jde například o instinkt propasti (sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory), negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit „teď, nebo nikdy“ nás vede k unáhleným rozhodnutím) či obviňování (hledáme viníky, nikoli příčiny). Soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika. Neznáme-li však své klamné instinkty, nedokážeme se na problémy dívat na základě faktů a soustředit se na to, co nás ohrožuje nejvíc. Inspirující Faktomluva, plná napínavých i dojemných příběhů, je zásadní knihou, která změní způsob vašeho hodnocení světa a vybaví vás schopností správně reagovat na budoucí výzvy.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Factfulness , 2018

PeterM.
28.02.2022 1 z 5

Pôvodne som nevenoval knihe až takú veľkú pozornosť, pretože som ju považoval za príliš jednoduchú, nezaujímavú, opakujúcu sa, a predovšetkým zavádzajúcu. Reakcie ľudí ma však presvedčili o tom, že kniha je aj nebezpečná. Myslím, že nikto nespochybňuje, že žijeme v bezpečnejšej, vzdelanejšej a z hľadiska medicíny najlepšej dobe než kedykoľvek predtým. Všetky ostatné tvrdenia sú však minimálne diskutabilné. Máme si tlieskať za to, že sa nám podarilo zachrániť 3 druhy ohrozených zvierat, ktoré sú síce krásne, ale z hľadiska ekosystému úplne nepodstatné? Zatiaľ čo práve prebieha šieste masové vymieranie hmyzu, ktoré možno nemáme radi, ale ich úloha v ekosystéme je nenahraditeľná? Najväčší problém však spočíva práve v tých najdôležitejších kategóriách - chudoba, hlad a príjem.

Chudoba - autor hovorí, že sme na ceste úplne redukovať chudobu, len musíme pokračovať v tom, čo robíme doteraz. Toto tvrdenie je však veľmi zavádzajúce. V prvom rade hovoríme o extrémnej chudobe a nie chudobe. Hranicu extrémnej chudoby stanovuje svetová banka v súčasnosti na 1.9 dolára na deň. Táto hranica je však nastavená tak nízko, že nezabezpečuje ani potrebný denný príjem kalórií dospelého človeka. Odborníci sa preto zhodujú, že hranica musí byť posunutá aspoň na 5 dolárov na deň, aby mohli zabezpečiť základné potreby človeka. Pokiaľ berieme do úvahy túto realistickejšiu hranicu chudoby, tak zistíme, že ňou stále trpí 4.8 miliardy ľudí a tento počet sa neznižuje, ale stále narastá. Za prezentovaným úspechom výrazného zníženia extrémnej chudoby však nestojí ani tak reálne zlepšenie situácie v rozvojových krajinách, ako skôr viacnásobná úprava metodiky výpočtu tejto chudoby. Svetová banka po pár rokoch od zavedenia Mileniálnych rozvojových cieľov zistila, že absolútna chudoba neklesá, ale práve naopak - stúpa, a preto prijala viacero štatistických opatrení, ktoré ich priblížili k stanovenému cieľu.
Hlad - podobne ako pri chudobe, aj tu za prezentovaným poklesom stojí zmenená metodológia výpočtu, ktorú museli aplikovať po zisteniach, že od prijatia Mileniálnych rozvojových cieľov hlad naďalej rástol. Najväčší problém ale leží v samotnej definícií hladu podľa UN. Podľa ich definície stačí človeku prijať 1600-1800 kalórií bez ohľadu na ich zdroj. Takýto kalorický príjem stačí možno ľudom so sedavým spôsobom života, ale určite nie ťažko pracujúcim ľuďom v rozvojových krajinách. Najzarážajúcejšie na celej definícií je však fakt, že človek sa považuje za hladujúceho len v prípade, ak ma nedostatočný kalorický príjem počas celého roka. Môže teda hladovať 11 mesiacov v roku, no do štatistiky nebude zaradený. Food aid a podobné charity teda len udržujú ľudí pri živote a zlepšujú štatistiky. Pritom produkuje dosť na to, aby mali všetci ľudia na svete kalorický príjem 3000kcal denne.
Príjem - autor viackrát poukazuje na skutočnosť, že používať priemer nie je správne, pretože má tendenciu skresľovať, no pritom robí to isté. Porovnávať priemerný príjem medzi krajinami má nulovú výpovednú hodnotu, pretože ňou zakrýva zvyšujúcu sa nerovnosť. Medián príjmov už dlhodobo stagnuje a rozdiely v príjmoch medzi chudobnými a bohatými neustále narastajú a najzreteľnejšie sú v rámci jednej krajiny. V USA sa pre 50% najchudobnejších plat nezmenil za posledných 40 rokov. Na druhej strane, pre 10% najbohatších narástol dvojnásobne.

Rosling navyše predpokladá, že nás časom dobehnú všetky krajiny a rozdiely sa zmažú, avšak toto je utópia, pretože na také niečo nemá naša planéta zdroje.

Bez ohľadu na pravdivosť uvádzaných faktov z komplexnejšieho hľadiska trpí kniha aj inými nedostatkami. Celá je napísaná až príliš laicky a zjednodušene, Rosling sa často opakuje alebo si sám protirečí. Či už spomínaným priemerom, kritizuje používanie wikipedie ako dôveryhodného zdroja, pričom on sám cituje wikipediu vyše 10krát alebo kritizuje dramatizáciu udalostí médiami, pričom on sám ku každej kapitole pripája osobnú príhodu na zdramatizovanie a vytvorenie osobnejšieho, pútavejšieho príbehu. Kniha si vďaka svojej jednoduchosti našla čitateľov aj medzi ľuďmi, ktorí obyčajne nevenujú pozornosť žánru nonficiton, a aj vďaka tomu sa stala perfektným PR súčasného ekonomického systému a zachovania statusu quo. Veľa ľudí poukazuje na to, že kniha prezentuje objektívnosť a silu kritického myslenia, avšak na jeho dosiahnutie sa potrebujeme pozerať na problém širším záberom než len jedným štatistickým údajom.

Aby som nebol len kritický, tak jeho egoisticko-povýšenecký štýl písania mi celkom vyhovoval.

Beabooks
23.02.2022 5 z 5

Kniha se čte úplně skvěle, je plná zajímavých faktů a názorných grafů a ilustrací. Doporučuji ji ke čtení všem. Nejvíce ale asi věčným pesimistům, kteří si koušou nehty při každém sledování televizních zpráv nebo věnují svůj čas přeposílání nesmrtelných mailových hoaxů a poplašných zpráv….a že jich stále je!

Chleba
31.01.2022 2 z 5

Rozhodně mně kniha něco dala. Minimálně jinak pohlížím na informace, které se ke mně dostanou. Je to výborné téma, bohužel, kniha má svá velká ALE. Ze subjektivního pohledu mi především vadila nabubřelost autora, arogance, obrovské sebe vychvalování a posmívání se či zesměšňování těch, na kterých dělal ty své testy. Upřímně, když jsem byl zhruba ve 3/4 knihy, říkal jsem si, že kdyby zrovna v tu dobu byl pan Rosling vedle mě a já ještě jednou přečetl slovo "šimpanz", tak mu tu knihu narvu do krku... akorát druhou stranou. To jsou ale velmi subjektivní pocity z knihy. Tohle dílo selhává na mnohem kritičtějších místech. Úspěch téhle knihy je, že nám předkládá mnohdy super pozitivní statistiky a lidi je bezmyšlenkovitě přejímají a výsledkem je, že kniha má obrovský úspěch a padají tu šílené názory, že by snad měla být jako povinná četba. Problémem je, že kniha řekne "ověřujte si informace", ale nikdo si neověří samotné informace z knihy. Faktomluva je černá magie se statistikami Hanse Roslinga a všichni mu to sežrali i s navijákem.
Rosling si vybral přesně to, co se mu hodí a mnohé z toho je ještě celkem zajímavě pokrouceno. Ono stačí si vzít data o tom, jak se "zlepšují" věci v jeho rodné zemi, kterou tam mnohokrát zmiňuje a dává jí za příklad, jak se během 50 let neuvěřitelně posunula. To je samozřejmě pravda, ale už v průběhu psaní této knihy se podmínky ve Švédsku výrazně zhoršovaly. Momentálně jeho vychvalovaná rodná země má index výše kriminality na úrovni Iráku a a těsně pod je například Ukrajina a USA.

Pozitivní zprávy člověk velmi snadno přijme a jednodušeji jim uvěří. Kniha je velmi pozitivně laděná, proto má takový úspěch.

kozel89
15.01.2022 5 z 5

Za mě povinná četba, která by se měla zavést na středních školách namísto jiných děl. Nevím, kdy naposledy jsem si z knihy tolik odnesl. Velice čtivě sepsaná kniha o různých tématech a o tom, že ne všechno co vypadá negativně, opravdu negativní je. Tohle dílko doporučuju všem čtenářům, kteří se chtějí vzdělat poměrně nenáročnou formou a získat optimističtější pohled na svět.

NGC6715
31.12.2021 1 z 5

Ačkoliv už je to delší dobu, co jsem tuto knihu plnou chybně vyložených a perfektně podložených statistik a mnoha silných líbivých emotivních a nepodložených slov četl, pořád jsem přemýšlel o tom, proč někteří trvají na tom, že kritici jsou zaslepení pesimismem, ačkoliv argumentace proti knize většinou obsahovala spíše faktické připomínky než pesimismus. Jistě proto, že jim to našeptává sama tato kniha. Ale možná je za tím víc. Našel jsem článek, který to možná vysvětluje vtipněji. A tak si můžu do hodně lidí trochu rýpnout. Čtěte jej s optimismem.

Odkaz na článek byl bohužel smazán. Jednalo se o článek s názvem Hloupým lidem se žije lépe, zjistili psychologové (epochaplus)

allart
10.10.2021

Vždy som tvrdil, že štatistika slúži len na manipuláciu, aby sa dosiahol vytúžený výsledok. Už len samotná pochovala od Gatesa nabáda k ostražitosti. Pre tých, ktorí si v dnešnej dobe nedokážu uvedomiť, že každá minca má dve strany, alebo, že skutočnosť môže byť úplne iná (a ich počty rastú geometrickým radom), stačia štatistiky a ich výklad. Výplach mozgov pokračuje, treba nasadiť ružovučké okuliare, aby sme náhodou nezbadali, ako táto civilizácia smeruje k svojmu koncu

Greenfingers
08.10.2021 5 z 5

Kniha nabízí navýsost inspirativní čtení, které může změnit váš pohled na svět. Nepatřím k lidem, kteří jsou náchylní automaticky přijímat informace aniž by si tyto ověřili i z jiných zdrojů. I když jsem si kritické myšlení do značné míry již osvojil, překvapilo mě, nakolik jsem se v odpovědích na testové otázky v knížce mýlil (stejně jako naprostá většina dotazovaných).
Ony "dramatické instinkty" jsou zřejmě hluboce zakořeněny v každém z nás.
Oceňuji, že autor se při své argumentaci striktně držel faktů, t.j. dat veřejně přístupných ve světových statistikách. Jeho analýzy jsou přesvědčivé, logické a srozumitelné.
Rozhodně doporučuji všem škarohlídům!

ArkAngel
24.08.2021 5 z 5

Lidé si mnohdy neuvědomují, jak zkreslený jejich pohled na svět vlastně je, ať už je to strachem, dezinformacemi nebo prostě jenom negativitou. Je to opravdu tak špatné, jak to vypadá? Není, ale více vám poví samotná kniha. Když bych to měl vztáhnout k sobě, nebylo tu víceméně moc věcí, které bych nějakým způsobem nevěděl, protože kritické myšlení běžně praktikuji (ale i tak jej čas od času zapojit nedokážu, strach dokáže divy). Ve výsledku jsem si alespoň shrnul základní instinkty, které člověka "odvádí pryč" a po přečtení samozřejmě souhlasím s tím, že by si knihu měl přečíst každý. A odpovědět správně 8 z 13 otázek ve 23 letech taky není špatné, ne?

MarqueeMoon
22.08.2021 4 z 5

Vynikajúco zhrnuté do akej miery sa pri vnímaní sveta riadime inštinktmi a emóciami. Na Slovensku v súčasnosti mnohí protestujú na námestiach proti vakcinácií - lebo prevládajú prevažne inštinkty (strach, generalizácia, naliehavosť,) a tiež nedostatok základných informácií a dostatok dezinformácií namiesto faktov - tým narážam na to aká je táto kniha dôležitá a to z absolutne pre mňa kľúčového hľadiska - môže byť inšpiratívna pre široké masy k tomu ako pristupovať k informáciám.
Menej sa mi páči už to, ako je tu v zásade zľahčená otázka klímy a vyvrátený mýtus o klimatických utečencoch - to už o pár rokov zrejme nebude mýtus aj keby sa sa odrazu napr. všetok benzín z áut vytratil a dokázal by fičať na kvapke vody. Tu mám celkovo menší problém s knihou - aj keď je autor optimista (ako on tvrdí posibilista) - je nutné pri niektorých otázkach viac ukázať aj ten sivejší stred a viac ho rozobrať aj z druhotnej strany - nielenže existuje, ale aj jeho riziká - a pri klíme to platí najviac, pretože aj ten najlepší scenár, ktorý môžme dosiahnúť o sto rokov je stále dosť zlý. Na druhej strane chápem posolstvo knihy a autora, ktoré je dôležité - na tieto otázky z komplexnejšieho hľadiska je tu iná literatúra po ktorej treba siahať.
Autorove skúsenosti ako lekára a priznanie si vlastných chýb na mňa urobili dojem, s extrémnou chudobou to pekne vystihol. Chceme síce udržateľnosť, ale kričíme po nej najmä my z úrovne 4. Myslíme, si že materiálny pokrok je cesta do záhuby - čo je pravda, ale nie sme to len my, čo si zaslúžime žiť lepšie - mal by mať každý v živote šancu - a dostať sa sem a zároveň sa nezahubiť ako ľudstvo je najväčšia výzva. Je nás veľa a bude nás viac.
Na margo mňa, človeka ktorý môže čítať túto knihu, na našej materiálnej úrovni môžme trpieť aj inou škálou problémov, - že máme viac duševných porúch? Áno, máme. Máme ale možnosť požiadať o pomoc v minimálne ako tak rozvinutom zdravotníctve (som Slovák, naše zdravotníctvo je síce zlé v porovnaní napr. so Švédskom, ale keď si zlomím nohu, namiesto hnilého obväzu a konára zo stromu mi dajú sádru a pár rád, lebo lekár má patričné vzdelanie na univerzite,), kde okrem fyzickej zdravotnej starostlivosti vieme dostať aj psychologickú. A to nehovoriac o priateľoch a komunitách, ktoré majú podmienky na ideálnejšie fungovanie. A tak ďalej. Takže áno, autor veľmi správne vystihol to, že my si od úst trhať nebudeme a nechceme, ale v podstate to chceme od tých, čo chcú iba prežiť další deň a mať aspoň zdroje na to hrozné jedlo, ktoré musia jesť každý deň. Ich sa na psychické poruchy asi nepýtame.. môžu ich mať aj ich majú, ale z úplne iných dôvodov resp. zo všetkých dôvodov dohromady.
Celkovo je táto kniha dôležitým doplnkom v mojej knižnici a myslím si, že by sa mala dostať k čo najviac ľuďom, lebo podporuje kritické myslenie.

Deia
06.08.2021 4 z 5

Kniha ma zaujala hneď od začiatku. Štýl, akým je napísaná, je skvelý. Aj keď je to náučná literatúra, tak ma ani chvíľu nenudila. Hneď na začiatku nás čaká test – 13 otázok, z nich v priemere správne ľudia odpovedajú iba na dve otázky (som na tom tiež tak :D). A okolo správnych odpovedí sa v podstate točí celá kniha. Autor nám vysvetľuje, prečo niektoré globálne udalosti, problémy, vnímame skreslene a ako sa tomu vyhnúť. Ako vidieť celý obraz, nie iba úryvok, ktorý nám ponúkajú napríklad média. Vo väčšine prípadov veci vnímame viac negatívne, ako skutočne sú. V podstate na tom nie je nič zložité, akurát stačí lepšie otvoriť oči, viac premýšľať (a na to je táto kniha skvelá, ukazuje ako na to). V knihe tiež nájdeme mnoho grafov, príkladov, príbehov zo života, vďaka čomu sa kniha číta vážne skvelo. Hlavne príbehy zo života autora ma veľmi bavili. Ale nájde sa aj pár vecí, ktoré sa mi nepáčili. Občas som mala pocit, že autor niektoré problémy zľahčuje, prípadne niektoré vážnejšie globálne problémy (radšej) nespomína. Tiež mi vadilo neustále spomínanie šimpanzov, ktorí by na dané otázky vedeli zodpovedať lepšie (náhodne) – je zaujímavé to tam raz spomenúť, ale neustále opakovanie mi už vadilo. Kniha určite stojí za prečítanie, rozširuje obzory (aspoň mne) a raz sa k nej určite vrátim, aspoň k niektorým kapitolám.

STARKAN
22.07.2021

Nedoposlechnuto: Odpověděl jsem správně 9 otázek ze13, poslechl si statistiku správných odpovědí, pousmál se nad tím, že ani jeden člověk z dotazovaných 12 000 neodpověděl správně na všech 13 otázek a skončil u šimpanzů s banány. Nesympatický, nevtipný, nezajímavý úvod plus protivný hlas Borka Kapitančika mě zcela odradili od dalšího poslechu.

teeyinka
20.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která mi pomohla lépe chápat svět a lépe zacházet s informacemi, které se ke mně dostávají. Kéž by se stala povinnou literaturou na školách a přečetl si ji každý.

dorisT
15.07.2021 5 z 5

Tohle by snad měla být i povinná četba.
Bombastická kniha!

Obzvlášť teď v době pandemie mi to pomohlo dívat se na situaci v širších souvislostech a méně podléhat té často nesmyslné "mediální masáži".

Všichni podléháme sebeklamu a zkreslení reality a tak je fajn naučit se pár fíglů, jak sám sebe přelstít :)

V téhle knize statistika rozhodně není nudná věc.

Epes
02.07.2021 5 z 5

Útěšná a přesvědčivá kniha, že se svět zlepšuje a že se všichni máme čím dál lépe. Přesto mám obavu, že v souhrnných datech zanikají lokální a individuální tragédie - řada lidí se zcela určitě tohoto krásného světa (už) nedožila. Např. rakovina, zdá se mi, je novodobou metlou lidstva (ale možná je to můj bias a nemám potřebná data.)

vlk.stepni
27.06.2021 odpad!

Ve chvíli, kdy autor začne argumentovat o tom, že se "svět zlepšuje", brutálně selektivním výběrem argumentů typu, že vzniká o mnoho řádů více filmů, než před sto lety, nebo že se snížily emise oxidů síry, jsem to navždy odložil. Pokud to myslel autor tak, že kniha o problematice manipulace s fakty má toto téma demonstrovat sama na sobě, je to samozřejmě vtipný koncept, ale drtivá většina čtenářstva to takto vnímat nebude. Navíc z knihy čiší potřeba za každou cenu dokázat, že se "svět zlepšuje" (což se tam neustále explicitně opakuje). Pomineme-li vůbec nesmylnost takto brutální zkratky, otázka je proč a kdo potřebuje o tomto lidi za každou cenu přesvědčit - místo aby podpořil kritické myšlení tak, aby si každý mohl obrázek udělat sám.

Petrush
18.06.2021 4 z 5

Kniha plná dat a grafů o tom, jak obtížné je kvůli našim "instinktům" vnímat fakta správně (např. instinkt negativity, lineárnosti, strachu, zobecnění, osudovosti, obviňování ad.).
Pokud vás baví optické klamy, budou vás tyto "interpretační klamy" určitě bavit taky. Trochu mi to připomnělo knihu Myšlení rychlé a pomalé, která je mj. o klamech našeho myšlení ve statistice a pravděpodobnosti.
Anketa, kterou autor pořád zmiňuje, mi vlastně nepřišla až tak zásadní a kdyby v knize nebyla, vůbec by mi to nevadilo. Navíc je otázka, jak objektivní jsou výsledky, když nabídkou konkrétních možností lze ovlivnit zvolenou odpověď (viz Myšlení rychlé a pomalé).
Velmi čtivé byly příběhy z autorova života, např. popisy jeho působení jako lékaře v chudých oblastech.
Kdybych měla knihu vystihnout jedním slovem, řekla bych, že je globální. Neřeší jednotlivce, ale dívá se na svět z celkového pohledu souhrnných dat a trendů.
Kniha podle mě stojí za přečtení, protože rozšíří rozhled. Nejen co do faktů o světě, ale i co do uvědomění si svého způsobu uvažování (protože kdo z nás nemá předsudky, nepodléhá strachu při sledování zpráv, neobviňuje korporace apod.).

chybinspirace
01.06.2021 5 z 5

Opravdu jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Pokud autor něco tvrdí, dá k tomu podrobnou statistiku, která jeho tvrzení doloží. Žádné emocionální výlevy a clickbaity prostě fakta = faktomluva. Kéž by takto vypadalo více diskusí a argumentů i v reálném světě.

Popko
01.06.2021 3 z 5

Výborná kniha, která píše o tom, že se máme vždy držet podložených dat a nemáme věřit médim. Máme hledat vždy jen aktuální data, co jsme se učili ve škole uz neplatí....Globální myšlení o tom jak se mění celý svět.... Ano, k lepšímu :-)

Pe3ček
21.05.2021 4 z 5

Knížku pro mě hodnotím spíš jako zajímavou než přínosnou. Byl to zajímavý a odpočinkový poslech mezi všemi těmi knihami o osobním rozvoji.

VeruMalfoy
17.05.2021 5 z 5

Tohle je snad první dílo, u kterého jsem četla i všechny poznámky a dodatky na konci knihy. Autor ví, o čem píše a v datech se opravdu vyzná. Navíc nás, čtenáře, učí, jak je číst, a jak je porovnávat s jinými daty. Dokonce nás učí, jak můžeme data sami vytvářet, když nás něco zajímá. Také zjistíme, jak rozeznat opravdová fakta od zkreslených. Myslím, že v téhle době se tato dovednost každému z nás velice hodí. Také na konci knihy najdeme plno užitečných odkazů, na kterých si můžeme vše sami dohledat. Tuhle knihu doporučuji každému z nás povinně přečíst.