Faktomluva

Faktomluva https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381703/bmid_faktomluva-2G7-381703.png 4 850 204

Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají. Máte pocit, že se stav světa zhoršuje anebo se dokonce řítíme do záhuby? Pak patříte k většině, která se mýlí. Budete-li se zajímat o fakta, zjistíte, že je to trochu jinak. Vlastně ne trochu. Je to naopak.

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Jan Melvil

Factfulness , 2018

LuckyVagabond
21.12.2018 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem za posledních pár let četl. Chápu, proč ji Bill Gates daroval všem americkým vysokoškolským absolventům roku 2018 a proč ji Bill rozesílá různým důležitým osobnostem světa (poslal ji i Babišovi). Mám na svět pozitivnější pohled, něž většina lidí. Přesto s mým světonázorem pěkně zatřásla a musel jsem přehodnotit mnoho svých zajetých pravd o světě v kterém žiji. Kniha se četla jedním dechem. Zásobovala mě konstantně nadějí a radostí. Kniha v úvodu nabízí dvanácti otázkový test, kde si můžete ověřit jak reálné je vaše mínění o problémech světa. Když jsem ho dával kolegům, kteří jsou velmi inteligentní a mají rozhled, tak každý odpověděli jen jednu otázku správně. Další podobná kniha, díky které jsem vlastně uspěl v úvodním testu Faktomluvy na více než 70%, je "Skeptický Ekolog". Není tak dobrá a čtivá a nesouhlasím se všemi interpretacemi, které nabízí, ale také člověka donutí přemýšlet o věcech jinak.

lubosvnenk
30.11.2018 5 z 5

Skvěle
napsané

petaSk
23.10.2018 4 z 5

Kniha je spíše o tom, jak se vyvíjí dnešní svět a jsem ráda, že je na tom lépe, než mi každý tvrdí.
Autor publikaci rozdělil do kapitol, z nichž se každá věnuje jednomu aspektu kritického myšlení. Tento aspekt pak vysvětluje na situaci, kterou zažil ve své kariéře. Je to ale spíše popis situace, do které se dostal než nástroje kritického myšlení. Uvítala bych více příkladů a způsobu jak nástroj použít. Myslím, že mnoho lidí si neodvodí, jak má každodenně zacházet s hezkou poučkou, kterou už tak nějak zná a možná nedokonale využívá.
Autor sice odkazuje na svoje stránky s grafy a nástroji, ale bylo by fajn, kdyby uvedl, jak hledat zdroje kvalitních dat i jinde, abychom je mohli sami vyhodnocovat a aniž bychom byli závislí na životnosti mindgap.org nebo se museli stát odborníky.
Kniha se zaobírá závažnými problémy, ale jak často potřebujeme vyhodnocovat populační růst nebo počet členů ohrožených druhů? Obyčejný člověk řeší jiné věci.
Kniha se mi tedy líbila kvůli pozitivním zprávám, které přináší, než jako soubor nástrojů, které můžu bez problému používat, na to je moc úzce zaměřená.
Jako užitečné bude možná si vytisknout infografiku jednotlivé nástroje znázorňující a mít je na očích, aby se mi vtloukly do hlavy.

Paulika
20.09.2018 3 z 5

Nejlepší je mít relevantní a skutečnosti odpovídající data podle kterých se méme rozhodovat. To je tak asi celkové velice hrubé shrnutí celé knihy. Kniha tzv. americkým způsobem výkladu (stanovení teze - nějaký krátký příběh ze života, který tezi podtrhuje a celkové shrnutí) vypovídá o důležitosti rozhodování na základě statistických dat. Kniha se snaží čtenáře podnítit k tomu, aby nepodléhal dramtickým zprávám z masmédií, aby nedával na první myšlenkový podnět (viz: Myšlení, rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana), dále že svět se mění k lepšímu dle doložených statistických dat a vše není tak strašné jak je nám líčeno od různých neziskových organizacích a že chyby nemáme hledat u jednotlivců, ale v celém systému. Snaží se zbavit čtenáře i jistýcgh sterotypů, které má na lidi z určitých kategorií (národnost, náboženství, ...) Kniha na mě působila takovým jalovým dojmem, zkrátka už jsem vše někde slyšel, četl, dovtípil se. Na začátku začnete dělat test o problémech v globálním měřítku, takže pokud nemáte přehled tak propadnete, jako většina testovaných (test jsem sice zvládl na 10 bodů ze 13-takže nadprůměr šimpanze ;-), ale byla to v mém případě spíše náhoda než znalost). Knihu jsem poslouchal v nezkrácené verzi v němčině, tak nevím jak dopadne český překlad, ale vzhledem k tomu, že v knize je spíše výčet statistických dat, tak překlad nebude až tak rozdílný. Mrzí mě, že v hlavním grafu (č. 16 v DE verzi) příjmů obyvatel není uvedena Česká republika, ale proložil jsem si čáru mezi Polském, Maďarskem a Slovenskem a polohu Česka nějak vydedukoval. Kniha se snaží celkově vyznít velice pozitivně, ale jsou globální otázky, které vůbec nebyly v knize zahrnuty a ano sohlasím s tím, že výše finančních příjmů lidí je nejdůležitější rozdělení do kategorií. Menší hnidopišská poznámka, všiměte si u finančních grafů příjmů, že X souřadnice je geometrickou a ne aritmetickou řadou ;-) Což grafy trochu pokřivý a v takové knize jako je tato, je to trochu pod čáru.