Extáze: Román o Almě Mahlerové

Extáze: Román o Almě Mahlerové https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390566/bmid_extaze-roman-o-alme-mahlerove-dS0-390566.jpg 4 109 109

Alma Mahler-Schindlerová. Oduševnělá múza, zdrženlivá dáma, anebo poživačná nymfomanka? Alma, kontroverzní postava přelomu 19. a 20. století, osudová žena, přítelkyně i milenka mnoha secesních umělců a manželka velikánů Gustava Mahlera, Waltera Gropia a Franze Werfela. Byla to oduševnělá múza, zdrženlivá dáma, anebo poživačná nymfomanka, sbírající úspěšné muže jako trofeje? Román Mary Sharrattové nás seznamuje s životním úsekem Almy Mahler-Schindlerové ve věku 19–31 let. Krásná, inteligentní a hudebně nadaná Alma cítí s koncem 19. století nové příležitosti pro ženy, vymaňující se z rolí manželek a budující vlastní kariéru. Sen studovat na prestižní konzervatoři však zmaří Almini rodiče, rozhodnutí dceru zajistit vhodným sňatkem. Má však povoleno soukromé studium hudby u mladého skladatele Zemlinského, do nějž se zamiluje. Rodiče jí vztah rozmluví – Zemlinsky je příliš chudý. Poté se Alma seznámí s téměř o 20 let starším skladatelem, dirigentem a ředitelem Vídeňské opery Gustavem Mahlerem. Osudová vášeň vzplane jako požár a dá vzniknout manželství plnému extatických vrcholů i pádů na samotné dno. Žárlivý manžel nechce, aby Alma rozvíjela své nadání. V kulisách secese a na pozadí Mahlerovy hudby vidíme přerod Almy z mladé dívky s růžovými sny v dospělou třicetiletou ženu, kterou osud příliš nešetří. V Almině hledání pravdy nechybí ani mnoho míst věnovaných erotickým touhám či dobovým předsudkům kolem sexu. Alma se nevyhýbá bolestnému, ale zároveň mystickému líčení prožitku porodů i hlubokému zoufalství ze smrti vlastního dítěte a několika potratů. Smutky a vášně, živočišnost i transcendence – to vše tvoří extázi života, kterou Alma, navzdory manželově zákazu, hodlá zhudebnit ve svých písních.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historické romány
Vydáno: , Jota

Ecstasy , 2018

Dokča070
16.09.2019 5 z 5

Zajímavý pohled do života a na život ženy po boku hudebního génia. Čte se velmi dobře.

kabudka
07.08.2019 4 z 5

Krasné letní čtení pro dámy bez nutkavého pocitu četby braku.

petrarka72
28.07.2019 3 z 5

"Muži určují pravidla a my je porušujeme, abychom se nezbláznily." A podobných floskulí je tento průměrný román pro ženy plný... S Almou, jak ji znám z jiných pramenů jako ženu více než kontroverzní, mě kniha rozhodně nesmířila, dokonce mám pocit, že se k vystižení její osobnosti ani nepřiblížila. Kombinace Deníků s Jungkovým životopisem Franze Werfela má rozhodně vyšší výpovědní hodnotu...

brabofka
01.07.2019 5 z 5

Extáze. Jak málo stačí, než se z Vás najednou stane Alma. V jednu chvíli sedíte doma v horké Praze v křesle, a v té druhé jste v Benátkách, svádí Vás Gustav Klimt jako mladou dámu. Ve Vídni se účastníte večírků, dvoří se Vám budoucí secesní umělci a velikáni. A pak to přijde. Stejně jako Alma i Vy se seznámíte s živoucím uragánem v podobě Gustava Mahlera. Celých 9 let pak prožíváte s Almou pády i vzestupy. Její strasti i radosti, nadšení i pocit totálního vyhoření, vyčerpanosti. Její pochybnosti o lásce manžela k ní samé, myšlenky které jí neustále proudí hlavou. Ty najednou plynou hlavou i Vám. A v tu chvíli Vám dojde, že vlastně prožívá něco podobného co Vy. Že stejné otázky, které má ona ihned po porodu první dcery, jste měla i Vy. Že vlastně nezáleží v jakém století žijete. Že i před více jak 100 lety, měly ženy stejné potřeby, tužby. A že i když nikdo v tuto chvíli nedokáže s určitostí říct zda to všechno se jí v hlavě opravdu honilo, nebo je to jen výplod autorčiny fantazie (aby kniha nebyla jen prostý sled faktů) i tak si na konci nedokážete představit, že je konec. Že těch pár večerů a odpolední, které jste trávila u Mahlerů doma, už nikdy více nebude. Vlastně bude. Jedna z mála knih, kterou stojí za to mít doma v knihovně. Škoda jen, že to končí Mahlerovou smrtí. Dál by mě zajímal pohled na její nový život. Život po životě. Jejím srdcem prošlo několik dalších osudových mužů... byť to určitě nebyl takový uragán jako s GM, i oni by stáli za to, aby byli zvěčněni, v dalším pokračování. Za mě 5h!

Acamar
29.05.2019 3 z 5

Román o slavné vdově, Almě Mahler-Gropius-Werfel, na scénu uvádí Almu jako mladou dvacetiletou ženu, dceru známého malíře a operní pěvkyně, pohybující se ve společnosti uměleckých elit tehdejší Vídně a žijící převážně hudbou a svými skladatelskými ambicemi. Těžištěm vyprávění je pak její manželství s Gustavem Mahlerem.

Autorka její osobnost pojala jako ženu kreativní a nadanou, vzdělanou a oslnivou, toužící se prosadit, ale také vášnivou, schopnou neuvěřitelných citových zvratů a rozporů. Její soužití s Mahlerem jako sinusoidu extatické lásky a souznění vedle souběžných propadů do depresí ze vztahu s géniem, který je uzavřený ve vlastním světě a bezohledně pohlcený pouze svou vlastní tvorbou.
Velký prostor je věnován také tehdejší obtížné pozici žen při cestě za naplňováním vlastního talentu - kontrastu, jakým je to ženám umožňováno, mezi starou Evropou a Amerikou.

Napsáno čtivě, pro toho, kdo se zajímá o umění, z příběhu vyskakuje spousta známých jmen ... ale stylem blíže spíš "románům pro ženy", takže nějaký hluboký psychologicko-společenský ponor (a odpověď na to proč byla Alma takovou femme fatale uměleckých kruhů své doby) tak úplně nečekejte ... a přestože román končí Mahlerovou smrtí (a na mého oblíbence F.Werfla nedošlo), něco jsem se dozvěděla a edukativní podnět doma vyštrachat a pustit Mahlerovy symfonie rovněž připisuji knize k dobru:)

Fleuris
28.05.2019 5 z 5

Historický román vykresluje Almu Mahlerovou jako neobyčejnou krásnou bytost, velmi čtivé, chvílemi jsem měla pocit, že vztah mezi Almou a Gustavem Mahlerem je víc jak na houpačce, stejně rozporuplně na mě působí i zpovídaní dvou ženských duší uvnitř Almy samotné.

Lucka.Uhli
30.04.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla téměř na jeden nádech. Nadchla mě a zařadila bych ji i mezi nejlepší knihy, co jsem kdy četla. Silný a krásně napsaný příběh o hudbě a lásce.

kytarka
05.03.2019 5 z 5

Knihu jsem si pořídila na základě krásné obálky, ta mě tak v knihkupectví oslovila, že jsem ji musela mít. O příběhu jsem nic netušila, jen že to je nějaký román. Teď po přečtení mohu napsat, že to není jen tak ledajaký román. Je to román podle skutečné události, inspirovaný ženou Almou Mahler, která žila na přelomu 19. a 20. století. Za mě je to velmi čtivý hustorický román, který vám vykreslí tehdejší dobu. To jak to ženy absolutně neměly lehké. Je až neuvěřitelné jak se za těch sto let změnilo myšlení a chování lidí. V některých případech buďme rády, my ženy, že se mnohé změnilo. Velmi příjemná kniha, která stojí za povšimnutí.

Bobina74
23.02.2019 4 z 5

Krásný román o málo známé manželce Gustava Mahlera. Moc jsem si to užívala, napsáno románovou formou, takže určitě velmi čtivé. Za mě velká spokojenost.

horkosladka
23.02.2019 5 z 5

"...Byla tu jen s dětmi a služebnou, zatímco Gustav zůstal ve Vídni, kde měl dirigovat koncert na počest státní návštěvy perského šáha. Ale ani v této vzácné chvíli samoty, s pohledem upřeným na nebe a pak na jezero, jemuž už tmavly hřbety vlnek, neviděla nic než svého muže. A neslyšela nic než jeho hlas. Jeho hudbu. Jak se to stalo, že ovládl celou mou existenci, že ji ovládá dokonce i teď, když je pryč a už několik dní mi ani nenapsal? Žiju jen pro něj. Jako bych už vůbec nebyla samostatnou bytostí..."

Román o sebehledání a rozporech Almy Mahlerové, která se vdala za génia Gustava, kterého milovala a podporovala, ale zároveň se toužila vymanit z jeho stínu a být skladatelkou, svobodnou ženou. Alma se vzdá romantické lásky a skládání hudby, aby se stala oddanou a poslušnou manželkou a matkou. Přesto v ní stále hlodá hlas lilith, nespoutané vášnivé ženy, která chce žít svůj vlastní život. Skvěle napsaná kniha popisující období secese, vídeňské prostředí, umělce, opery... Příběh, který vás pohltí.

iška
27.01.2019 4 z 5

Mám ráda životopisné romány a tento mě opět potěšil. Alma Mahlerová byla rozhodně zajímavá žena, stejně jako všichni její muži i prostředí ve kterém żila.

piliticek
15.01.2019 4 z 5

Moc hezká kniha, hvězdičku ubírám za četné tiskové chyby a do očí mě uhodila i jedna pravopisná. Je škoda, že nekvalitní korekce potom knize uškodí.
Jinak uceritelne postavy i příběh, hltala jsem Almin osud a velmi chápala, proč se chovala tak, jak se chovala.

petaSk
15.01.2019 4 z 5

Extáze: Román o Almě Mahlerové je o hudbě, Vídni, přepychu opery, upjatosti secesní doby přelomu 19. a 20. století, kdy odhalené kotníky působily jako obscénnost.

Román zachycuje 11 let Almina života, od jejího mládí, kdy byla plná ideálů a touhy vydat vlastní hudbu až do konce jejího manželství s Gustavem Mahlerem. Šťastné začátky plné horkých citů jsou pokřiveny přísností a egoismem o 20 let staršího manžela, smrtí dítěte, potraty a nutnosti zapudit vlastní ambice. Integrita Almy Mahlerová se rozkládá.

Lidka
02.01.2019 5 z 5

Příběh Almy Mahlerové, nadané mladé umělkyni, múze, krásné ženě, která jako mladičká se vášnivě zamiluje do mnohem staršího hudebního génia Gustava Mahlera a prožije s ním život ne zrovna jednoduchý, neboť po jeho boku se musí vzdát své tvorby, Mahler si to nepřeje. Zažívá těžké životní peripetie , ztráty a zklamání, přesto mu stojí po boku až do jeho smrti.
P.S. Škoda, že kniha končí v době, kdy Mahler umírá, neboť její další život je v dalším životním období velmi pestrý , byla manželkou a milenkou dalších umělců. Ta kniha mne donutila otevřít Wikipedii, a takové knihy mne vždycky osloví, protože mne obohatí a rozšíří obzory. Doporučuji k přečtení, asi osloví spíše čtenářky.

vanellopka8676
22.11.2018 5 z 5

Četla jsem ji jedním dechem. Natolik mě Alma zaujala, že se chystám na její životopis. Nemile mě ale překvapil konec knihy hned po smrti Almy prvního manžela, Gustava. Čekala jsem, že se kniha bude věnovat jejímu osudu po delší dobu.

Áňa 998
13.11.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, čtivá a plná hudby. Zamilovala jsem si příběh Almy Mahlerové.