EXOToulky světem : 30 let zážitků ze 100 zemí

EXOToulky světem : 30 let zážitků ze 100 zemí https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482557/bmid_exotoulky-svetem-30-let-zazitku-ze--hLC-482557.jpg 4 100 31

Vydejte se s autorem na výstřední putování světem, během něhož poznáte, jaké to je ztroskotat s dřevěnou bárkou u somálských hranic, pašovat ploštice z Karibiku, chytit horečku dengue, stát se miliardářem v Německu, očkovat psy proti vzteklině v Keni, zažít žahnutí nejjedovatější medúzou světa čtyřhrankou smrtelnou, stopnout si vlak či bangladéšské komando před zásahem, zavítat na ostrovy afrických narkobaronů, ošálit alžírského velvyslance, skončit v karanténě s neznámým infekčním onemocněním, rozhodnout o nouzovém přistání transatlantického letu a mnoho dalšího. Julius Lukeš podává své divoké zážitky z poloviny zeměkoule vtipně i syrově, nekorektně i odlehčeně. Snaží se nahlédnout pod pokličku národům, krajinám a historických souvislostem. Zkrátka porozumět. Ne vždy se mu to daří. Občas mu při tom jde i o krk. Přežít naštěstí zvládá pokaždé.... celý text

Han-nah
22.02.2022 5 z 5

Krásný obal , hezky, obyčejnými slovy napsaná kniha, která je doplněna krásnými ilustracemi a barevně zvýrazněnými pasážemi, které jsou důležitými informacemi u dané země, o které píše. A tento dobrodruh jich projel opravdu hodně. Nasbíral spoustu zážitků, prožil dobrodružství.
Pro mě je zajímavé srovnání s cestopisem z 60tých let od Zikmunda a Hanzelky.
Je u všech touha po poznávání, dobrodružství a hlavně pro nás čtenáře rada, kterou ne všichni cestovatelé, ale i turisté dodržují.
- V cizí zemi se chovat dle jejich tradic, i když se nám něco nelíbí. Oni tam žijí, my jsme tam jenom hosté.
Jsem ráda za všechny zážitky, se kterými se s námi tito cestovatelé podělí.

SilviiM
13.01.2022 5 z 5

Krátké a výstižné. Velmi dobře napsaný cestopis, který by si měl přečíst každý, kdo chce cestovat i kdo cestovat nechce. :) Ke spoustě zemí mě to donutilo vyhledat si další informace. Za mě hodně podařený cestopis.

RadaSvo
19.12.2021 5 z 5

Cestovatelských knih jsou v posledních letech plné police knihkupectví a EXOToulky SVĚTEM rozhodně patří mezi ty, které byste neměli minout. Emoce se vám při čtení budou střídat jako na horské dráze, chvíli se budete nahlas smát vychytávkám a nápadům autora, který díky bohatým cestovatelským zkušenostem od raného dětství zažil mnohé, a tak ví, jak si poradit i v situacích, které by řadu z nás nepříjemně zaskočily, a za okamžik už budete trnout strachy a s napětím přeskakovat řádky, jak se vše vyvrbí a jak na první pohled neřešitelná anabáze dopadne. Přeskakovat řádky by ale byla velká škoda, protože knížka je neskutečně nabitá informacemi, radami a postřehy, ze kterých pak můžete čerpat při svých vlastních cestách.
Julius Lukeš umí zaujmout, nebojí se sdílet i špatné zážitky, jeho knížka vás pobaví i poučí. Bonusem navíc jsou originální ilustrace Kristiny Šaumanové, nad kterými můžete spřádat vlastní sny a plánovat, kam vyrazíte za dobrodružstvím...

Mörkö
18.12.2021 5 z 5

Skvělá kniha, rozhodně doporučuji. U každé kapitoly jsem byl po přečtení prvních vět okamžitě vtažen přímo do příběhu. Autor svá dobrodružství vypráví neuvěřitelně pestře, zábavně a dynamicky, popisuje spoustu podrobných detailů a zároveň nechává prostor čtenářovo představivosti. Ze stránek sálá horký pouštní vítr, tropické monzunové deště, je z nich cítit vůně exotických jídel i hemžení otravných komárů. Pro mě měla knížka jednoznačné poselství - neseď doma na zadku a vyraž do světa, to co tam zažiješ se ti nebude vždycky líbit, ale nikdy toho nebudeš litovat.

uzivatel3654
17.12.2021 5 z 5

Kniha, která vás může od cestování odradit, ale ty neskutečné příběhy vás spíš nalákají :)
A k tomu ty úžasné ilustrace, je radost tuto knihu držet v ruce.

KristynaM0
17.12.2021 5 z 5

Skvělá knížka, která Vám dá možnost procestovat svět z pohodlí domova. Našla jsem v ní hodně inspirace kam se vydat a také hodně užitečných informací na co si dát pozor. A ty ilustrace jsou prostě boží.

Martin38987
17.12.2021 5 z 5

Kniha mne zaujala už svojí nevšední obálkou. Po velmi pozitivní předmluvě Marka Orko Váchy, kterého si nesmírně vážím, jsem se bál, že budu mít přehnané očekávání. Nicméně toto se nestalo a já hltal každou stránku a přemlouval své oči, aby ještě chvíli vydrželi, když jsem po půlnoci upadal postupně do spánku. Neváhal jsem a knihu jsem pořídil rodičům a některým přátelům, jako Vánoční dárek. Těším se, až budeme probírat, které ze ztřeštěných dobrodružství se jim líbilo nejvíce.

andrea7028
29.11.2021 5 z 5

… musim jeste doplnit … knizka je doplnena digihrou pres QR kody. Urcite si stahnete aplikaci a zahrajte si ji. Je to zabavne a doplni vam to dobrodruzne pribehy z knizky. Super napad.

andrea7028
29.11.2021 5 z 5

Knizku jsem si koupila na cestu do letadla, ktera se mi ale bohuzel zrusila. Knihu jsem tak cetla v metru cestou do prace a hned na poprve jsem prejela svou stanici, jak jsem byla zaujata a smala se popisu cesty autobusem v Indonesii. To same jsem totiz prozila v Indii. Skoda, ze se knizka cte tak rychle. Na nektere cesty bych odvahu nemela, takze jsem rada, ze jsem je mohla prozit alespon takto a ostatnimi se inspirovat. Moc doprucuji.

jan.pisa
26.11.2021 5 z 5

Každý z nás jistě rád cestuje a poznává místa blízkých i dalekých krajin naší úžasné planety, ale pravděpodobně málokdo cestuje za poznáním tak surově a živelně jako autor téhle knihy. Jeho nevšední zážitky vyvolávají při čtení směs mnoha ruzných pocitů - od úžasu, radosti, strachu, lehkosti bytí, soucitu, překvapení a v neposlední řadě také nepopsatelného vzrušení. Navíc je vše co popsané natolik autenticky, že Vás od opravdového prožití těchto neskutečných příběhů dělí jen tenká vrstva jednotlivých stránek. Příběhy jsou mimo jiné doplněny o velmi netradiční a precizně zpracované ilustrace, které knize velmi přidávají na atraktivitě :)

PrincaListicka
25.11.2021 5 z 5

Už při prvním doteku jsem věděla, že EXOToulky budou něco speciálního. Povrch obálky mi ihned evokoval povrch cestovního pasu. Po otevření jako první spatříte krásnou mapu světa, která je, stejně jako všechny ostatní ilustrace v knize, vytvořena technikou linorytu doprovázeného akvarelem.

Zkraje jsem si myslela, že půjde o klasický cestopis, kde bude autor popisovat svou cestu z bodu A do bodu B v různých zemích světa, jak podtitul knihy napovídá. Jak jsem se spletla!
Pan Lukeš měl to štěstí, které by si jistě přála mít spousta z nás - narodil se totiž do cestovatelské rodiny. Už od útlého dětství tak měl šanci poznávat svět, navštěvovat ta nejroztodivnější místa na naší planetě a prožívat dobrodružství, která často hraničí až s šílenstvím. :)

Tahle kniha není obyčejným cestopisem. Je totiž výběrem toho úplně nejlepšího, nejzajímavějšího, nejnebezpečnějšího, nejděsivějšího a nejvtipnějšího, co autor za 30 let svého života zažil.
Celá kniha je rozdělena do 6 sekcí podle tipů zážitků.
Nevěřili byste, kolikrát autor balancoval na hraně života a smrti. Kolikrát mu hrozilo nebezpečí. Co všechno dokázal sníst. Na jakých bizarních místech se ocitl. Jaké zvláštní lidi potkal.

Vzhledem k tomu, že se jedná skutečně o výběr toho nejlepšího, čtenář prakticky nemá šanci se nudit. Jedno dobrodružství stíhá druhé, někdy Julius cestuje sám, někdy s rodiči, někdy s přáteli. Každá kapitola je označena názvy států, ve kterých se příhoda odehrála a skoro v každé kapitole na nás také čeká zajímavý zeměpisný či politický fakt, který zase o kousek rozšíří naše čtenářské obzory.

Dozvídáme se například jak autor bojoval o život po střetu s nejjedovatější medúzou na světě, jak se probudil s obří kocovinou na japonském chodníku, jak vyrazil pitvat ploštice na Kubu nebo jak se z něj z hodiny na hodinu stal milionář. (A pak zase z hodiny na hodinu obyčejný člověk.) Opravdu mě potěšilo, že se jedná převážně o zážitky ze zemí mimo Evropskou unii, jelikož exotika mě vždy lákala a mohla jsem se do ní zatím podívat alespoň skrze stránky téhle knihy.

Styl psaní je velice příjemný, není vulgární a přesto je vtipný. Autor čtenáře nikam netlačí, jen nenuceným způsobem předává své historky, které jsou psané krásným, květnatým jazykem. A ať už se potácí od jednoho průšvihu k druhému nebo bojuje o holý život, zachovává neuvěřitelně pozitivní náboj, který protkává celou knihu.

Poslední třešničkou na "dortu" je 14 úkolů, které čtenáři v průběhu čtení mohou prostřednictvím mobilní aplikace řešit a sbírat za ně body.

Z této knihy se pro mne opravdu stala srdeční záležitost a jedná se o jednu z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. Nemohu jinak než všem ze srdce doporučit!

Autorovy knížky

Julius Lukeš