Exorcismus mé nejlepší kamarádky

Exorcismus mé nejlepší kamarádky https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379466/bmid_exorcismus-me-nejlepsi-kamaradky-okM-379466.jpg 3 89 30

Přátelství Abby a Gretchen započalo v den oslavy Abbyiných desátých narozenin a v nerozlučném duchu vztahu, jaký mohou mít jen nejlepší kamarádky, pokračovalo až na střední školu. Abby a Gretchen sice nepocházely ze stejných poměrů, ale jejich zvláštní pouto a veliká vzájemná blízkost tím nikdy neutrpěly – vždy byly jedna druhé oporou, dokázaly se bláznivě bavit, vymýšlet ztřeštěnosti, chodit na dlouhé noční procházky či později jezdit na projížďky v Abbyině starém, rozvrzaném autě. Abby a Gretchen byly kamarádky na život a na smrt... Až do oné osudné noci rok před maturitou, kdy se s Gretchen stalo něco podivného, si obě dívky myslely, že jejich přátelství nemůže nic ohrozit. Když se Gretchen ztratí v lese, zažívají Abby a další dvě spolužačky při jejím celonočním hledání muka – co když už ji nenajdou živou? Gretchen se nakonec objeví – trochu otřesená, ale na první pohled v pořádku. Něco se jí ale té noci stalo a Gretchen už není tou dívkou, co dřív, tedy... ne tak úplně. Grady Hendrix zasadil svůj příběh o velkém přátelství dvou středoškolaček do malého klidného amerického městečka na přelomu let 1988 a 1989. Pro dnešního čtenáře je možná doba, v níž hlavní hrdinové nemají internet ani mobil až nepředstavitelná, ale právě ukotvení do konce osmdesátých let dodává celému příběhu na ještě silnější atmosféře. Zapojení temných sil, o nichž až do samého konce vlastně nevíme, jestli jsou či nejsou skutečné, jen podtrhuje Hendrixovy skvělé vypravěčské schopnosti a mistrně vystavěný příběh stojící na síle a obětavosti pravého přátelství.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Jota

My Best Friend’s Exorcism , 2016

Bílá paní
28.11.2018 1 z 5

Tak tohle byl průšvih téměř od začátku až do konce. Přehlídka všech klišé (ono v tomhle tématu je asi dost těžké se jim vyhnout, ale měla jsem naději, že se to autorovi povede), které se při slově exorcismus vybaví i naprostému laikovi, a i přes občas poměrně grafické scény kniha v konečném důsledku vyznívá téměř infantilně. Autorovi jsem nevěřila téměř nic, od démona promlouvajícího němčinou a “nějakým jazykem, který byl určitě starší” (tipuju aramejštinu) k obligátnímu “kdo-je-tady-vlastně-opravdový-ďábel-a-děje-se-to-vůbec”, a už vůbec ne ten ničivě deziluzivní a zoufale patetický konec, který čeká všechny maloměstské paničky, a který byl pomalu jak z červené knihovny, která se chce tvářit jako bildungsroman.
Vyzdvihuju akorát postavy, které jsou uvěřitelně a stejnou měrou dojemné a otravné (nebo dojemně otravné/otravně dojemné), a za které dávám tomuhle přešlapu aspoň tu jednu *.

Anet_410
20.11.2018 4 z 5

Kniha mě bavila, byla čtivá, napínavá akorát jsem očekávala že bude třeba trochu víc děsivá. Krom toho mi taky konec přišel takový dětinský. Ale jinak dobré takže 4*

Erlif
15.10.2018 4 z 5

Kniha je rozhodně psaná velmi čtivě, místy opravdu děsivě :-) Jako mladší, bych si ji samozřejmě vychutnala víc, takhle mi část vymítání přišla velmi úsměvná, ale chápu, že chtěl tím autor říct, že kamarádství je nade vše.

Illaa
14.10.2018 odpad!

Ze začátku jsem si myslela, že ohodnotím alespoň několika hvězdičkami, postupně se ale mé kladné dojmy z knihy vytrácely. Lehké strašidelné momenty byly zajímavé, samotné vymítání ďábla na konci knihy bylo tragicky dětinské a trapné. Knihu bych zařadila opravdu do kategorie young adult, pro dospělého to bylo spíše směšné.

milunka21
19.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavá až do konce. Rozhodně doporučuji, já ji přečetla jedním dechem.

bookcase
16.08.2018 5 z 5

Skvělé! Mělo to atmosféru takových teenagerských filmů, zároveň mi to připomínalo Stopy hrůzy, ale ve finále z toho byl krásný příběh o přátelství, které nepřemůže ani ďábel. Velké plus za grafické zpracování knihy, takové "serepetičky" v románech můžu.

veronika0382
14.08.2018 5 z 5

Úžasný příběh neobyčejně silného, opravdového přátelství, je to román o temných silách, obětavosti, plný nadpřirozena, exorcismu... více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Ceeca
02.08.2018 4 z 5

Kniha mě mile překvapila, četla jsem ji jedním dechem. Nejdřív jsem si říkala, že to bude hloupost a zase vyhozené peníze, ale postupně mě děj knížky dostal a zatahoval a chtěla jsem vědět co se s G.teda stalo... jestli opravdu posednutí. Za mě dobrá kniha čtivá, nápaditá, bavila mě.

wendy088
31.07.2018 5 z 5

Kniha začíná vyprávěním o tom, jak se Abby a Gretchen stali nejlepšími kamarádkami během oslavy Abbyiných desátých narozenin. Abby tenkrát byla nepříliš oblíbená chudá dívka žijící se svými konzervativními republikánskými rodiči. Jejich přátelství v průběhu let graduje a dívky se stávají nerozlučnými přítelkyněmi, i když jsou z úplně rozdílných světů. Téma přátelství pokračuje až do konce příběhu, kdy nastává skok o mnoho let později. Vztahy mezi jednotlivými hrdiny jsou skvěle popsané a dokázala jsem se do těchto postav jednoduše vcítit. I když nadpřirozeno většinou nebývá v knihách, které si vybírám ke čtení, tady se mi to líbilo. Pokud se vám líbí hororové prvky smíchané s trochou nadpřirozena, nostalgií a příběhem o pravém přátelství a neskutečném odhodlání, rozhodně si nenechte tuto knihu nechat ujít.

Více z recenze zde: http://welikedo.blogspot.com/2018/07/exorcismus-me-nejlepsi-kamaradky.html

banánovépyré
24.07.2018 5 z 5

Příběh velkého přátelství zasazený do 80. let, doby bez mobilu a internetu. Příběh Abby a Gretchen, dvou dívek ze dvou různých světů, které si k sobě ale vždycky najdou cestu... Grady Hendrix píše lehce a velmi čtivě, dokáže skvěle vykreslit atmosféru i vztahy mezi jednotlivými hrdiny, velmi dobře pracuje také s tématem exorcismu a démonismu. Je to skvělá knížka a rozhodně byste ji měli pořídit sobě i své nejlepší kamarádce, stoprocentně se nebudete nudit.

zfilmováno 80. léta 20. století exorcismus horory kamarádky Jižní Karolína

Grady Hendrix