Exodus podle Mosadu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Počátkem 80. let se na opuštěném pobřeží Rudého moře v Súdánu otevřelo luxusní turistické letovisko. Lákalo potápěče a návštěvníky z celého světa. Nikdo z rekreantů ovšem netušil, že zdejší personál tvoří špioni pracující pro Mosad, izraelskou tajnou službu. Přes den se věnovali hostům, v noci pracovali na gigantické a nebezpečné tajné operaci, která trvala několik let. Díky ní se povedlo zachránit tisíce etiopských Židů, kteří uprchli před válkou a zůstali trčet v nepřátelské muslimské zemi. Příběh vypráví Gad Šimron, novinář, ale především sám agent Mosadu a přímý účastník tajné akce z falešného potápěčského resortu. Nervy drásající skutečné drama líčí napínavým stylem, ale nešetří ani ironií a popisem civilizačního střetu, který Izraelci v Africe zažívali. Příběh obživl nedávno díky filmové společnosti Netflix, která podle něj natočila film „Red Sea Diving Resort“, který režíroval a napsal Gideo Raff, spolutvůrce seriálu Homeland a tvůrce izraelského seriálu Hatufim....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449987/big_exodus-podle-mosadu-Fhj-449987.jpg 4.712
Žánr:
Literatura faktu, Thrillery

Vydáno: , Zeď
Originální název:

Mossad Exodus


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Exodus podle Mosadu

AlenaF
21. ledna

Psáno s nadhledem, vtipem. Výborná kniha!

laepus
25.10.2020

Musím naplno. Už jen z důvodu samotného obsahu knihy. Z důvodu morálního hlediska, kdy si my tady na západě ukájíme svědomí podporou všech možných charitativních sdružení, pořádání rockových velekoncertů, sbírání plastových víček atp. a pak si sami namluvíme, že vlastně víc udělat nemůžeme; že to stačí. Hovno! To je právě to, co odlišuje Mosad od ostatních zpravodajských služeb - ta ochota riskovat obrovské finanční i lidské náklady na záchranu často byť jen jediného lidského (židovského) života. A další klišé - ty nejzajímavější příběhy píše život sám. Málokterá kniha toto rčení naplňuje vrchovatěji než právě tato.
A co se týká literární stránky knihy - jen úplně pár prvních stránek se čtenář začítá do knihy, pak už to jede - chvíli je to cestopis, chvíli průvodce, chvíli historický konkurs, chvíli špionážní román, chvíli thriller, chvíli dojemný příběh. A navíc neustále vše překryto dostatečným nadhledem s lehkým vtipem, se kterým autor, přímý účastník súdánských operací, vše popisuje.
Co mě ale dostalo úplně nejvíc (lehoučký spoilerek!) byla poslední kapitola popisující strádání etiopských Židů po návratu do Izraele. Jakoby už kurva nestačilo to, co zažili v Africe. Líbí se mi, že autor se nebojí střílet i do vlastních řad.