Evropský systém: Občanský hněv a evropský mír

Evropský systém: Občanský hněv a evropský mír https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207779/bmid_evropsky-system-obcansky-hnev-a-evr-acj-207779.jpg 5 7 2

Esej o krizi kultury v evropském hlavním městě, o vztahu národních států a centrálních orgánů Unie a fungování demokratických principů. Autor měl původně v úmyslu napsat román o Evropě, prózu v duchu dekadentních pocitů typu "Evropa ve světle zapadajícího slunce", jehož protagonistou se měl stát úředník Komise. Pobýval řadu měsíců v Bruselu a studoval prostředí, navštěvoval instituce a jejich pracovníky. Během této "praxe" byl nucen v mnohém přehodnotit běžně panující i své vlastní názory na "bruselskou byrokracii", na nejrůznější klišé a předsudky o nedemokratickém a byrokratickém labyrintu v institucích EU. A zajímal se, jak tyto úřady - Rada, Komise a Parlament - skutečně pracují. Nehájí bruselský "superstát": je kritikem z pozic zastánce regionální samosprávy. Region definovaný krajem, historií, dialektem a zděděnými zvyky je podle Menasseho skutečným domovem občana. Obyvatel určitého regionu může cítit větší blízkost k sousedovi hned za (státními) hranicemi než k příslušníku téhož státu (národa) stovky kilometrů daleko. Kniha je pronikavým kritickým pohledem na Evropskou unii a úvahou o její budoucnosti.... celý text

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Novela bohemica

Der Europäische Landbote: Die Wut der Bürger und der Friede Europas , 2012

meadow
22.06.2019 5 z 5

Doporučuji těm, kteří chtějí o Evropské unii vědět něco dříve, než ji začnou kritizovat. Asi pro nás to nejpodstatnější v souvislosti s Evropskou unií dal autor do nadpisu.

raidmnoid
08.02.2018 5 z 5

Kniha není pro osoby zavrhující bližší integraci EU, ale i tak, pokud jste otevřená mysl, je vhodné si ji přečíst. Našel jsem zde ideje stojící za vznikem EU, ale i popis současného ochrnutí EU. Doporučuji.

Evropská unie politika politologické eseje

Robert Menasse
rakouská, 1954