Etudy dětské a nedětské

Etudy dětské a nedětské

Drobné vtipné povídky o příhodách, hrách a rozhovorech s "človíčkem", pětiletým synkem autorovým, byly nejprve uveřejňovány v literárních novinách a převzaty pak některými zahraničními časopisy. Aškenazy je vybral, stylisticky vytříbil a seřadil v tuto knížku, doplněnou 5 preludii, v nichž vypráví "človíčkovi", co bylo, než se narodil. V Etudách je zachycen portrét vnímavého a přemýšlivého dítěte, upřímně naivního, toužícího přijít všemu na kloub, napodobujícího ve všem počínání dospělých.

Je zde propojen svět dětí se světem dospělých. Kniha se dělí na dvě části:
PĚT MALÝCH PRELUDIÍ a DĚTSKÉ ETUDY
V pěti malých preludiích je nevšedně zachycen zrod autorova syna.
Dětské etudy popisují rozdíly vnímání dětí a dospělých.

Divadlo
Rodiče jdou na divadelní představení "Lakomec" a malého příjde hlídat slečna. Mezitím, co jsou rodiče v divadle, děti si na divadlo samy hrají a podle svého ztvární příběh Lakomce.

Jak jsme hledali štěstí
Otec se snaží synovi vysvětlit, co to to štěstí vlastně je.

Kniha stížností čili Játra
Probíhá debata na téma, proč syn játra jíst musí a otec ne. Chlapec je přesvědčován, že je to ve prospěch jeho zdraví. Syn rezignuje a játra jí.

Vltava
Rodiče společně poslouchají v rozhlase Smetanovu Vltavu a rozebírají si hudební dílo. Najednou se vypne proud a chlapec i nadále nutí tatínka, aby mu řekl, jak ta Vltava teče dál a co se s ní stane.

Zlatá studna
Na návštěvu příjde Stáza a vezme rodiče ke Zlaté studni. Malý v domnění, že se jedná o opravdovou zlatou studnu, vyráží s rodiči a se Stázou ven. Je velmi zklamán, když zjistí, že se jedná o název putiky.
méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1176/detske-etudy-1176.jpg 4.418
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

kuruteku

Trochu mi dělalo problém se vůbec začíst. Tohle totiž je literatura a vyžaduje celého čtenáře. Jeho pozornost, jeho rozum. A opatrně s tímto lékem. Po troškách!

Terry11
29.05.2014

Krátké i delší, humorné i závažné, dojemné i veselé, pokaždé napsané nádherným osobitým způsobem. Aškenazyho jsem objevila díky (ó, velké díky) profesorce čj na gymnáziu. Přečetla nám totiž povídku Vajíčko. Dojala nás všechny, i Matěje, který přečetl v životě jen Pravidla silničního provozu. Byla tak laskavá, tak filosofická, tak vypointovaná! A přitom tak krátká. Mistr zkratek, ten pan Aškenázy.

růža
06.11.2012

Kniha, která mne potěšila. Tohoto autora jsem objevil díky panu Horníčkovi. A patří mezi mé oblíbené.

MarCCela

Má srdcová záležitost! Vyvolává vzpomínky na dětství. Musím dát stovku, nelze jinak.