Enola Gay

Napínavá, podrobná a živě vylíčená historie přípravy mužů schopných dopravit a svrhnout na Hirošimu a Nagasaki atomové pumy. Enola Gay se jmenovala matka velitele bombardéru plukovníka Paula Tibbetse, který podle ní pojmenoval svůj letoun určený k této přísně utajované akci. Nejschopnějším pilotům a členům bombardovacích posádek – odvážlivcům navyklým nazývat věci pravými jmény – bylo sděleno, že byli vybráni ke zvláštnímu poslání, které může skoncovat s válkou. A neměli se ptát, o jakou práci jde…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5632/enola-gay-l59-5632.jpg 4.629
Literatura světová, Válečné, Historie
Vydáno, Oldag

Enola Gay, 1977

Kniha Enola Gay

makacek

Misty na me moc popisne, ale presto, ze je to vlastne obycejny popis udalosti, je to prekvapive ctive. Kdo je o toto tema aspon trochu zajima tak doporucuji.

hnatlubo
01.02.2019

Strhující popis historických událostí, čte se opravdu dobře.

Janadvorackova
17.11.2018

Čekala bych nic neříkající sled faktů. Přitom o literatuře faktu by se tak přemýšlet nemělo. Nevím, kde se to bere, že cokoli podobného působí jako výklad nenáviděné učitelky.

Knihu jsem slyšela a vůbec jsem se nenudila.
Události týkající se projektu Manhattan vyprávějí příběhy z obou stran - z americké, i japonské, včetně konkrétních osobních, mnohdy, když sled událostí zavedl do Hirošimy lidi, kteří by se tam jinak neocitli, i poměrně smolných.

ddkk
13.07.2018

Doporučuji nejen fandů válečné a letecké historie. Tohle by měla být povinná literatura. Otřesné a přitom bohužel pravdivé.

Atanone
19.06.2017

Málokdy u knih pláču. U téhle jsem se kromě toho i styděla. Za lidstvo jako takové a za to,že lidé odjakživa věnovali daleko víc energie tomu,jak o život připravit,než tomu,jak ho zachránit,za sebe,že jsem součást toho lidstva..
Zlatý středověk-tam alespoň králové a generálové riskovali stejně jako vojáci a v mnoha případech to odnesli s nimi. Dnes se hlavouni schovají v bunkrech-protože přece je důležité,aby ti nejlepší přežili a svět je pro ně jen jakási šachovnice.
Slyšela jsem v kterémsi dokumentu názor nějakého vysokého pána z USA,že kdyby nenasadili atomovku,Japonci by se prostě nevzdali,protože taková je jejich mentalita. Ovšem omlouvat něco tak strašného je stejně směšné,jako omlouvat nasazení strojních pušek proti domorodcům s oštěpy a luky. Je to fakt bomba zabít jedním vrzem tolik tisíc lidí a ozářením ovlivnit další generace.Mít takovou legální pokusnou laboratoř..Nějaké dohody o civilním obyvatelstvu? K čemu?

Na rozdíl od komentáře přede mnou,mi detailnější popisy vůbec nechyběly,naopak jistá suchopárnost knihy mně osobně přišla daleko děsivější. Tak to totiž asi bylo. jedni pro tu hrůzu neměli slov a druzí ji vyjadřovali v číslech.
Měla jsem problém knihu dočíst, ne proto,že bych k ní měla výhrady. Ale proto,co říká.Nebudu ji už nikdy číst. Jsem ráda,že jsem ji četla.
Připomíná mi knížečku,kterou jsem kdysi měla vypůjčenou-jmenovala se Zvony z Nagasaki..dívala jsem se po ní ledaskde,ale nenašla..

GliderMan
08.05.2017

Myslel jsem si, že tato kniha bude jen nudné čtení s mraky historických dat, ale mýlil jsem se. Kniha je velice čtivá a přečetl jsem jí jedním dechem. Popisuje přípravy pilotů na svržení první atomové pumy na Hirošimu. Neomezuje se jen na americkou stranu, ale popisuje i japonskou stranu, včetně konkrétních lidských osudů. I když víte, jak to "dopadne", poslední část s náletem je opravdu napínavá. Jediné, co mi chybělo, byl delší popis následků výbuchu a náletu na Nagasaki byla již věnována jen jedna stránka. Jako filmový doplněk po přečtení knihy doporučuji dokument Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie http://www.csfd.cz/film/45621-trinity-and-beyond-the-atomic-bomb-movie

pavel80
07.12.2016

Napřed jsem si myslel, že půjde o další nudnou literaturu faktu odtažitého, učebnicového, typu, ale rychle jsem byl vyveden z omylu. Velmi detailně a čtivě zpracovaný popis amerického programu Silverplate - dosud (naštěstí) jediného operačního použití atomové pumy, kniha rychle vtáhne do děje, zejména závěrečné kapitoly jsou opravdu napínavé a četl jsem je jedním dechem. Fandům vojenské historie a letectví rozhodně doporučuji.

svickop
25.03.2015

Něco málo o vývoji atomové bomby, jinak zbytek o výběru a hlavně o výcviku posádky pro její shoz a shoz samotný, ale v žádném případě to není nudné čtení. Naopak! Kniha je velice čtivá a poskytuje i spoustu detailních informací.