Enneagram. Devět tváří duše

Spolu s vyčerpávajícím přehledem se vám dostává do rukou cenný klíč k pochopení sebe i druhých. Eneagram současně s poznáním zákonitostí v lidském chování, mechanismů určující náš osud, odkrývá nové pohledy na možnosti změny a osvobození se od tlaku předurčenosti. Konfrontuje nás s navyklými způsoby a normami, podle nichž – většinou nevědomě – žijeme, a vyzývá nás k jejich překonání a vykročení do rozměru svobody. Umožňuje nám pohlédnout do očí skutečnému dilema a probudit naší pravou postatu. Poznání eneagramu, jež tato niha přínáší, může změnit váš život. Eneargam, víc než dva tisíce let starý dynamický systém, popisuje devět typů osobnosti, devět charakterů. Po celá staletí byl používán duchovními mistry. Na sklonku středověku jej dále rozvinuli mudrci súfi, kteří jej nazvali „Boží tváří“. Gurdjieff jej popsal jako perpetum mobile a přirovnal k legendárnímu „kameni mudrců“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65094/enneagram-devet-tvari-duse-65094.jpg 4.434
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Synergie

Enneagramm: Die 9 Gesichter der Seele, 1989

Kniha Enneagram. Devět tváří duše

lidunka1
23.03.2020

knihyKeMne - jsou i knížky o eneeagramu bez náboženského podtextu.

knihyKeMne
22.03.2020

Zaujalo mě, že v církevních kruzích mají kněží takovouhle dříve tajnou pomůcku pro čtení duší, to jsem opravdu netušila. Není úplně příjemné vědět, že někdo vás má během chvíle přečteného; ale jak hlásá kniha, k tomuto účelu to nebylo myšleno, nýbrž k sebepoznání a sebezdokonalování.

Popsání jednotlivých typů lidských povah bylo zajímavé, vždy mě napadl někdo z okolí, kdo by popisu odpovídal. Nakonec se ale dozvíme, že vše není tak jednoduché a typy jsou provázané.

Zaujala mě též myšlenka energetického kruhu povah, kdy se po obvodu kruhu energie pozvolna proměňuje, a tak jednotlivé typy vlastně vycházejí jeden z druhého. Taktéž se mi líbí myšlenka (pokud je pravdivá), že tento systém nikdo nevynalezl, ale prostě vyplynul na základě pozorování. A že jednotlivé typy nejsou určeny nějakým vnějším faktorem (např. postavením planet), ale že si každý zvolí ten, který na něj pasuje.

Kniha je vytvořena kněžími, má proto silně náboženský podtext, což může někomu vadit. Pro seberozvoj by ale mohla být užitečná každému.

Aicha196
10.11.2019

Vyborna kniha, velice zajimava

lidunka1
04.09.2018

Pro mě je tato kniha objevem a velkou pomocí k sebepoznání.

RenataP
07.06.2018

Dostáváte zde dokonalý návod na lidskou duši, na sebe, na pochopení sebe i jiných, na pochopení souvislostí mezi chováním, naučeným chováním, povahou – a tím, co a jak prožíváme. A když si rozumíte, jste sebevědomí. Najdete v sobě vznešenost. A taky sílu. Najdete sebe. To své, to naučené – a jasné rozdíly mezi tím. Všechny knihy o enneagramu vám dají tento základ, ale každá z nich má trošku jiné pojetí.
Křesťanské pojetí se nedá přehlédnout, ale zase - kdo chce, začte se do těch částí, kdo ne... mohou jít mimo (ale i pro ateistu jsou k zamyšlení dobré)... ale ten základ o enneagramu tu je.

JanaDor
14.04.2018

Původním cílem enneagramu bylo pomoci lidem na cestě k Bohu. Jestli tímhle odradím ateisty, tak jim připomenu, že celá Evropa je budována na křesťanských základech. Vždyť desatero je všeobecným zákonem, jak se máme chovat. Dále tu máme vánoce, velikonoce – křesťanství nás obklopuje, i když to nevnímáme.
Jsem křesťan a moc dobře si uvědomují, jak někteří věřící, které znám jsou pokrytečtí. Kážou něco, co sami nedělají a to možná některé odrazuje, ale já vždy říkám, že je důležité, jak se chovám já. A k tomu být lepší, mi může pomoci i tato kniha, která je opravdu zajímavá a vím, že se k ní budu často vracet. Má v sobě mnoho moudrosti, pochopení a ukazuje směr, jak a co zlepšit. Také se dobře čte, není nudná a neuspává. Obsahuje mnoho zajímavých podnětů k zamyšlení. Doporučuji každému čtenáři, který chce na sobě pracovat.

rafi301
20.03.2018

Tato kniha mě bohužel zklamala tím, že je až příliš křesťanky zaměřena. Bohužel na obalu ani textu v internetovém obchodu u knihy, není žádné upozornění pro případného čtenáře, že je v této knize Enneagram aplikován na křesťanství. Vzhledem k tomu, že nemám rád dogmata a křesťanské fanatismy, tak jsem knihu vrátil. Zkoušel jsem knihu číst, ale na každé straně zmínky o vykoupení, hříchu a samé úryvky z Bible... Informace o jednotlivých typech osobnosti tam jsou, ale je to jen pro toho, kdo takové věci vyznává a má na to trpělivost.

Lesewurm
12.10.2017

K této knize mne před 15 lety přivedla jedna studentka psychologie, která tvrdila, že kdyby za celý první ročník studia přečetla jen tento titul, odnesla by si vše, co se během roku na fakultně musela naučit ze spousty jiné literatury.
Tehdy jsem knížku zakoupila, velmi pečlivě pročetla, opoznámkovala a mnoho si z ní vzala (netvrdím, že zcela nekriticky, ale pojetí knihy je celkem jasné a netřeba o něm polemizovat).
Jde především o to, že se opravdu ani v nejmenším nejedná o esoteriku, toto je čistá psychologie a obecně platná fakta o lidských povahách.
Výsledkem obeznámení se s obsahem knihy je, že se člověku začnou prokreslovat vztahy lidí okolo něj. Zejména mi přišly zajímavé konstelace mezi jednotlivými povahami - např. proč si některé povahy "lezou na nervy" a nedá se s tím mnoho dělat, jen se vědomě ovládat apod. Je dobré tyto věci znát třeba i při výběru životního partnera. Časem jsem si proto zajistila ještě i další zpracování od jiných autorů (např. Helen Palmer).
Nyní po letech, kdy opět řeším nárůst mezilidských vztahů v novém zaměstnání, se mi úplně mimovolně vybavují charakteristiky povah některých kolegů a vysvětluje se mi, jak moc jsme kolikrát oběťmi své povahy a že nemá cenu se některými věcmi trápit. Za mě by systém enneagramu měl být součástí všeobecného vzdělávání.