Elon Musk

Elon Musk https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254994/bmid_elon-musk-z0k-254994.jpg 5 655 127

Pokud v Silicon Valley hledali nový idol po Stevu Jobsovi, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi. Je nazýván vizionářem, těžkým workoholikem, i novodobým Iron Manem. Ashley Vance, píšící pro Bloomberg Business Week, přináší ve své nové biografii vyvážený pohled na život tohoto podnikatelského titána. Strávil desítky hodin se samotným Elonem Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil doposud nejobsáhlejší obraz inteligentního, odhodlaného muže na cestě za svými sny a vizemi. Kniha s názvem „Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ sestavuje mozaiku ze střípků dětství v Pretorii, prvních vydělaných milionů, party podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly tři hlavní motivy: čistá energie, internet a vesmír. Elon Musk zahájil podnikání rozjezdem firmy Zip2, po jejímž prodeji získal dostatečné prostředky na tvorbu platebního systému X.com, později přejmenovaného na PayPal. I tuto společnost se mu podařilo s obrovským ziskem prodat a nic mu nebránilo začít se věnovat srdeční záležitosti – vesmíru. Projekt SpaceX měl za cíl levněji než státní firmy dopravit náklad na oběžnou dráhu, což se po několika letech vývoje opravdu podařilo – dokonce získal kontrakt s NASA. Obyčejnému člověku by asi vesmírný projekt bohatě stačil, ne však Elonu Muskovi. Myšlenka na čistou energii a čistou planetu jej přivedla k založení společností Tesla a Solar City. Populární automobil Tesla je dnes snem nejenom ekologů, ale všech, kdo milují dokonalý design a nové technologie. Společnosti Solar City se také daří, i přes pokles zájmu o solární energie. Kniha se samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům... i to je zapsáno v životním příběhu tohoto inspirativního podnikatele. Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osídlovat vesmír a má v plánu přestěhovat se na Mars. Poté, co řidiči s nadšením jezdí v jeho automobilech na baterky, co jeho raketoplány přiváží náklady na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tato vize nejeví až tak nereálnou.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Jan Melvil

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future , 2015

Layyen
16.06.2018 5 z 5

Velmi zajímavej náhled na život , názory a vynálezy Elona...

chybinspirace
03.06.2018 5 z 5

Výborná kniha o tak trochu cholerikovi, vizionáři, workoholikovi, milujícím otci a snílkovi, který nám toho ještě hodně ukáže.

Fox83
21.04.2018 3 z 5

Zajímavé čtení o zajímavém člověku a věcí, které dokázal. Nicméně, když hodnotím knihu, tak jde spíše jen o popisnou, dokumentární knihu.

zuzana4587
27.03.2018 5 z 5

Mé obavy, že kniha na mě bude příliš odborná, vystřídalo okamžité nadšení. Kniha se čte sama, že záživná a ne málokrát mi spadla brada z toho, co všechno Musk dokáže. Začala jsem mu fandit ještě 100× více než před přečtením. Vypravěčský styl autora je úžasný, drobnou výtku ale najdu - kniha mohla být doplněna více komentáři samotného Elona. To však na mém hodnocení 5* nic nemění a už teď šetřím na Teslu!

adam5955
23.03.2018 5 z 5

Ctive, aktualni, velmi pusobive. Jsem dost zaujaty, nebot si myslim, ze Musk je opravdu genius, ale i kdybych nebyl, tu knihu bych cetl s chuti a zapalem. Velmi povedene!

xxtom
05.03.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl. Nejen, že je zajímavě a čtivě psaná, ale hlavně je o neskutečně zajímavém člověku. Pan Musk je opravdu někdo. Lidstvo by bylo už dávno dál mít víc takovýchto inovátorů. Klobouk dolů. Jedinou nevýhodou je, že kniha končí v roce 2015 a nepopisuje aktuální dění. Za to ale může čas a ne autor. Knihu určitě doporučuji k přečtení.

Burák
03.03.2018 4 z 5

Nezajímám se o aerokosmický průmysl, neberou mě elektromobily a vůbec nerozumím solární energetice, což jsou přesně ty oblasti kde Elon Musk působí a kde svou činností mění historii. Navíc nečtu ani moc biografie a o vynálezcích už vůbec ne.

Ale protože se jeho jméno začíná poslední dobou už i v mém okolí skloňovat čím dál častěji, a já věděla jen to, že je Musk považován za vizionáře typu Steava Jobse nebo Billa Gatese, udělala jsem výjimku a když se mi kniha (navíc velmi dobře hodnocená) dostala do ruky, přečetla jsem si ji.

A dobře jsem udělala. Navzdory tomu, že většina knihy se zabývá věcmi, které jsou mi opravdu VELMI vzdálené, je to velmi srozumitelně a čtivě napsané. Navíc oceňuju objektivitu a autentičnost, kterou z knihy vnímám.

Určitě doporučuju k přečtení.

buchio
26.02.2018 5 z 5

Prectena ceska i anglicka verze. Dokonale. Nejlepsi knizka poslednich let. Po Stevu Jobsovi dalsi velikan ktery meni svet a jeste od neho muzeme cekat spoustu revolucnich vynalezu.

Tazz1
22.02.2018 4 z 5

Ač nejsou biografie moje oblíbené téma, tuto jsem si přečetl. Zvláště teď poté co Musk odpálil své Tesla vozítko se Starmanem k Marsu. Četlo se to dobře a zajímavý pohled na tohoto vizionáře.

Ibram
20.02.2018 5 z 5

Moc dobrá kniha, která Muska vykresluje jak v pozitivním světle vizionáře a muže, který se snaží lidstvo posunout dál, tak i v negativním světle despotického šéfa, který je svého zaměstnance schopný pomalu vyhodit za slovní spojení "to nejde".
Ukazuje fungování jeho společností, které v dnešní době už zaměstnávají tisíce lidí, a čtenář se dozví i pár technických detailů jeho raket a aut.

Jedna z nejlepších biografií co jsem četl. Svět potřebuje víc takových "bláznů".

Mia-13
04.02.2018 4 z 5

Opravdu zajimavý životopis o zajimavé osobnosti. Neuvěřitelně zajimavý životní příběh již od dětství a stále nechápu, jak toho mohl tolik stihnout. Nahlédnutí to jedněch z nejzajimavějších firem součastnosti ale také i do Muskova osobního života, který dokáže pobavit, očividně 10 hodin týdně strávených se ženou stačí :)

iveta3689
01.02.2018 4 z 5

Zajímavé, hlavně kvůli samotnému Muskovi.

pkweb.eu
01.02.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavý příběh. když to srovnám se životopisem S. Jobse, tak mi toto přišlo méně čtivé, ač jako osobnost Musk nezaostává.

kacenka72
29.01.2018 5 z 5

Velmi čtivě psaný životopis o člověku, který mění svět... obsahuje jasné poselství, že je dobré pracovat na něčem, u čeho vidíte jasnou vizi, jejíž realizace má pozitivní dopad na vaše okolí (v jeho případě celé lidstvo). Pak i nereálné sny jdou splnit.
Asi bych pod Muskem nevydržela pracovat ani pár týdnů, ale jasný a konsistentní leadership obdivuji. 5* PS: otázka "Kolik času týdně potřebujete na vztah se ženou? Stačí 10 hodin?" mě vážně dostala :-)

Jindor
28.01.2018 4 z 5

Oceňuji, že kromě životní příběhu Muska, můžeme vidět, jak se "dělají" vesmírné rakety.

amaenium
19.01.2018 5 z 5

A tak zatímco mi ve sluchátkách hraje Space Oddity, přemýšlím o genialitě Elona Muska.
Jako hodně lidí, sama jsem o panu Muskovi dlouho nic nevěděla a sem tam někde slyšela jeho jméno a název Tesla. Postupně jsem se však dostala k této knize a nemohu snad ani slovy popsat (!) kolikrát mi při čtení projel mráz po zádech a byla jsem naprosto unešena.. jím! Naprosto jsem se zamilovala do myšlenky Tesly, jakožto aut budoucnosti (nebo - mohu si možná dovolit říct, že už i současnosti) a SpaceX? Konečně zde vidím nějaký krok ku předu co se týče osidlování a kolonizování nových planet! Znovuoživení kosmického programu!
Je to jako kdybyste měli svoji oblíbenou postavu ve své nejoblíbenější sci-fi knize, až na to, že tato postava je reálná a snaží se nejen o ekologičtější přístup k věci, ale také o náš rozvoj, kteří už ostatní dávno vzdali.

hroneczek
11.01.2018 5 z 5

Ještě nedávno byl pro mne Elon Musk neznámým člověkem, ale tato kniha vám poskytne vhled do života tohoto podivína z různých pohledů a rozdílných názorů na něj (od rodiny, příbuzných, přes přátele a spolupracovníky až po obchodní rivaly a podřízené, které mimochodem vůbec nešetří), takže pak víte o koho jde, na čem pracuje, obdivujete ho, chápete, ale zároveň i nechápete. Kniha je velmi inspirující (především z personálního hlediska - jak z pracovníka vyždímat maximum, jak ho (ne)motivovat, apod.) Pokud by bylo na světě více takových lidí, pak bychom se nemuseli vůbec bát budoucnosti, možná, že by se nakonec vynalezla i nesmrtelnost.

VílaElvíra
05.01.2018 5 z 5

Skvělá a zajímavá kniha, která dá nahlédnout do soukromí ojedinělého člověka a do zákulisí obrovských společností.

E_Lan
28.12.2017 5 z 5

Pro mne první kniha mapující nějakou zajímavou osobnost a rovnou taková trefa. Obrovsky inspirující popis cesty k jednomu z nejvýznamnějších obchodních impérií, které navíc následuje nějakou vizi. Po stránce manažerského stylu trochu divné počínání, ale i tam je hodně inspirativních přístupů k lidem a jejich vztahu k práci. Prostě cítím se zase o kousek dál a to ne vlastním pracovním přičiněním...

Teron
27.11.2017 5 z 5

I když mi osobně vadí některé stránky Muskova přístupu, jde asi o nejinspirativnější svazek od doby, kdy jsem četl Zdroj Ayn Randové, a to je co říct.

Dosud jsem měl na vrcholu oblíbených miliardářů Richarda Bransona, ale asi je sesazen. U Muska se mi hrozně líbí schopnost propojovat různé obory, znalosti a postupy a vidět tato spojení tam, kde by je nikdo nehledal. Stejně tak popření mýtu o tom, že znalost více oborů vede zákonitě k povrchnosti v jednotlivých.

životopisy, biografie vizionáři technologický rozvoj

Autorovy knížky

Ashlee Vance