Elon Musk

Elon Musk https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254994/bmid_elon-musk-z0k-254994.jpg 5 655 127

Pokud v Silicon Valley hledali nový idol po Stevu Jobsovi, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi. Je nazýván vizionářem, těžkým workoholikem, i novodobým Iron Manem. Ashley Vance, píšící pro Bloomberg Business Week, přináší ve své nové biografii vyvážený pohled na život tohoto podnikatelského titána. Strávil desítky hodin se samotným Elonem Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil doposud nejobsáhlejší obraz inteligentního, odhodlaného muže na cestě za svými sny a vizemi. Kniha s názvem „Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ sestavuje mozaiku ze střípků dětství v Pretorii, prvních vydělaných milionů, party podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly tři hlavní motivy: čistá energie, internet a vesmír. Elon Musk zahájil podnikání rozjezdem firmy Zip2, po jejímž prodeji získal dostatečné prostředky na tvorbu platebního systému X.com, později přejmenovaného na PayPal. I tuto společnost se mu podařilo s obrovským ziskem prodat a nic mu nebránilo začít se věnovat srdeční záležitosti – vesmíru. Projekt SpaceX měl za cíl levněji než státní firmy dopravit náklad na oběžnou dráhu, což se po několika letech vývoje opravdu podařilo – dokonce získal kontrakt s NASA. Obyčejnému člověku by asi vesmírný projekt bohatě stačil, ne však Elonu Muskovi. Myšlenka na čistou energii a čistou planetu jej přivedla k založení společností Tesla a Solar City. Populární automobil Tesla je dnes snem nejenom ekologů, ale všech, kdo milují dokonalý design a nové technologie. Společnosti Solar City se také daří, i přes pokles zájmu o solární energie. Kniha se samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům... i to je zapsáno v životním příběhu tohoto inspirativního podnikatele. Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osídlovat vesmír a má v plánu přestěhovat se na Mars. Poté, co řidiči s nadšením jezdí v jeho automobilech na baterky, co jeho raketoplány přiváží náklady na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tato vize nejeví až tak nereálnou.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Jan Melvil

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future , 2015

lukas9608
19.05.2019 5 z 5

Výborný životopis naprosto fascinující osobnosti.

jannik
09.04.2019 4 z 5

Prekvapilo me, jak byla kniha ctiva. Cela je psana opravdu pekne pribehove. Samozrejme proti detektivkam neni tak napinava :) a te technicke stranky je tam pro me tak akorat, aby clovek trochu pochopil, ale autor nesel do detailu a porad se drzel pribehu. Misty jsou dost dlouhe poznamky pod carou, me ale vubec nevadily.

LadyCotton
11.03.2019 5 z 5

Po delší době jsem si přečetla velice dobře (badatelsky) a čtivě napsaný životopis. Mohu ho doporučit nejen fanouškům E. Muska. Je to obdivuhodná osobnost, vizionář 21. století.
Během četby budete Elona Muska nenávidět, litovat i obdivovat. Po přečtení knihy ovšem budete zajisté souhlasit s autorem: "Není to podnikatel honící se za větším bohatstvím jako spíš generál ženoucí své šiky za vítězstvím". Navíc se vsadím, že budete sledovat novinky ze světa SpaceX a Tesly :-)

Bolomsson
20.02.2019 5 z 5

Biografie nepatří mezi knihy, které bych ve větší míře vyhledával. O to méně, když jde o knihy v segmentu technologickém či vesmírném, jelikož četba těchto knih často vyžaduje hlubší znalosti tématu a bez širšího povědomí se v nich čtenář může lehce ztratit. Avšak u osobnosti v podobě Elona Muska jsem přesto udělal světlou výjimku, protože v posledních letech je tomuto člověku věnována opravdu velká pozornost.

A teprve po přečtení této knihy mohu říci, že oprávněně! Skutečný vizionář a inovátor, který své myšlenky umí proměnit v činy, které až berou dech. Pro širokou veřejnost Muskovy projekty často působí jako nereálné vize snílka, ne však pro samotného Elona, který svým technickým myšlením, zápalem pro správnou věc a neutuchající pracovitostí již nejednou světu dokázal, čeho je opravdu schopen (Tesla, SpaceX).

Jsem velice zvědavý, s čím dalším tento intelektuál v budoucnu vyrukuje a ať už půjde o nějaký sci-fi projekt na první pohled uhozený či v mých očích nereálný, budu ho v maximální míře respektovat, protože pokud je někdo, kdo dokáže realizovat nemožné, je to právě tento člověk!

GyttaOggová
07.02.2019 5 z 5

Ačkoliv běžně nejevím zájem o nové technologie, kniha o Elonovi Muskovi ve mně vzbudila chuť sledovat vývoj kosmonautiky a znovu se projet Teslou (jednou už jsem tu čest měla a je to vskutku futuristický zážitek). Zároveň doufám, že se i já dožiju prvního letu na Mars. Budu Elonovi fandit, aby se mu to povedlo.

vkontextu
25.12.2018 4 z 5

Že by životopisná kniha jednoho amerického “blázna”, který se pouští do velkolepých projektů, kterým vlastně ani moc nerozumím byla muj cup of tea, to jsem si nikdy nemyslel. Nelituji jediné stránky, tenhle pán (a jeho konání) mě opravdu začíná zajímat. Palec nahoru.

LuckyVagabond
21.12.2018 5 z 5

Sleduju každý start rakety Falcon, jel jsem se projet Teslou, vím o každém tweetu Elona Muska a viděl jsem všechny jeho rozhovory, nosím tričko SpaceX. Knihu jsem přečetl v originále pár dní po vydání. Ano dávám knize 5 hvězd :D

PanKrabák
12.12.2018 5 z 5

Jako fanoušek Tesly a SpaceX co sleduje každý start se moje hodnocení možná odvíjí víc od toho o kom ta kniha je než jak je napsaná. Ale když se pokusím zamyslet jen nad tím jak je napsaná tak mé hodnocení stejně nemůže být nižší protože se čte úplně sama.

mochr
03.12.2018 5 z 5

Po přečtení máte chuť být jako on a změnit svět. Chtěl zpřístupnit elektroauta, řikali mu že to nejde, a on dokázal opak. Chtěl zlevnit lety do vesmíru, tím že nosné rakety budou použitelné vícekrát( návrat na přesné místo, zkontrolovat, doplnit palivo a znova). Řekli mu že to nejde, a k dnešnímu dni (3.12.2018) má několik úspěšných přistání, několik opakovaných startů a lítá i několikrát z měsíc. Chce osídlit Mars, říkají, že to nejde....

Koza3
29.11.2018 4 z 5

Biografické knihy mám tendenci hodnotit podle toho, jaké skutky jejich představitelé realizovali. Mám je škatulkovat do dobré nebo špatné krabičky? U Elona Muska je to stejné, celou knihu jsem nevěděl, zda je to ultra frajer, který nám otevře dveře budoucnosti nebo magor, který masochisticky drtí svoje zaměstnance. Pravda je tak trošku obojí. Tenhle člověk je naprosto jedinečný a nelze jej srovnávat s Billem Gatesem či Stevem Jobsem, protože fokus na jejich podnikání je odlišný a výsledek jakbysmet. Musk se snaží vytvořit hezkou budoucnost, řeší téma jako globální oteplování a kontinuitu lidského druhu. Jobs dal lidem drahý telefon a Gates widle. Nechci je nějak shazovat, ale pokud se za pár dekád ukáže, že Musk díky svým elektro Teslám a přepoužitelným SpaceX raketám změní naši budoucnost, nebudou tihle frajeři stát na stejné pozici v žebříčku, ale Musk jim bude říkat moje čuby. Má to svou daň, ne jen on, ale všichni jeho zaměstnanci pracují 80 hodin týdně a po pár letech je to vyflustne jak vymačkaný citrón. Tenhle život si však zvolili sami a dělají to v zájmu nás všech. Co se týče zpracování autorem, musím pochválit. Nebojí se kritiky, Musk do toho trošku mluvil, kdy můžeme číst pod čarou jeho úhel pohledu, ale jinak se jedná o autentické dílo, které se snaží kontrastovat obě stany mince. Důkazem je poslední kapitola, kdy je Musk konfrontován s názorem, že létání do kosmu v době, kdy děti v Africe nemají co žrát, není úplně filantropistické chování, ale může se jednat o čistý business. Tohle všechno je však na čtenáři, aby si sám vyvodil, do které škatulky chce Muska zařadit. Já ho mám však v několika krabicích a jsem moc moc zvědav, co nám následující roky ukáže.

Dejf_ano
25.11.2018 5 z 5

Kniha o vizionář, která rozhodně stojí za přečtení. Je plná zajímavých myšlenek a věcí k zamyšlení.

Tereszka
14.11.2018 5 z 5

Pokud ve vás kniha zanechá tak silné dojmy, že se vám několik nocí zdá o tom, že vyrábíte Teslu a rakety ve SpaceX a do toho na vás Elon křičí “makej viiiiiiiic” a vy se budíte s pocitem, “sakra já jsem prošvihla nějaký termín”?? V tom případě si můžete být jistí, že se jedná opravdu o silnou knihu s neuvěřiténým člověkem v ní.

Gedzita
17.09.2018 5 z 5

Teda nečekala bych, že někdy budu dobrovolně hltat životopis amerického miliardáře, fandit vesmírnému programu a hledat si něco o elektromobilech... hle, všechno jest možné!!!

Affares
06.08.2018 5 z 5

Popravdě moc na knihy o jednom člověku nejsem ale zde musím smeknout a udělat výjimku. Kniha je výborně napsaná, čtivá a pojednává o osobnosti a společnostech, které lidé znají po celém světě. Co je ovšem nejpodstatnější, odkrývá historii Muska, co jej formovalo a jaké kroky činil v životě, které jej dovedly tam, kde je nyní. Stejně tak popisuje zásadní problémy, které musel Musk a jako firmy řešit, jelikož téměř pořád jede tzv. all in. Byl bych moc rád, kdyby autor napsal pokračování např. po 10 letech a vřele doporučuji k přečtení.

Coudy_no1
24.07.2018 5 z 5

zajímavá kniha, doporučuji. 5/5

meluzena
23.07.2018 5 z 5

Elon Musk je bezesporu neobyčejný člověk. Nadprůměrně inteligentní, cílevědomý, s výjimečným technickým nadáním, obrazotvorností, fotografickou pamětí a téměř nadlidskou odolností vůči psychické zátěži. Nesnáší lajdáky a hlupáky, kteří (mu) brání v uskutečňování cíle nejvyššího, a sice záchrany lidstva - viz úryvek:
„Možná jsem jako dítě moc četl komiksy,“ řekl Musk. „V komiksech jde skoro vždycky o to, že někdo zachraňuje svět. Připadalo mi přirozené, že by se měl člověk snažit svět zlepšit, protože opak nedává smysl.“

Profesionálně napsaná kniha, která Muska ukazuje z různých úhlů pohledu. U každé kontroverzní záležitosti je předkládána Muskova verze, i verze protistrany (pokud byla ochotna autorovi poskytnout rozhovor), není to ani bulvár ani suchý výčet faktů ani odborné čtení.
Knížka má šmrnc a předkládá čtenáři velikánskou mozaiku, v níž je radost si číst.

danielpernik
18.07.2018 5 z 5

Velmi čtivá biografie o né-li nejvýznamějším tech. vizionáři současnosti. Okolo Muska není žádný hype. Ten člověk si pozornost rozhodně zaslouží.

sackettboy
18.07.2018 5 z 5

zaujímavý pohľad na zaujímavého človeka

shmaic
12.07.2018 5 z 5

skvela kniha, jdu setrit na teslu

pravnik
19.06.2018 4 z 5

Inspirativní kniha. Je skvělé číst o někom, kdo má vizi, umí měnit průmysl, vynalézat nové věci a posunovat naší civilizaci.

životopisy, biografie vizionáři technologický rozvoj

Autorovy knížky

Ashlee Vance