Elon Musk

Elon Musk https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254994/bmid_elon-musk-z0k-254994.jpg 5 655 127

Pokud v Silicon Valley hledali nový idol po Stevu Jobsovi, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi. Je nazýván vizionářem, těžkým workoholikem, i novodobým Iron Manem. Ashley Vance, píšící pro Bloomberg Business Week, přináší ve své nové biografii vyvážený pohled na život tohoto podnikatelského titána. Strávil desítky hodin se samotným Elonem Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil doposud nejobsáhlejší obraz inteligentního, odhodlaného muže na cestě za svými sny a vizemi. Kniha s názvem „Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ sestavuje mozaiku ze střípků dětství v Pretorii, prvních vydělaných milionů, party podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly tři hlavní motivy: čistá energie, internet a vesmír. Elon Musk zahájil podnikání rozjezdem firmy Zip2, po jejímž prodeji získal dostatečné prostředky na tvorbu platebního systému X.com, později přejmenovaného na PayPal. I tuto společnost se mu podařilo s obrovským ziskem prodat a nic mu nebránilo začít se věnovat srdeční záležitosti – vesmíru. Projekt SpaceX měl za cíl levněji než státní firmy dopravit náklad na oběžnou dráhu, což se po několika letech vývoje opravdu podařilo – dokonce získal kontrakt s NASA. Obyčejnému člověku by asi vesmírný projekt bohatě stačil, ne však Elonu Muskovi. Myšlenka na čistou energii a čistou planetu jej přivedla k založení společností Tesla a Solar City. Populární automobil Tesla je dnes snem nejenom ekologů, ale všech, kdo milují dokonalý design a nové technologie. Společnosti Solar City se také daří, i přes pokles zájmu o solární energie. Kniha se samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům... i to je zapsáno v životním příběhu tohoto inspirativního podnikatele. Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osídlovat vesmír a má v plánu přestěhovat se na Mars. Poté, co řidiči s nadšením jezdí v jeho automobilech na baterky, co jeho raketoplány přiváží náklady na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tato vize nejeví až tak nereálnou.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Jan Melvil

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future , 2015

willy9203
22.09.2020 4 z 5

Oslava Elona Maska rozhodně může být inspirací pro ty, kteří si chtějí stavět vysoko laťku.

Velekněžka
01.09.2020 5 z 5

Milé děti, pokud by vám někdo ze světa dospělých chtěl ukrást vaše sny, můžete ho (zcela výjimečně) touto knihou klidně bacit do kolínka. A pak jej požádejte, aby vám z ní předčítal :-)

Marcas94
10.08.2020 5 z 5

Elon Musk je bezpochyby kontroverzní osoba a ať už jste jeho příznivci nebo ne, musíte uznat, že to co doposud vytvořil a dokázal (a to je kniha z roku 2015, takže velká část jeho dalších úspěchů zde ani není popsána) je neuvěřitelné a obdivuhodné. Já osobně jsem jeho velkým příznivcem, takže jsem měl audioknihu doposlouchanou téměř okamžitě. Už předtím jsem o Elonovi věděl hodně, ale přesto jsem se tady dozvěděl velmi zajímavé spojitosti (viz. "založení" Tesly, Paypalu apod.). A zároveň mi došlo, že Elon je velmi komplikovaná osoba a jednat s ním o čemkoliv, co se byznysu týče, bych asi nechtěl. Naštěstí ale nemusím, a tak mu velmi fandím a doufám, že dostane lidstvo jednoho dne na tolik vytoužený Mars.

Prince_of_book
06.07.2020 4 z 5

Knihu o Elonu Muskovi jsem měl na wishlistu opravdu dlouho. Před několika dny jsem se ji konečně pořídil a od první stránky do poslední stránky jsem byl neskutečně nadšený a motivovaný číst dál.

Elona Muska tu všichni znáte a já zase chtěl znát co nejvíce informací o něm jako podnikateli, technologickém průkopníkovi ale i jako o člověku, a tahle kniha mi tohle všechno dala.

Jediné možné mínus této knihy, je možná autorův evidentní obdiv k Elonu Muskovi a tím pádem krapet neobjektivní. Na pár místech jakoby omlouval to, že se Musk choval (s prominutím) jako debil. Například vyhazovy programátorů o které usiloval strašně dlouho za naprosté prkotiny.

Na závěr bych chtěl říct, že Muska jako člověka bych asi moc nemusel, ale jako programátor, inovátor a businessman je top a za tohle ho obdivuju.

8,5/10

slaska77
28.06.2020 5 z 5

Tak tohle je opravdu úžasné. Velký obdiv k Elonovi, bez jeho bláznovství bychom nemohli pozorovat start Dragona k ISS... a plno dalších věcí. A literárně za 5 hvězdiček, knížka krásně plyne, autor nenudí, sice musí provést čtenáře i obdobími krizí a téměř krachů, ale i to se dá (a co má dělat, když to tak skutečně bylo). Byla jsem nadšená z životopise Steva Jobse, ale tady z toho jsem přímo unešená! Jsem moc zvědavá, co nám ještě Elon (i Ashlee) předvede. (červen 1664 str.)

misowi84
26.06.2020 5 z 5

Četlo se to teda neskutečně parádně ! Elon je prostě BOREC. Kapitola: Pomsta elektrického auta mi přišla hodně PR. Málem jsem si naklikal a objednal Teslu :-D

greyw9278
22.06.2020 5 z 5

Poslouchal jsem audio-verzi, která je výtečná. Kniha nedělá z Muska modlu ani šílence, "jen" někoho kdo uvažuje jinak. Je zde popisován nejen pan E. Musk a jeho cesta, ale celé koncepty a plány do budoucna. Je zde nastíněna vize. Mluví se tu o lidech kteří jsou mozkem a rukama i ústy společností kde je Elon srdcem/motorem. Komentáře lidí co Muska nemusí a dostali se s ním do sporů, jeho přešlapy, ale i vyjimečné vlastnosti... Také je zde vidět stát a státní podniky, kde vidíme rozdíl mezi efektivitou firem Muska a klasickým neefektivním modelem státních zaměstnanců bez motivace s přemrštěnou byrokratickou odpovědností (prostě hnusnej/blbej/zlodějskej/špinavej/páchnoucí/tupej... -socialismus/nesvobodu/byrokracii za státem vybrané/ukradené prachy lidí).

ZuzaP
12.05.2020

Tohle si kromě poslechnutí asi budu muset i přečíst.
Moje vědomosti o Muskovi byly před poslechnutím dost vágní - nějakej bohatej týpek s Teslou a SpaceX. Bylo proto zajímavý sledovat co zažil Musk před Teslou a SpaceX, jak proč vlastně obě firmy vznikly a jaké během toho byly vzestupy a pády jejich i samotného Muska. Kniha se totiž nevěnuje jen Muskovým firmám, ale i jeho osobnímu životu - jeho dvěma ženám a pěti dětem, na které měl první manželce po rozvodu podle rozhodnutí soudu platit 80k dolarů měsíčně.

Doufám, že se za pár (desítek) let dočkáme pokračování o dalších částech Elonova života.

5250
01.05.2020 5 z 5

Krásně napsaná kniha o velmi zajímavé osobnosti.

NemmamSlov
30.04.2020 5 z 5

Ako záujemca elektroauta Tesla, som sa rozhodol niečo o Elenovi Muskovi prečítať. Vedel som, že má prsty aj vo vesmírnej spoločnosti SpaceX, ale netušil som že sa predtým angažoval v spoločnosti Zip2 a PayPal. Kniha sa zameriava aj na históriu týchto firiem, keď že silno navezujú na Muskov život. Elon tuho pracoval aby tieto firmy vybudoval a dostal ich tam, kde sú teraz, dokonca veľa krát sa ocitol na pokraj bankrotu. Ľudia tohto vizionára obdivujú, ale aj nenávidia, nemá problém vyhodiť zo svojej firmy aj najlepšieho inžiniera, ak sa mu pozdáva, že neodvádza dobre svoju prácu. V hrubom je tu spomenutý aj Elonov súkromný život, ale autor knihy ho tu moc nerozoberá, keď že osobne Elon dohliadal na písanie tejto knihy. Dokonca Muskovim životom sa inšpiroval Robert Downey Jr. pri stvárnený Tonyho Starka.

Janadvorackova
13.04.2020 4 z 5

Už dřív jsem si říkala, že Musk bude asi krapet komplikovaná osobnost :). Maličko, ale fakt jenom trochu :). Kniha ho popisuje místy jako příšernýho nerda bez špetky empatie, úplně na zabití. Jako chlápka, který by pro úspěch šel i přes mrtvoly nepříbuzných a odcizení rodinných příslušníků, což se podle všeho místy dělo (píše se o psychickém teroru ze strany otce). Na druhou stranu jako všeho schopného obchodníka a člověka s dvacetirozměrnou představivostí, kterou nejenže dokáže stíhat, aniž by mu hráblo, ale umí z ní - pro ty méně šťastné - vycucnout a načrtnout jednoduché schéma nápadu, který by pak smrtelníci mohli v reálném světě v klidu rozvíjet a uvádět do praxe.
I kdyby žádná z jeho dosud nerozvinutých představ nedošla do stavu realizace, tak hromadu lidí strašně inspiruje. A to se počítá.

Co se autora týče, zdálo se mi místy, že k Muskovi přistupuje ne jako autor knihy ke studijnímu materiálu, ale jako až moc dychtivý fanoušek k objektu všemožných tužeb.
Otázka je, když na začátku píše, že kniha musela projít "schvalovacím procesem," protože Musk údajně původně nechtěl, aby o něm kdokoli cokoli psal, do jaké míry mohl své fanouškovství utlumit. Nevím, no, cítím trochu rozpor. Možná mám jen málo informací a kniha není zrovna aktuální. Pět let, to je jako věčnost.
Celkově ale spokojeně předu.

Elhzar
08.02.2020 5 z 5

Super kniha a super hlavní hrdina, co je ještě k tomu reálný!

chamyl
06.01.2020 4 z 5

Autor knihy bohužel spíše než objektivní biografii zpracoval PR povídání o Elonu Maskovi, přičemž tato tendence s postupem knihy sílí. Zmíněný fakt zvýrazňuje i časový odstup, který je mezi jejím napsáním a dobou, kdy jsem ji četl, a který pomáhá objektivizovat některé pravdy v knize v té době vyřčené. A to je škoda, protože Muskovy aktivity i dosavadní výsledky konstruktivní kritiku či oponentní názory bez problémů unesou a není třeba je balit do bavlnky.
Elon Musk je podle mého názoru především schopný a zarputilý podnikatel. Jeho komplikovaná a sebestředná osobnost, která je dobrým předpokladem pro dosažení úspěchu v obchodním světě, se už hůře snáší v osobním životě. Pro budoucnost lidstva jsem rád, že lidé jako on existují, i když žít bych s ním asi nechtěl.

Spaj54
26.11.2019 5 z 5

Skvěle sepsaný pohled do zákulisí jednoho z největších inovátorů současnosti.

work
11.10.2019 5 z 5

Výborně napsaná a přeložená kniha, ke které po stránce čtivosti nelze mít výhrady. Obsahově zapadá do kategorie "glorifikace zaživa", ač se to autor snaží zdařile maskovat občasnou kritikou. Ta se však vždy odehrává podle scénáře tohle neudělal dobře - všechno v háji - napětí jak to dopadne - dopadlo to špatně - čas ukázal, že to dopadlo dobře. Můj skromný názor je, že si Elon Musk zaslouží obdiv za to, že se snaží opravdu NĚCO dokázat a využívá k tomu beze zbytku možnosti amerického podnikatelského prostředí, tolik na hony vzdálenému našim evropským praktikám. Už méně imponující je, že je ochoten pro své ideály dychtivě obětovat vztahy, rodinu, přátele i spolupracovníky. A taky trochu celý heroický příběh - končící rokem 2015 a předpovídající Muskovi neuvěřitelný vzestup - kazí trochu to, že Tesla je (opět) na čekací listině před krachem, a že na Mars se hned jen tak nepodíváme ani s Muskem, ani bez něj. Ale co, je hezké si o tom alespoň číst a ten zbytek už pak ukáže historie, stejně jako zrevidovala pouhé desetiletí trvající bublinu Apple.

ADE138
05.09.2019 4 z 5

Čtivě napsaný životopis jednoho z nejtalentovanějších vizionářů naší doby. Fascinující, co může jednotlivec dokázat, jak pro svou vizi nadchnout a získat lidstvo. Kniha končí tuším v roce 2015, Jsem zvědavá, jak to bude s Teslou a Space X dále. Každopádně začala jsem sledovat vše, co se těchto firem i EM týká.

wiwi
21.08.2019 3 z 5

Zajímavé čtení, jen mi chybělo víc z osobního života Elona, ale asi bylo složité získat informace, které v knize jsou.

LuiCJ
02.08.2019 4 z 5

Túto knihu sa mi podarilo vyhrať v jednej rétorickej súťaži a tak som nevidel dôvod si ju neprečítať. Po pravde, pred tým ako som ju dostal, bol Elon Musk pre mňa vskutku neznámym človekom. Nevedel som o ňom veľa a tak mi táto kniha prišla ako vhodná príležitosť na získanie vedomostí, inšpirácie. A veru aj bola.

Od Ashleeho Vancea bola toto moja prvá kniha. Odviedol skutočne slušnú prácu. Vzhľadom k tomu, že dielo je určené čitateľom od 10 rokov a ja som mal v čase čítania 13, stále to považujem za plnohodnotnú biografiu. Náučnú literatúru mám veľmi rád a Elon Musk - hľadanie fantastickej budúcnosti ma toho naučila skutočne veľa. Tiež sa mi páči, že autor sa na Muska pozerá z viacerých uhlov a dokáže vyzdvihnúť a jeho dobré a zlé vlastnosti.

Jednoznačne odporúčam tento príbeh jedného z najväčších inžinierov, vynálezcov, vizionárov, podnikateľov a filantropov súčasnosti. Považujem to veľmi inšpiratívne, náučne a hlavne zaujímavé.

Honziin
29.05.2019 3 z 5

Kniha je dobrá, obdivuji co Elon Musk dokázal a co dokázat chce. Ale prostě, nemůžu dát víc než 3*, knihu jsem četl asi 2 týdny, a místy mě nudila, možná si jí ale někdy znovu přečtu.

lubosvnenk
26.05.2019 5 z 5

velmi dobře napsaný životopis jednoho fenoménu, Elona Muska. Ten člověk je podivín a snílek. Nicméně svým dětským snům věří, a přetavil je v uchopitelný, životaschopný business. Pokud si však myslíte, že Elon založil své firmy jen pro zisk a dobrý život, jste na omylu. Elon má mnohem větší poslání, které je více než obdivu hodné.

Na knize si zároveň velmi vážím, na nabízí pohled na Muska ze všech možných úhlů, a nijak ho nezkresluje. Autor udělal velmi dobrou práci.

životopisy, biografie vizionáři technologický rozvoj

Autorovy knížky

Ashlee Vance