Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice

Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511679/bmid_elektrarna-a-vila-v-haji-u-mohelnic-MIS-511679.jpg 5 2 2

Osada Háj u Mohelnice leží v lužní krajině, kterou meandruje řeka Morava a kde stával od středověku mlýn. Dnes je proslulá především díky dvěma kulturním památkám, vodní elektrárně a vile. Podle návrhu architektů Bohuslava Fuchse (1895–1972) a Josefa Štěpánka (1889–1964) si je nechali v letech 1920-1924 postavit Ellen, Karel a Radomír Plhákovi. Jak u elektrárny, tak u vily se oba umělci - každý přitom jinak - pokusili ztvárnit architektonickými prostředky ovidiovské motivy transformace, proměny. V prvním případě proměnu vodní energie v elektrickou, u vily zase proces předávání životadárné energie čerpané z matky země, která napájí a spíná celou stavbu včetně jejích obyvatel. U obou budov architekti zcela osobitě reagovali na podněty českého kubismu s jeho snahou rozhýbat hmotu, rondokubismu s dekorativními sklony, stejně jako německého expresionismu s jeho dynamickými, skulpturálními či přímo organickými tendencemi. Kniha o vile a elektrárně však také připomíná dramatické osudy členů Plhákovy rodiny ve 20. století.... celý text

bazyk21
03.09.2023 5 z 5

Kdo byl byl řekl, že se uprostřed ničeho objeví architektonický skvost

iceVS
23.02.2023 5 z 5

Když jsem před lety tuhle nádhernou vilu viděla, nechtěla jsem věřit, že je to elektrárna. Vodní díla miluju.
Autor přidal i poněkud truchlivý příběh Ellen a Karla, díky tomu je kniha uceleným příběhem, dokonale ladící s mou lehce romantickou vzpomínkou.