Ego je váš nepřítel

„Ve své nové knize si Ryan Holiday bere na mušku největší překážku k dosažení mistrovství a skutečného úspěchu v životě – naše nenasytné ego. Svým inspirativním a praktickým způsobem nás učí, jak zkrotit a vycvičit toto divoké zvíře v nás, abychom se mohli lépe soustředit na to, na čem opravdu záleží – na odvádění kvalitní práce.“ -ROBERT GREENE, autor bestselleru Mastery Ryan Holiday, jeden z předních myslitelů své generace, ve své zatím nejlepší knize rozebírá ego, které je, dle jeho názoru, nepřítelem všeho, co opravdu chceme dokázat. Snad každý člověk se považuje za dokonale vyrovnanou osobnost. Nicméně ego se o slovo přihlásí u každého, kdo má nějaké ambice, schopnosti, motivaci, nějaký potenciál, který chce naplnit. Přesně to, co z nás dělá slibné myslitele, manažery či podnikatele, co nás nutí dostat se v daném oboru na špici, nás činí zranitelnými vůči temnější stránce naší psýché, vůči nezdravé víře ve vlastní důležitost. Vůči aroganci. Sebestřednosti a vlastní nadřazenosti. Sklonu si za všech okolností prosadit svou. Autor se svou knihou a poznatky v ní obsaženými snaží pomoci potlačit naše ego dřív, než nás zlozvyky z něj plynoucí svedou na scestí, a na četných příkladech ukazuje, jak různá úroveň přebujelosti ega ovlivňuje úspěch člověka a jeho schopnost prosadit se. Ego nás někdy svazuje tak, že nejsme schopni své předpoklady posoudit realisticky a s nadhledem. Člověk má vesměs sklon se nekriticky přeceňovat a zveličovat své ambice … o to bolestnější pak bývají jeho pády. Kniha, jež se okamžitě po svém vydání stala bestsellerem, poskytuje návod, jak postupovat, aby ego nebránilo člověku v jeho rozvoji a dovedlo ho na cestu pokory a vnitřní disciplíny. Zvláště v období, které „glorifikuje“ internet, sociální sítě či jiné formy sebeprosazování, má být boj proti přebujelým egům, slovy autora, veden na všech frontách. Tuto knihu plnou nezapomenutelných příběhů ze současnosti i historie (Eleanor Rooseveltová, George Marshall), strategií a životních lekcí by si měl přečíst každý, kdo chce něco opravdu dokázat. Ryan Holiday je známý spisovatel a bývalý marketingový ředitel firmy American Apparel. Založil společnost Brass Check, mezi jejíž klienty patří takové firmy, jako TASER či Google....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345166/ego-je-vas-nepritel-KXn-345166.jpg 4.412
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Management Press

Kniha Ego je váš nepřítel

mykes.m

Tahle kniha je má oblíbená z kontroverzního žánru "seberozvoj". Je opravdu náročné aplikovat její myšlenky do praxe, ale když se vám to podaří, skutečně se dají rychle pozorovat výsledky. Kniha dle mého balancuje mezi naučnou, psychologickou a až trochu amorální literaturou. Je to chvílema opravdu návod jak s někým lehce manipulovat. Zaujala mě například myšlenka: "Nechte zářit někoho jiného, vyšlapejte mu cestu. Ten, kdo šlape cestu, udává směr"

lucin_a

Kniha mě velice mile překvapila. Není stejná jako ostatní motivační knihy, i když tak vypadá. Bez doporučení by mě neoslovila. Nyní mohu s klidem říci: ,,Zařaďte knihu do povinné četby!''

richard5452
09.04.2019

Kniha nám pomôže pochopiť, že mnoho rozhodnutí, ktoré sme v živote urobili alebo robíme, nie sú z hľadiska dlhodobej perspektívy najlepšie pre nás, ba dokonca tieto rozhodnutia môžu mať deštruktívny dopad aj na naše okolie. Veľakrát totiž konáme nekriticky pod vplyvom svojho ega a nedokážeme sa z jeho vplyvu vymaniť.

Ako vyslobodenie z nadvlády egotizmu nám Holiday ponúka venovať sa zmysluplnej práci, ktorá je potrebná na dosiahnutie výsledkov a nie sa primárne sústrediť na potreby akými sú uznanie, sláva alebo moc. Tieto potreby sú v tomto kontexte sekundárne a vznikajú až ako výslednica zmysluplnej práce. V konečnom dôsledku sú aj tak pominuteľné. Ako ukotvenie nám môže poslúžiť kapitola “Meditujte o nesmírnosti”, v ktorej nám autor pripomína, že ako ľudia by sme mali rovným dielom rozjímať ako nad svojou výnimočnosťou, tak aj vlastnou bezvýznamnosťou vo vesmíre. Každý z nás je totiž výslednou rovnicou všetkých našich predkov. Áno, sme malí, ale zároveň sme súčasťou vesmíru a jeho procesov.

angloumene
05.10.2018

Pokud vás někdy napadlo, do jaké míry jednáte podle svých snů a představ a do jaké na základě tlaku společnosti, možná je kniha Ego je Váš nepřítel právě tím titulem, který dokáže nabídnout nějaké odpovědi. Autor se toto jednoduché, ale přesto do všech činností člověka zasahující téma přibližuje s pomocí několika tématických celků. Pro názornost obvykle uvádí příklad reálné osoby, která se nechala strhnout okolnostmi a podlehla svému egu a také příklad někoho, kdo naopak vytrval a své ego dokázal potlačit.

Text je jako celek zábavný, čtivý a dává smysl. Čtenáři skutečně velice jasně nastíní temné oblasti nespoutaného ega a tím mu vlastně dává návod, jak takové situace odhalit a převzít kontrolu sám nad sebou. Autor je navíc zcela upřímný, takže hned v úvodu konstatuje, že ego nemá zásadní vliv na to, zda je člověk úspěšný nebo ne. V historii lze najít mnoho příkladů lidí, kteří to dotáhli daleko i přes to, že jejich ego utvářelo podstatnou část jejich chování a naopak.

Knihu tedy mohu nejvíce doporučit všem, kteří se chtějí soustředit na dobře odvedenou práci, která jim dává smysl a navíc netouží po tom, dokazovat sám sobě i světu vlastní výjimečnost.