Efektivně mrtvá žena

Efektivně mrtvá žena
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485093/bmid_efektivne-mrtva-zena-Kce-485093.jpg 4 194 194

Kapitán Exner série

Ve foyer malého divadla bylo nalezeno příšerně zohavené mrtvé ženské tělo. Foyer oddělovaly jen zamčené obyčejné dveře od podzemních místností Tiskové agentury. A právě sousedství tiskové centrály, které dálnopisy spojovaly doslova s celým světem, vedlo kapitána Exnera a jeho tým vyšetřovatelů k odhalení vražedného motivu a nakonec i k odhalení téměř dvojnásobného vraha. Kniha byla přeložena do rumunštiny, pod názvem Femeia dispărută vyšla v roce 1989 v nakl. Editura Univers, do němčiny pod názvem Die Tote im Foyer, vyšla v roce 1972 a 1974 v nakl. Verlag Volk und Welt. Švédský překlad Brottsplats Prag vyšel v roce 1974 (Bra Böcker). Maďarský překlad Holttest a függöny mögött vyšel v roce 1972 v bratislavském nakl. Madách Könyvkiadó.... celý text

Ava365
15.12.2020 4 z 5

Česká klasika s "buldozerem" dívčích ložnic Michalem Exnerem :)

playada
07.11.2020 5 z 5

Kapitán Exner je sympaťák. Styl psaní je výtečný. Jenom nevím, proč byla mrtvola zohavena... To mi nějak uniklo. Pochopila jsem, proč byla zabita.

kap66
08.08.2020 5 z 5

"Napětí, které prožíval, bylo tak silné, že se před ním začal kolébat svět. Nemohl ani vstát a projít se. Vzbudil by ty dvě dole. Nemohl chodit sem a tam, mluvit si pro sebe, dupat, kouřit a ťukat prsty do stěn a věcí.
Zůstalo mu jen sedět, nebo spát.
Tiše sedět, nebo tiše spát.
Tiše kouřit a hledět do tmy. A poslouchat žvanění žab.“

To se mi to ale dobře čte, říkala jsem si celou dobu. Jméno Exner jsem znala jen z filmových zpracování a tam mě tenhle gentleman západnějšího střihu tolik za srdce nebral. Tady ano. Nejen za srdce. Klid, nadhled a jemný humor? Výborné. Případ zajímavý; až jeho pozadí mě v závěru hodilo do mého socdětství, ale těžko to Erbenovi zazlívat příliš. Tedy téměř všechno bylo dobře.
(Myslíte, že volba příjmení vyšetřovatelů má nějaký hlubší význam? Cizojazyčné, zvučné jméno nesoucí autoritu - "Exner" - a proti tomu dvojice "Vlček a Beránek".)

georginaa
07.07.2020 5 z 5

Opět geniální zpracování příběhu o vraždě ženy, která se našla na malém divadle velice zohavená. Kapitán Exner byl povolán vyřešit tento podivný případ.

Marla
30.05.2020 5 z 5

Efektivně zábavná, užvaněná detektivka s jako vždy elegantním kapitánem Exnerem/ani na tu lodičku na Vltavě si nevezme tričko a kraťasy, svádí to na to že neměl čas na převlečení!/. Příběh z doby, kdy hovor z telefonní budky stál 25 haléřů a odejít do ciziny byl zločin. Vlastně to není zas tak dávno.....

Dimas
05.03.2020 3 z 5

Dnes by možná taky byla efektivnější jízda do Brna přes Dolní Počernice a Kolín :-)

rafan65
03.01.2020 5 z 5

Dobrá detektivka slušná zápletka čte se docela pěkně.

čef
27.04.2019 5 z 5

Příběh z doby, kdy ještě klapaly dálnopisy, hovor z budky stál 25 haléřů a auto 20 tisíc. I z jiných indicií také proto usuzuji, že ho autor psal někdy kolem roku 1968. Vyšel v roce 1970 a myslím, že se v té době mohl soudruhům dost líbit. Vždyť, ó hrůza, kdekdo nám tu přechází přes hranice jako z holubníku. To přeci nejde, aby nám kapitálisti kradli naše mozky! Dnes se nám tato detektivka přes tento ideologický nátěr také musí líbit. Vtipný skoro bohém Exner je boží, vyšetřování zamotané, podezřelých hodně a pachatel hodně fikaný. Prostě - literárně na úrovni a k zamyšlení, co vše se naštěstí i naneštěstí změnilo i zůstalo neměnné.

JancaMia
27.03.2019 4 z 5

krásná česká detektivka v úžasném slohu s ještě krásnější květnatou češtinou :)

Eicherik
29.08.2018 5 z 5

Stará dobrá detektivka. Starý dobrý Exner.

Chesterton
05.08.2018 5 z 5

Sázka na jistotu. Ráda bych zašla s panem Erbenem na kafe nebo s Michalem Exnerem na něco ostřejšího a vyptala se na detaily tvorby či pátrání :o)
Tyto knihy jsou rodinným stříbrem v knihovnách. Geniální.

Nifredil
23.03.2018

Jedna z těch psychologičtějších Exnerovek, i když tedy tentokrát je na kapitána políčena i past a vůbec je to drama. Jinak je to příjemné čtení, nic složitého a pořád mě nepřestává udivovat, že to mohlo vyjít, i když tahle konkrétní Exnerovka přece jen asi byla trochu úlitbou režimu (obžaloba emigrantů tam není sice přímo, ale...). Kdyby tak všechny tehdejší knihy dosahovaly téhle kvality.

karel0684
24.01.2018 4 z 5

Netypická detektivka ze zajímavého prostředí. Zase spíše psychologický než akční způsob řešení. Velmi povedené

Modrina
03.10.2017 3 z 5

Není to špatné, ale taky žádná hitparáda. Rozhodně patří mezi ty slabší Exnerovky.

moničina
02.10.2017 2 z 5

Dosť slabé, so skvelým filmom sa to nedá porovnať.

wooloong
17.09.2017 3 z 5

Více poplatně době, i když jinak se právě oné době Erben obvykle šikovně vyhýbá.

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Na svou dobu odvážný spisovatelův počin. Detektiv v socializmu jezdící v mercedesu a proutník ... Jinak detektivky od Erbana jsem měla moc ráda už jako malá a s chutí jsem se k nim vrátila. Skvělé.

konicekbily
24.08.2016 3 z 5

Za minulého režimu byla kniha považována za velice dobrou, autor za nadprůměrného, a i po mnoha letech se dá oddechovka číst.

Finskej
17.12.2015 3 z 5

Vlastní autorovo psaní skvělé jako obvykle, jen je tu to dobové prosocialistické – antimperialistické téma, které z dnešního úhlu pohledu působí poněkud uměle, no. Je třeba shovívavosti, což ale není problém, protože povinné úlitby postihly za socialistické éry více autorů a Erben alespoň neleze soudruhům tam, kam slunko nezasvitne, příliš...

Jura Jurax
24.01.2015

Tohle byla námětem úlitba normalizační době - zlotřilý padouch organizuje útěky vědců z Československa budujícího socialismus do kapitalistické ciziny. To se tehdy nesmělo ... z dnešního pohledu to vlastně moc padouch ani nebyl ...
Ale jinak jako detektivka standardně výtečné.