Edvard Beneš - Politický životopis

Edvard Beneš - Politický životopis https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209783/bmid_edvard-benes-politicky-zivotopis-AQS-209783.jpg 4 21 3

Nové vydání dosud nepřekonaného jednosvazkového politického životopisu druhého československého prezidenta. Objevný, neotřelý, svižný a v mnohém provokativní – takový je politický životopis Edvarda Beneše z pera významného britsko-českého historika a emeritního oxfordského profesora Zbyňka Zemana. Třebaže od prvního vydání této vynikající biografie uplynulo již 9 let, během nichž bádání o osobnosti druhého československého prezidenta chvályhodně pokročilo, je Zemanova kniha i nadále považována za nejlepší jednosvazkovou práci na toto téma. Publikace nabízí nejen bravurní osobitou interpretaci bohaté pramenné základny, ale díky autorově vyzrálému literárnímu stylu také mimořádný čtenářský zážitek (což je o to obdivuhodnější, že šlo o vůbec první knihu, kterou profesor Zeman napsal v češtině). První vydání z roku 2000 bylo rychle vyprodáno a stejně úspěšný byl i dotisk z roku 2002. Nové vydání, které Mladá fronta připravila u příležitosti letošního 125 výročí narození Edvarda Beneše (28.... celý text

Přidat komentář

Daydreamer
21.08.2017 2 z 5

Edvard Beneš nepatří k mým oblíbeným osobnostem První republiky. Nicméně mi přijde, že v této knize vychází jeho konání hůře, než tomu, podle mého, ve skutečnosti bylo.Takže jako objevné a objektivní mi autorovo podání, sklouzávající občas až do jakéhosi sarkasmu či cynismu, nepřijde. Na zadní straně obálky je noticka, že Zemanovo hodnocení E. Beneše se může zdát příliš "probritské". Ano - to se nezdá, to skutečně je. Naštěstí existují publikace, které se na působení Angličanů ve světové politice 20. a 30. let dívají z kritičtějšího pohledu. A právě tak sice kriticky, nicméně přece jen objektivněji i na samotného E. Beneše.
Ze mne tedy jen další pohled na jistě rozporuplnou osobnost Edvarda Beneše. Nic víc, nic míň.

KejmlP
07.05.2017 4 z 5

Povedený a poměrně nestranný portrét skutečného tvůrce československého státu. Tento titul mu dávám s plným vědomím, jelikož Edvarda Beneše považuji za toho, kdo měl na vznik a směřování ČSR největší vliv. TGM je spíše symbolem, filosofickým zaštítěním, možná snad tváří státu, ale Beneš je skutečným tvůrcem a určovatelem jeho osudů v klíčových obdobích 1. poloviny 20. století. A kniha Zbyňka Zemana ho čtenářům představuje bez příkras či dehonestace. Ideově věřící socialista a vlastenec, člověk, který věří ve vědu a logiku, pomstychtivý asketa, neúnavný administrátor pro kterého byla politika vším, nepřítel politických stran a vůdce národa, který dokázal takřka nemožné - po největší porážce vstal z mrtvých, obrátil ji ve vítězství, a triumfoval tím, že učinil z ČSR národní stát. Ve všech těchto rovinách můžeme pana prezidenta v knize poznat. A v dnešní době, kdy někteří kosmopolitní intelektuálové tak rádi hází na Edvarda Beneše špínu nebo jeho odkaz zaplevelují mýty, může kniha sloužit jako základ pro seriózní zkoumání nadmíru zajímavé a zasloužilé postavy.

Kniha je psaná čtivým, leč poměrně strohým stylem. Ocenil bych, kdyby autor například více prozkoumával Benešovi psychologické motivy a vnitřní život, ale vzhledem k rozsahu díla jsou témata zastoupena přiměřeně. Doporučuji doplnit o poznatky například z monumentální dvoudílné biografie J. Dejmka, nejnovější Benešovi biografie od A. Marese, případně z memoárů prezidentova okolí, E. Táborského nebo J. Smutného.


borsalino_csfd
04.01.2015 5 z 5

Tak uceleně a vypovídajícím způsobem podané informace o Edvardu Benešovi jsem nalezl pouze v knize Zbyňka Zemana. Čtení je to velmi hutné a orientovat se v politických postavách a situacích První republiky není právě snadné, ale stojí to za to. Edvard Beneš není adorován jako velký státník, ale ani křivě haněn, spíše je Beneš vykreslen jako schopný úředník bez politické a světové vize, který se domníval, že politiku lze založit na dohodách a logických závěrech. Praxe však byla úplně jinde. Mohu jen doporučit!