Dym v očiach a iné lekcie z krematória

Dym v očiach a iné lekcie z krematória https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484602/bmid_dym-v-ociach-a-ine-lekcie-z-kremato-6v5-484602.jpeg 4 179 51

Ako horí lebka? Dá sa od mŕtvoly nakaziť smrteľnou chorobou? Koľko nebožtíkov sa vojde do jednej dodávky? Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa len sú medzi nami jedinci, ktorí vyslovene túžia pracovať v krematóriu. Caitlin Doughty sa rozhodla otvoriť trinástu komnatu pre nezasvätených a pozýva nás na fascinujúcu morbídnu cestu plnú bizarných stretnutí a nepravdepodobných zážitkov. Po šiestich rokoch práce v americkom pohrebníctve teraz s čiernym humorom a zároveň smrteľne vážne píše o tom, čoho sa všetci bojíme a stránime až tak, že to deformuje našu kultúru. Alebo sme prvou nesmrteľnou generáciou? Kdeže! Jedno máme spoločné: Všetci raz zomrieme.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Literárna bašta

Smoke Gets in Your Eyes: And Other Lessons from the Crematory , 2014

tami1
05.05.2021 4 z 5

Netradiční kniha na netradiční téma.
Bůhví proč jsem si myslela, že bude kniha vtipná. Asi mi to evokoval ten název. NENÍ! Není v ní ani stopa humoru. Doporučuji jen pro otrlé.
Je plná pragmatických zkušeností z amerických pohřebních ústavů. Troufám si tvrdit, že při různých nechutných úkonech prováděných v amerických krematoriích by s řevem utekl kde jaký masový vrah, natož český funebrák.

hu_87
04.03.2021 5 z 5

Mně se líbilo, jak byla knížka zpracována. Hezky morbidně, netradičně a přeci jen, dostat pohled z první ruky, od de facto pohřebačky, je něco jiného. Pro citlivější povahy to může být místy poměrně nechutné a znepokojivé. Nelituji četby, byla to celkem sranda. Ať už vás zajímá balzamování nebo to, že popel z člověka vlastně není tak úplně "čistý"; co se nahrazuje krví u mrtvého a jak se zařídí, aby měl mrtvý zavřená ústa a oči. Doporučuji.

Rihatama
20.02.2021 4 z 5

K smrti mám přes veškeré osobní zkušenosti paradoxní vztah. Teorii zvládám (jak se k mrtvým postavit) docela dobře, praxe však jde svou vlastní cestou. Pohřby zvládám také pouze teoreticky. Přitom hřbitovy samy o sobě na mě působí uklidňujícím dojmem. Ne však, když někoho pohřbívám. Dokonce i o sobě jsem si kdysi myslela, že bych neměla problém umřít. Ale když jsem se jednou dostala do stavu, kdy jsem nabyla dojmu, že asi opravdu umřu, propadla jsem hluboké panice ... A nemyslela jsem při tom na své nebohé rodiče, že můžou přijít o další dítě. Takže všechno špatně. Ono se to snadno řekne, odejdu smířený a spokojený. Obávám se, že říká ten, který sám ještě neumíral. A když jsem narazila na tuto knihu, řekla jsem si, že nějaké tak trochu odlidštěné poučení o smrti nezaškodí.

Ne, k umírání tato kniha můj postoj změnit nemohla. Duchovní rozměr není jejím předmětem a dává to tušit titulek. Ani to nebyla žádná zábava. Změnila můj postoj ke smrti? Možná. Teoreticky (opět) mě kniha vybavila spoustou zajímavých informací, postupů, chování pozůstalých etc. Taky jsem např. zjistila, že existují tzv. kožojedi, a ověřila, že mrtvé tělo je zdrojem života pro mnoho tvorů, pro které se rozkládající tělo stává banketem. Kremace vlastně vůbec není špatná volba. I když ani v peci nelze zničit a v prach obrátit kosti, jak už jsem měla příležitost zjistit. A taky mi nedalo, abych nekoukla na internet, kde jsem zjistila, že v celém Česku je jedna jediná pohřební škola, a to ve Světlé nad Sázavou, zato máme mnohoset soupeřících pohřebních ústavů nabízejících různě levné a levnější a různě (ne)kvalifikované služby...

Nejzajímavější na knize je sama Caitlin Doughty a její fascinace smrtí, díky čemuž popis a vyznění její pro mne poněkud obskurní profesní záliby je civilní a otevřené, ne však šokující; podle některých snad "rádoby šokující", ale snaha upoutat pozornost mi přijde vcelku přirozená. Lidí takového ražení znám spoustu. A každý má holt jiné zájmy. Docela zajímavé čtení.

AnettO
26.05.2020 5 z 5

Čekala jsem komedii jako hrom, ale nestalo se. Přesto je kniha skvělá - vtipnou formou podávaný subjektivní názor na pohřební praktiky i historii pohřebnictví. Velmi jsem se bavila a kniha se čte krásně. Donutí zamyslet se nad koloběhem života.

LooneyCZ
25.05.2020 4 z 5

Chápu snahu vydavatele zaujmout čtenáře, ale český název je jednak zbytečně bulvární, jednak neodpovídá pravdě - v knize se píše o tom, že tlouštíci se začínají dříve rozkládat a jejich kremace trvá déle, proto jdou do pece hned ráno, ale podle mě tu není ani slovo o tom, že by hořeli rychleji. Kniha ale zdaleka není jen o podobně "fatálních" perličkách z oboru pohřebnictví, je to hlavně zamyšlení nad tím, jak se moderní společnost staví ke smrti a umírání. Je o ztracených rituálech a pohřebním byznysu. A musím přiznat, že se mi teď hlavou honí spousta myšlenek.

ZuzaP
12.05.2020

Určitě doporučuju autorčin YT kanál Ask a Mortician , obzvlášť pokud chcete otestovat jestli knížka bude váš šálek čaje. V knížce je teda autorka osobnější než ve videích - popisuje tu svou první práci v oboru ve Westwind Cremation & Burial a následné studium na Cypress College of Mortuary Science, přičemž obojí se ale samozřejmě neobejde bez svérázných historek podobných těm z autorčiných videí.

Lotka
03.05.2020 4 z 5

Dost neotřelé téma. Naprosto něco jiného než běžně čtu. Humorné, zajímavé a čtivé.

Gordonlord
05.02.2020 2 z 5

Tahle knížka hodně cílí na snahu šokovat, zaskočit a udivit čtenáře otevřeností výpovědi o pravdě a tvrdé realitě fungování pohřebního ústavu, spolu s otevřeně popsanými náležitostmi všedního pracovního dne. Vzhledem k tomu, že pohřebnictví považuji za naprosto normální práci a nic v knize mě nepřekvapilo, nešokovalo ani neudivilo, tak velká část její údajné síly mne minula.

Celá kniha je tudíž všední, nejde od nikud nikam a vlastně se v ní všeho všudy nic neděje. Je to stejné jako číst den v životě popeláře. Dost nuda.

Tak co je tu dál ? - Mimo nezvládnutou snahu být zatraceně hustá díky své nepokryté morbiditě zde autorka dokáže velice dobře nastínit spoustu zajímavostí z oboru a historie pohřebnictví, spolu s fakty o nahlížení různých kultur napříč časem na smrt, pohřbívání a všechny rituály s touto činností spojenými. Tohle už je opravdu lepší. Člověk se vážně něco dozví a to nakonec není málo.

Navíc během nudných popisů své práce dokáže autorka pěkně popíchnout solidním smyslem pro humor a její styl vyprávění není zrovna otravný a dá se bez problémů strávit.

SlamLenka
07.01.2020 5 z 5

Tak kniha předčila moje očekávání! =) Asi jediné, co bych vytkla, je poněkud neodpovídající variace českého názvu celé knihy - asi chtěli v Česku přilákat více čtenářů na určitou míru bizarnosti, ale mně by se líbilo více zachování původního významu s kouřem nebo nějaká variace na prach ulpívající na těle. Ale co, já jsem knihu nepřekládala... =)
Každopádně mě to zvláštním způsobem posunulo v přemýšlení o vlastním odchodu z tohoto světa a zjišťování možností. Já vím, je na to čas, ale jak píše Caitlin, na tuhle diskuzi nikdy není příliš pozdě.
Smrti se nebojím, i když umírání ano (především tedy úbytku sil, mentální degradace a neschopnosti postarat se sama o sebe). Shoduji se ale s autorkou na tom, že smrt a umírání jsou prostě přirozenou součástí našeho světa a neměli bychom se snažit odsouvat to na okraj - tím se to nestává o nic méně reálným! Jsem s ní za jedno i co se týče umělého prodlužování lidského života na úkor jeho kvality... A tady jsme zase u toho strachu z umírání - neděláme si to vlastně tím horší, čím déle se tu zuby nehty držíme?

Mini.Baby
19.11.2019 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale jsem zklamaná. Bavily mě jen detaily "ze zákulisí", to ostatní ne :(

ujira
24.10.2019 5 z 5

Snad se i mně podaří přijmout smrt s úsměvem a klidem, každopádně kniha, která nás nutí velmi nenásilně, časem úsměvně a časem moudře, zamyslet se nad vlastní smrtelnosti je ojedinělá a jsem ráda, že tu je.

adela2230
21.07.2019 4 z 5

Zajímavá kniha, člověk se zamyslí, chtělo by podobnou i u nás v Česku, ovšem jinak se kniha dobře četla, brala bych více případů z krematoria než vlastní život autorky, ale i tak to byla super knížka.

jaroiva
16.07.2019 3 z 5

Nechápu tu nálepku "humor". Docela by mě zajímalo, jak moc se podobá náš pohřební průmysl tomu americkému, jaký popisuje autorka.
Osobně si myslím, že není vhodně zvolený český název. Působí úplně jinak než obsah knihy.
Knížka je sice zajímavá, ale čekala jsem prostě fakt humor, možná i černý, ale tady už byl, pokud vůbec nějaký, spíš morbidní.

Rossel
05.06.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Dobrý vypravěčský styl se snoubí s kulturně-filozofickými vložkami a občasným popisem osobního života. Jsou tu historky zajímavé, humorné i lehce nechutné, ale vše je popsáno velmi citlivě a s úctou. Už dřív jsem o smrti v různých souvislostech přemýšlela a těší mě, že profesionálka z oboru má podobný názor, jako já (uklidili jsme umírání z očí společnosti a to je špatně). Kniha mě nicméně přivedla k zamyšlení nad tím, jak bych si vlastně přála umřít a jak bych chtěla, aby se naložilo s tělem. Přínosné.

Zorka
28.05.2019 3 z 5

Rozhodně netradiční kniha, která bude tematicky jen těžko hledat konkurenci. Každopádně autorka se v oboru očividně našla.

perry81
24.05.2019 5 z 5

Skvěle napsané, autor mísí prihody z krematoria a proklada moudrami z historie a fylozofie

kktnk
20.05.2019 3 z 5

Knizka ma dve roviny, jednou je zajimavy vhled do praxe americkeho pohrebnictvi, clovek se leccos dovi o vecech, o kterych se tak nejak mlci. Druha rovina je autorcina osobni, tez zajimava, i kdyz podle nazvu knihy necekana. Ale nijak celku neprekazi. Takze za me sumasumarum dobry cteni. Zadna pecka, ale ani odpad.

Opisska
05.05.2019 5 z 5

Vtipně napsáno, i když sem to čekala jiné tak nejsem zklamaná.

HanaMalina
12.03.2019 5 z 5

Kdybych mohla dát 6 hvězdiček, tak neváhám. Opravdu velmi zajímavá kniha, která vám odpoví otázky kolem smrti a umírání,které ani nevíte, že máte. Myslím, že hodně lidí odradí děsivý přebal i název knihy, který je samozřejmě v angličtině úplně jiný (psala jsem již u knihy v diskuzi). Pokud váháte, zda si knihu přečíst, tak moc doporučuji a věřím, že nebudete litovat, jako já :-) Koupila jsem si i druhou knihu (From Here to Eternity) od autorky, bohužel pro mě v angličtině (není česká verze), ale snad to dám :-)

miuk
11.03.2019 5 z 5

Kniha nejen o smrti z technického hlediska, ale je zde i duchovní rozměr. Docela na mě kniha zanechala dobrý dojem, nad něčím mě donutila přemýšlet...a přehodnotit.