Dvacet šest krásných let

kniha od:

Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Dvacet šest krásných let

Lenka4
04.10.2021

Milé vzpomínání na žití s Vladislavem Vančurou odkrývá i zdroje inspirace ke spisovatelovým dílům. Pouť časem, který přinášel radosti, těžkosti i podnětná seznámení, žel končí jeho smrtí.

Apo73
25.02.2021

Velmi roztomilé vzpomínání. Už samotný název, zejména slovo "krásných" vymezuje úhel pohledu, jak jinak by mohla na svoji celoživotní lásku, na svůj idol, na svého manžela a otce jejich dítěte vzpomínat milující žena? Ono by to mohlo být sladkobolné a sentimentální vzpomínání. Ale není. A v tom je právě síla této knížky. Paní Ludmila píše osobitě, s určitou dávkou humoru, ale zároveň i pochopení, empatie - myslím, že dnešním feministkám by se to ale nelíbilo. Ta bezvýhradnost a jistá podřízenost muži (i když měla svoji lékařskou praxi) je přeci jen něco, co dnešní gender nemá rád. Tady je to ozvěna časů, kdy to bylo jinak, a přitom to bylo důstojné. Mimochodem ona sama k tomu píše, když vzpomíná na své mládí na začátku 20. století: "Ženská emancipace tenkrát chodila ve slušivě naškrobené zástěrce a bylo dokonce žádoucí, aby byla ozdobena i vlastnoruční výšivkou".
Je až paradoxní, že právě vzpomínky této ženy jsou jedním z mála pramenů k osobnímu životu Vladislava Vančury. Ten toho o osobě mnoho nikdy neřekl ani nenapsal. Díky tomuto vyprávění absolvujeme návštěvy K. Teigeho, rozverné silvestry u Ivana Olbrachta v Krči nebo návštěvu u téhož Olbrachta v Koločavě, dozvíme se nejrůznější historky z jejich společného života i společenského ovzduší na Zbraslavi (včetně legendární "rozmarné" plovárny), a velmi intenzivně prožijeme strach z "návštěv" Gestapa, které jsou již předzvěstí tragického konce.
Zkrátka, díky Vám, paní Ludmilo. Za všechno.


Teckovana
04.12.2019

I pro čtenáře Vančurových knih může být překvapivé, že tento autor považoval film od počátku za plnohodnotné médium, které je třeba sledovat a dokonce se sám snažil filmy tvořit - jako režisér a libretista. Román Konec starých časů byl prý původně napsaný jako filmový námět s hlavní rolí pro Jindřicha Plachtu. Je asi docela škoda, že se tento film Vančurovi nepodařilo realizovat.

Elye
12.06.2017

Krásné vyprávění manželky Vladislava Vančury o jejich společném životě na Zbraslavi, o Vltavě, o lásce jejího manžela ke psům, knihám a lidem. Zajímavé je "potkávat" během čtení známé osobnosti, spisovatele a vidět je očima člověka, který je znal osobně.

Lena78
16.04.2015

Prosté a upřímné. Vzpomínky manželky Vladislava Vančury - lékařky Ludmily Vančurové. Kniha byla vydána v roce 1967, a proto je v knize hodně kladen důraz na to, že Vančura byl komunista, ale manželka zřejmě nemohla dodat, že v roce 1929 z této strany vystoupil na protest proti Gottwaldovi. Vypráví o jejich životě a dceři Aleně (později spisovatelka Alena Santarová, mj. Káťa, Katrin, Katynka). Moc hezké vyprávění.