Dva proti Říši

od:

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423994/bmid_dva-proti-risi-IQE-423994.jpeg 4.8 1530

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.... celý text

Žánr:
Romány , Válečné , Literatura česká

Vydáno: (ekniha) , Knižní klub
více info...

Komentáře (388)

Komentáře 388 Recenze 3

jozik_v_tumane
jozik_v_tumane
26.11.2023 5 z 5

Přečteno za tři dny. Dobře napsáno!

felixrr
felixrr
02.11.2023 5 z 5

Přečteno za tři dny, co víc k tomu dodat.


tittanie
tittanie
26.09.2023 5 z 5

Ke knize jsem se dostala úplnou náhodou. Neměla jsem žádnou eknihu a při procházení žebříčků 100 nejlépe hodnocených knih jsem našla tuhle a sehnala jsem ji jako eknihu. Až potom jsem zjistila, že od autora jsem četla knihu Mosty do Tel Avivu.
Teď k samotné knize. Je psaná ze všech stran tj. parašutistů, prezidenta Beneše, gestapa. Autor si to může dovolit, protože všichni víme, kdo jsou ti dobří a nestane se nám, že budeme fandit gestapu. Kniha obsahuje veliké množství informací, ale protože jsem na toto téma četla již spoustu knih, tak pro mě asi žádná nebyla překvapivá.
Tyhle knihy se čtou ze začátku vždy dobře, protože všichni jsou optimističtí, věří, že přežijí. Jakmile se ale děj dostane dál, tak zjistí, že nemusí vyváznout živí a kniha se začíná číst hůře a hůře, protože my víme jak to dopadlo.
Další věc, kterou si u čtení této knihy říkám, jak bych se asi v takovýchto situací zachovala já a druhá věc, kterou si říkám, jestli stálo za to bojovat, když potom přišli komunisti, jestli jejich oběť nebyla marná. A pak si na to odpovím, že oni by stejně zemřeli, akorát za jiného režimu.

Pokud by někdo chtěl inspiraci:
https://www.databazeknih.cz/knihy/m-b-m-masin-balaban-moravek-459918?page=1

https://www.databazeknih.cz/knihy/clanek-ii-430488

https://www.databazeknih.cz/knihy/smrt-boha-smrti-legendy-a-skutecnost-kolem-atentatu-na-heydricha-82642

https://www.databazeknih.cz/knihy/cesi-se-nevzdavaji-493535

https://www.databazeknih.cz/knihy/mama-milovala-gabcika-389264

https://www.databazeknih.cz/knihy/muz-proti-okupaci-82702

kosátkoo
kosátkoo
23.09.2023 5 z 5

Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, vše navíc podané velmi čtivou formou. Mám nad čím přemýšlet.

Noisette73
Noisette73
20.09.2023 5 z 5

Super, byli to neuvěřitelně stateční muži. Naši národní hrdinové, naši předci, kteří pomáhali též. Nevím kolik lidí by to dnes chtělo absolvovat a pomohlo by... No nechci o tom raději ani přemýšlet. S pokorou a dojetím děkuji za ony činy i za knihu.

m2056
m2056
14.09.2023 5 z 5

Tak tohle je super kniha pěkný čtení a nový pohled jak probíhal Atentát nová i fakta které člověk neznal.

Kuffenbach
Kuffenbach
05.09.2023 5 z 5

Famózní, napínavé, smutné. Ti kluci měli odvahu. Kéž bych ji měl v sobě taky. A kéž nikdy nemusím zjistit, jestli mám. Za 5.

Princezna22
Princezna22
30.07.2023 5 z 5

Velmi čtivé. A napínavé. Doporučuju

Monnyska
Monnyska
27.06.2023 5 z 5

Velmi, opravdu velmi čtivý román založený na skutečných událostech. Nemohla jsem se odtrhnout, musela jsem číst každou volnou chvíli, a nakonci ukápla velká slza. Člověk si to v dnešní době neumí ani představit, troufám si říct, že i vlastenectví vyšlo už trochu z módy... Kdo ví, co by bylo, kdyby se atentát nestal, kdyby Čurda nebo Gerik nekolaborovali a drželi se svých úkolů z Anglie, co kdyby Lidice nebyly vypáleny, znamenalo by to, že po válce bychom měli úplně jiné území? Stáli by na naší straně vítězné mocnosti? A jak by dopadli parašutisté, kdyby přežili válku? Skončili by ve vězení, či by byli popraveni ve vykonstruovaných procesech jako jiní? Asi by se divili, kam až ta doba zašla a že nacismem skončila jedna etapa a druhá etapa přišla na řadu... Člověka to nutí přemýšlet, ještě stále mám knihu v hlavě... Opravdu doporučuji...

ondras666
ondras666
15.06.2023 5 z 5

Velmi silná kniha o hrdinství mnoha lidí, kteří věřili v lepší svět. A i když věděli, že čin, který vykonaji, bude mít nedozírné následky, šli do toho.
I když člověk ví, že tady happy end nebude, pořád nějak čeká, že přeci musí přežít...
Čest jejich památce a díky za činy, které my si neumíme dnes ani představit.

clara-josep
clara-josep
19.04.2023 5 z 5

Kniha se vypráví jako dobrodružný román, liší se tím, že vše se takto (pravděpodobně) odehrálo. Hrozně mě rozesmutnilo, (i když jsem věděla, že to tak musí dopadnout) když zemřeli Gabčík a Kubiš. Můžu to doporučovat všem, co o atentátu moc neví, kdyžtak bych potom navazovala knihou o Lidicích.

Danago
Danago
17.04.2023 5 z 5

Doposud jsem o atentátu na Heydricha věděla jen velmi málo. Kniha mi ukázala zevrubně celou historii této události, která navždy vstoupila do dějin. Pozadí tohoto hrdinského činu a celkově odboje v našem státě. Jsem hrdá na všechny , kdo bojovali jakýmkoliv způsobem , nevzdali se do poslední chvíle. A jak už tu zaznělo mnohokrát přede mnou, i když jsem věděla jak to dopadne, kniha mě natolik vtáhla do dělje , že jsem doufala v zázrak.

MichalMartinka
MichalMartinka
14.04.2023 5 z 5

Výborné čtení. Napínavé až do konce. Pořád člověk věřil, že to nedopadne tak jak historie napsala. Ale nestalo se tak. Čest památce hrdinům.

marco026
marco026
03.04.2023 5 z 5

Nikdy som si nemyslel, že existuje kniha, ktorú by som odporučil prečítať každému, no práve som ju asi našiel. Dielo Jiřího Šulca s názvom Dva proti Říši som si plánovať prečítať už dlhšie, pretože samotný atentát na Heydricha ma zaujímal. Kniha nepopisuje len prípravu a výcvik Gabčíka s Kubišom, ktorí boli poverení touto tajnou úlohou, ale autor sa venuje aj samotnému odboju a tiež postupu Nemcov pri snahe rozbiť nadobro akýkoľvek odpor. Veľmi dobre sú napísané samotné dialógy, no jediné čoho som sa bál bolo, že sa budem strácať v rôznych menách ľudí, ktorí boli zapojení do odboja alebo tých na opačnej strane. Je pravda, že postáv v knihe je veľa, ale nakoniec sa autor rozhodol vybrať z tohto historického obdobia len tie najpodstatnejšie a najvýraznejšie pre príbeh, takže ich nie je až toľko, že by sa čitateľ v deji a menách strácal. Toto svoje rozhodnutie spomína na konci knihy, kde aj vysvetľuje, ktoré udalosti boli prikrášlené alebo vymyslené len pre potreby príbehu. Som však veľmi rád, že takých vecí je v knihe málo a autor vystaval tento historický román hlavne na základe zachovaných prameňov, pričom využil aj pomoc rôznych historikov. Ide naozaj o veľmi silné dielo, od ktorého sa nedokážete odtrhnúť. Byť cudzincom vo svojej rodnej zemi muselo byť niečo strašné. Knihu odporúčam aj tým, ktorí sa o tematiku druhej svetovej vojny nezaujímajú.

Akana
Akana
31.03.2023 4 z 5

Literárně hodně spořádané a konzervativní, faktograficky možná sporné (nevím, nejsem takový znalec), ale pokud se chcete zevrubně seznámit s celou historií atentátu na Heydricha a dáváte přednost beletristickému vyprávění před řečí suchých faktů, pak není co řešit. Jak tady v komentářích občas zaznívá: víme, jak to dopadne a přece v sobě živíme malinkou bláhovou naději, že by nemuselo... To podle mě svědčí o tom, že vypravěč - v tomto případě Jiří Šulc - svoje řemeslo ovládá.

chrudas
chrudas
20.02.2023 5 z 5

Přála bych si více takových knih. S tímto období naší historie setkáváme často v různých knihách, ale tahle kniha je pro mne nejzajímavější, velmi dobře napsaná. A svým způsobem vzdává hold všem zúčastněným, kteří bojovali za naší vlast a lepší budoucnost. A ano myslím, že by si tato kniha zasloužila být mezi povinnou četbou.

stanislav6289
stanislav6289
11.02.2023 3 z 5

Dobrý způsob, jak předat informace člověku bez znalostí historie, pro poučeného čtenáře černobílé opakování již známého.

helena842
helena842
21.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha, jsem nadšená, příběh chytne od začátku do konce. Obdivuji autorovu úžasnou znalost historických okolností, které se mi výborně podařilo zakomponovat do příběhu. Určitě doporučuji k přečtení, stojí to zato.

R47
R47
16.01.2023 4 z 5

Skvělé, v podstatě akční čtivo. Skutečný thriller na základě skutečných událostí. Akorát ten název je zavádějící. Autor nesleduje jen dva parašutisty, ale podává obraz odboje u nás už před jejich přistáním, i to, že na samotnou akci ve skutečnosti nemohli být jen dva, ale potřebovali pomoc dalších. Škoda že jako u každé podobné knihy s postupujícím studiem historických dokumentů zjišťujeme, že ty klíčové události proběhly jinak. A tahle kniha, právě proto, že je tak dobrá, nakonec bude moct za to, že si události budeme pamatovat „špatně“. Bylo by fajn, kdyby autor knihu přepsal na základě nových zjištění.

Mateo67
Mateo67
06.01.2023 5 z 5

Život píše ty nejzajímavější příběhy. Myslela jsem si, že znám o atentátu docela dost. Jak jsem se mýlila. Z této knihy toho získáte mnoho. Otevře se vám pohled na exilovou vládu v Londýně a výcvik parašutistů, strávíte mnoho dní a nocí s příslušníky gestapa a pochopíte, že Češi nejsou jen beránčím národem věčných stěžovatelů. Dostanete odpovědi na to, zda atentát stál za tolik tisíců mrtvých. A vše je popsáno tak, že už nejspíš nikdy nezapomenete. Závěrečnou kapitolu odehrávající se v kostele jsem si přes veškerou vážnost užila s úsměvem na rtech. Když si uvědomíte, v jaké situaci se parašutisté nacházeli a jak se jí postavili, musíte být prostě pyšní na to, že jste taky Češi. Se škodolibou radostí jsem knihu dočítala a přála Němcům tu totální nevěřícnost, bezmoc a neschopnost dosáhnout vítězného konce.

sabina5156
sabina5156
06.01.2023 3 z 5

Nejsem úplně fanoušek knih z druhé světové války, které se snaží spíše o čtivost příběhu než o faktickou stránku věci. Mám poté problém o knize přemýšlet jako o popisu skutečných událostí a spíše se zaměřuji na povahy jednotlivých postav a jejich mezilidské vztahy. Knihu jsem četla dvakrát, poprvé se mi líbila velice, podruhé jsem v ní původní kouzlo nenacházela, jelikož jsem v té době za sebou měla Hitler a Stalin: Paralelní životopisy a Hitlerovy rozhodující bitvy. Obě tyto knihy na mě velmi silně zapůsobily svým faktickým a věcným sdělením a nejednalo se o umělé vyvolávání emocí - což mi v této tématice vždy připadá poněkud laciné. Knihy si vážím jako historického svědectví té doby, nicméně už bych se k jejímu čtení zpět nevrátila.

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Čtivá kniha o atentátu na Heydricha, ale žádná Karikova "Na smrt" to taky není. Do půlky jsem se s ní trochu prala, ale od začátku plánování atentátu už to šlo samo.

vrbova4204
vrbova4204
29.12.2022 5 z 5

Kdysi dostala jako novinku a od te doby vsem doporuciji.

jaroiva
jaroiva
26.12.2022 5 z 5

Nechápu, proč se do těchto knih znovu pouštím, když všichni víme, jak to dopadne/dopadlo. A já pořád doufám, že se to nějak změní nebo co... a mávnutím kouzelného proutku nastane šťastný konec, Lidice zůstanou ušetřeny, atentátníci si užijí zaslouženého starobního důchodu...

Těžce to nesu, ale stejně si zas přečtu o Anthropoidu další knížku! A ještě k tomu o vánocích.
Ale nedá se nic dělat, musím doporučit. Tento způsob zpracování mě uchvátil a přikoval k textu. Ještě lepší než HHhH, na kteroužto knihu, resp. její styl, jsem si chvilku musela zvykat.

J.Clouseau
J.Clouseau
11.11.2022 5 z 5

Velmi poutavá kniha. Probudila ve mně ten opravdový zájem o téma atentátu na Heydricha a událostech kolem něj. Nelze jinak než tento román vřele doporučit!

jan.para
jan.para
13.09.2022 5 z 5

Pokud se budete zabývat tématem atentátů na Heydricha, tak zjistíte, že kniha obsahuje řadu nepřesností, ale i tak se jedná o neskutečně chytlavé čtení. Závěrečný boj v kryptě je napsán tak, že do poslední chvíle čekáte, že se z toho parašutisté dostanou živí. Doporučuji.

Hakate
Hakate
04.09.2022 5 z 5

Četla jsem na doporučení manžela, v době, kdy jsem měla všechny knihy v knihovně přečtené a hodila se mi i tvé době do výzvy.
Přestože nejsem cílová skupina, válečné romány příliš nevyhledávám, naopak se jim vyhýbám. Tento román je naprostá špička. Skvělé dílo.

Canniosh
Canniosh
31.08.2022 5 z 5

Asi nejpoutavěji napsaná kniha co jsem četl o událostech 2. světové války. I když jde o skutečný děj skutečných lidí ve skutečné době, je dílo pojato jako příběh, román, se svými postavami, rozhovory, láskou i nenávistí. Neskutečně zajímavé byly popisy děje z pohledu Němců, jejich nenávisti, odhodlání, brutality, frustrace. Vše zapadalo do sebe, žádné hluché místo jsem nenašel a závěrečný krátký výpis osudů účastníků za a po válce jen podtrhovalo kvality této knihy. Bravo!

verculka
verculka
22.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Maximálně! Nechápu, že jsem ji tak dlouho odsouvala. Bála jsem se, že to bude moc detailní a kronika, ale knížka je psaná jako román, od kterého se nejde odtrhnout.
Rozhodně bych ji doporučila jako povinnou četbu.

Tereza0107
Tereza0107
15.08.2022 5 z 5

Nechápu, že jsem se ke knížce Dva proti říši dostala až teď, moc se mi líbila. Mám přečteno pár odborných knih k tomuto tématu, ale tady to je napsáno tak hezky v kontextu s postavami a vyprávěným příběhem, že se mi nejednou stalo, že mi určitá informace zacvakla na místo až při čtení této knížky.
Akorát když jsem se blížila k tomu neslavně známému konci moje touha číst mě postupně opouštěla. Chtěla jsem tyto muže zanechat v kryptě a doufat, že se jim přeci jen podaří zrealizovat jejich tajný přesun na bezpečné místo v pohřebním voze a Němci tak utřou nudli. No bohužel - ten konec je prostě - však víte sami...